شفا مگ

درمان نفخ و کولیک نوزاد با ماساژ

اگر نوزاد در طول روز بیش از حد و بدون هیچ علتی گریه کند ممکن است به کولیک نوزاد یا قولنج نوزاد ابتلا پیدا کرده باشد.برای درمان این مشکل مادران می تواند با ماساژ دادن نوزاد دردهای ناشی از جمع شدن گاز معده در نوزادان را درمان کنند.چگونه باد شکم نوزاد را خالی کنیم.در ادامه با ماساژ مخصوص کولیک و نفخ نوزاد آشنا شوید.

درمان نفخ و کولیک نوزاد با ماساژ
 1. نحوه ماساژ شکم نوزاد برای نفخ
 2. ماساژ درمان کولیک نوزاد
 3. نکات مهم درباره نوزادان مبتلا به کولیک

نحوه ماساژ شکم نوزاد برای نفخ

با ماساژ دادن نوزاد می توان گاز های جمع شده در معده نوزاد را تخلیه و تسکین دهید.در زمان ماساژ دادن نوزاد می توان با فرزند خود ارتباط کلامی و عاطفی بر قرار کنید.

ماساژ شکم با روغن

کودک خود را بر روی سطح محکم و ایمنی مانند میز، به پشت بخوابانید. سپس دست خود را به روغن (مانند روغن زیتون و یا روغن مخصوص بچه) و یا لوسیون آغشته کنید و با انگشتان دست خود به آرامی و حالت دورانی شکم نوزاد را بمالید. ماساژ دادن (مالیدن) شکم سبب گرم شدن این ناحیه شده و نفخ شکم نوزاد را برطرف می کند.

ماساژ به روش رکاب دوچرخه

نوزاد خود را روی زمین بخوابانید، طوری که پاهای او در مقابل شکم شما قرار بگیرد. سپس پاهای نوزاد را بگیرید و به آرامی مانند رکاب زدن دوچرخه حرکت دهید. این حرکت به خارج شدن گازها از معده کمک می کند. سعی کنید در حین انجام این حرکات با نوزاد خود صحبت کنید و لبخند بزنید.

ماساژ پشت نوزاد

نوزاد خود را به شکم روی یک ران پای خود قرار دهید و یک دست خود را روی شکم او بگذارید. می توانید رانی را که نوزاد روی آن قرار گرفته است، به سمت شکم خود خم کنید. سپس با دست دیگر ناحیه پشت نوزاد را در جهت عقربه های ساعت به آرامی بمالید.

روش قبلی را می توانید به این صورت نیز انجام دهید که نوزاد را به پشت روی ران خود قرار دهید و شکم نوزاد را با انگشتان و کف دست خود بمالید تا گازهای معده او راحت تر خارج شوند.

ماساژ شکم با دست

مادر می تواند به جای محکمی تکیه دهد و پاهای خود را به سمت شکم خود جمع کند. در این حالت نوزاد را به پشت روی زانوهای خود قرار دهد و با دست، شکم او را ماساژ دهد.


بیشتر بخوانید: روش های کمک به آروغ زدن نوزاد


ماساژ درمان کولیک نوزاد

1- می توانید کیسه آب گرم را درون حوله ای تمیز قرار دهید و آن را به آرامی بر روی شکم نوزاد خود قرار دهید تا دردهای کولیک نوزاد تسکین پیدا کند.

2- بالش نسبتا بزرگی را روی زمین یا پاهای خود قرار دهید. سپس نوزاد خود را به شکم روی بالش قرار دهید. سپس به آرامی پشت نوزاد را بمالید.

در این روش باید مراقب دست های نوزاد بود که مبادا زیر بدن او بماند و آسیب ببیند. همچنین باید مراقب بود که مبادا بینی او بر روی بالشت قرار بگیرد و مانع نفس کشیدن او شود.مخصوصا اگر نوزاد کوچک است، استفاده از این روش برای مدت طولانی توصیه نمی شود، زیرا خطراتی را برای نوزاد به همراه خواهد داشت.

نکات مهم درباره نوزادان مبتلا به کولیک

 • این مادران باید در حین شیردهی مراقب باشند تا هوا وارد دهان نوزادشان نشود و راه های صحیح شیر دهی (از طریق سینه مادر و از طریق شیشه شیر) را آموزش ببینند.
 • مشکل کولیک در نوزادان معمولا در حدود سن سه ماهگی برطرف می شود. بنابراین اگر بیش از این زمان طول کشید، حتما این مشکل را با متخصص اطفال در میان بگذارند.
 • این دسته از مادران باید کمتر از مواد غذایی نفاخ مانند سبزیجات و میوه های خام، حبوبات و ... استفاده کنند تا دستگاه گوارش نوزادشان هنگام هضم شیر مادر دچار مشکل نشود.
 • متخصصان اطفال معمولا به این نوزادان دارویی برای از بین بردن گاز معده و مشکلات ناشی از نفخ می دهند.
 • اگر با وجود رعایت تمام مراقبت های ذکر شده، باز هم گریه های بیش از حد نوزاد، راحتی و آرامش شما و نوزادتان را سلب کرده است، حتما او را نزد پزشک اطفال ببرید. شاید بیماری های دیگری مانند حساسیت غذایی نوزاد در میان باشد.
 • این دسته از مادران باید بعد از شیر خوردن نوزادشان، حتما باد گلوی او را بگیرند. این کار ممکن است وقت گیر باشد، ولی نقش مهمی در برطرف کردن ناراحتی نوزاد مبتلا به کولیک دارد.
 • استفاده از پستانک برای نوزادان کولیکی توصیه می شود.
 • رعایت برنامه منظم شیردهی به این نوزادان توصیه می شود، مثلا هر دو ساعت یک بار به آن ها شیر داده شود.
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.