مجله شفا

فاموتیدین

فاموتیدین

فاموتیدین یک دارویی با عملکرد مسدود کننده هیستامین 2 است که باعث کاهش مقدار اسید معده می شود. از فاموتیدین برای درمان زخم در معده و روده و سوزش معده استفاده می شود.این دارو در فرم فاموتیدین 20 و فاموتیدین 40 تجویز می شود.البته از این دارو برای درمان شرایطی که باعث ساخت اسید زیاد توسط معده تولید می شود مانند سندرم زولینجر، ریفلاکس معده استفاده می شود.همچنین فاموتیدین برای درمان سوزش سر دل نیز تجویز می شود.این دارو در بعضی افراد عوارضی نظیر سرگیجه، آشفتگی و خستگی ایجاد می کند. در ادامه با قرص فاموتیدین آشنا شوید.

 1. فاموتیدین چیست
 2. موارد مصرف
 3. منع مصرف
 4. نحوه مصرف
 5. مقدار مصرف
 6. عوارض جانبی
 7. مصرف در بارداری
 8. مصرف در دوران شیردهی

فاموتیدین چیست

فاموتیدین دارویی با عملکرد مسدود کنندگی هیستامین 2 است.فاموتیدین با عملکرد مسدود کردن گیرنده H2 در معده کار می کند و با مسدود کردن هیستامین 2 باعث می شود اسید تولید شده توسط معده را کاهش دهد.

قرص فاموتیدین زمانی که مصرف می شود، حدود 40 الی 45 درصد آن جذب می شود و نیمه عمر فاموتیدین حدود 2 تا 3.5 ساعت است.فاموتیدین در جداره معده با هیستامین 2 رقابت و محرک هایی که باعث تحریک و ترشح اسید معده می شود را مهار کرده و مانع تولید زیاد اسید معده می شود.

فاموتیدین توسط کلیه ها و ادرار دفع می شود و در حدود 30 تا 35 درصد آن توسط کبد متابولیزه می شود.پس اگر به بیماری های کبدی و یا بیماری های کلیوی دچار هستید یا سابقه این بیماری های را دارید قبل از تجویز توسط پزشک با آنها مشورت کنید.همچنین اگر مصرف دارو به طور ناگهانی متوقف شود ممکن است ریفلاکس و سوزش سر دل یا علائم زخم بهبود نیابد یا بدتر شود.

موارد مصرف فاموتیدین

قرص فاموتیدین دارویی است که در موارد درمان ریفلاکس معده، آسیب های مری، زخم اثنی عشر، زخم معده، سندروم زولینجر الیسون تجویز و مصرف می شود.فاموتیدین در درمان آسیب های اسید معده به دیواره مری استفاده می شود.زمانی که اسید معده به مری منتقل می شود باعث می شود به بافت های درونی مری آسیب جدی وارد کنند.

فاموتیدین داروی درمان زخم اثنی عشر میباشد ، این ناحیه بخشی از روده میباشد که غذا هنگام خروج از معده از آن عبور میکند. البته این دارو برای درمان سندروم زولینجر الیسون نیز استفاده میشود.

منع مصرف فاموتیدین

حساسیت به داروها از مواری است که باعث می شود نتوانید از آن دارو استفاده کنید.اگر به فاموتیدین یا داروهای مشابه مانند رانیتیدن، سایمتیدین حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده شود. همچنین اگر به بیماری هایی که در زیر اعلام شده است دچار هستید نباید از این دارو استفاده کنید.

 • اگر بیماری کبدی دارید نباید از فاموتیدین استفاده کنید.
 • اگر بیماری کلیوی دارید نباید از فاموتیدین استفاده کنید.
 • اگر سرطان معده یا سندروم QT دارید نباید از فاموتیدین استفاده کنید.

اگر در زمان ابتلا به بیماری کبدی یا کلیوی این دارو مصرف شود ، ممکن است دارو به طور کامل از بدن دفع نشود و با افزایش آن در بدن باعث عوارض جدی شود.

نحوه مصرف فاموتیدین

اگر می خواهید بهترین نتیجه را از فاموتیدین برای درمان داشته باشید باید در زمان مصرف به یک سری نکات توجه کنید.نحوه مصرف فاموتیدین برای بهترین نتیجه شامل:

 • فاموتیدین را با یا بدون غذا میل کنید و سعی کنید دارو را در زمان های توصیه شده توسط پزشک مصرف کنید.
 • مصرف سیگار در زمان مصرف فاموتیدین توصیه نمیشود زیرا سیگار تاثیر این دارو را کاهش میدهد.
 • سعی کنید سیگار را ترک کنید یا حداقل بعد از آخرین نوبت مصرف فاموتیدین سیگار نکشید.
 • سعی کنید از پزشکتان یک برنامه غذایی مناسب در زمان درمان دریافت کنید
 • نوشابه های گازدار ، قهوه ، آسپیرین و محصولات تهیه شده از مرکبات را که ممکن است برای معده ضرر داشته باشد مصرف نکنید.
 • بیشتر زخم های گوارشی طی 4 هفته از درمان بهبود می یابند، اما ممکن است استفاده از فاموتیدین تا 8 هفته طول بکشد.

مقدار مصرف فاموتیدین

مقدار و دوز مصرف فاموتیدین به شدت بیماری، سن، مقدار فرم فاموتیدین وابسته است و پزشک سعی می کند با کمترین دوز به بیشترین دوز برسد.

فاموتیدین برای زخم اثنی عشر برای بزرگسالان: 40 میلی گرم یک بار در روز در زمان خواب تا 8 هفته. البته پزشک میتواند این دوز را به 20 میلی گرم دو بار در روز تقسیم کند.

برای زخم معده در بزرگسالان : 40 میلی گرم یک بار در روز در زمان خواب تا 8 هفته

برای بیماری ریفلاکس معده در بزرگسالان: علائم بیماری ریفلاکس معده 20 میلی گرم 2 بار در روز تا 6 هفته و برای مری تحریک شده 20 تا 40 میلی گرم دو بار در روز تا 12 هفته

عوارض جانبی فاموتیدین

قرص فاموتیدین میتواند عوارض خفیف یا جدی ایجاد کند. برخی از این عوارض که ممکن است در هنگام مصرف فاموتیدین رخ دهد در لیست زیر میباشد. البته این شامل همه عوارض جانبی احتمالی نیست.

عوارض جانبی شایع در بزرگسالان برای این دارو کمی متفاوت از عوارض شایع در کودکان است. عوارض جانبی بزرگسالان میتواند شامل سردرد ، سرگیجه ، یبوست ، اسهال میباشد. کودکان نیز ممکن است عوارض آشفتگی ، بی قراری یا گریه بدون دلیل میباشد. عوارض جدی که در صورت بروز آنها میبایست سریعا به پزشک مراجعه کنید شامل سرگیجه ، غش ، تنگی نفس ، ضربان قلب و ریتم نامنظم میباشد.

مصرف فاموتیدین در بارداری

اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.فاموتیدین در رده بارداری B میباشد. در مورد خطرات و مزایای آن در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف فاموتیدین در دوران شیردهی

ممکن است فاموتیدین به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک اسیب برساند. در صورت تشخیص پزشک به مصرف فاموتیدین ، شیردادن را میبایست قطع کنید و یا دارو را نباید مصرف کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.