مجله شفا

آشنایی با اطلاعات دارویی سفازولین

سفازولین
سفازولین به شکل آمپول 50، 500 و 1 میلی گرم داروی آنتی بیوتیکی است و جهت درمان عفونت تنفسی، سینوزیت، مجاری ادراری، عفونت واژن، عفونت رحم تجویز می شود.
 1. سفازولین چیست
 2. موارد مصرف
 3. مقدار مصرف
 4. منع مصرف
 5. عوارض جانبی
 6. تداخل دارویی
 7. مصرف در بارداری
 8. مصرف در شیردهی

آمپول سفازولین (Cefazolin) از دسته داروهای آنتی بیوتیک است که برای کنترل و درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد. آمپول سفازولین برای سینوزیت، عفونت رحم، مجاری صفراوی، عفونت های بعد از جراحی، عفونت واژن و همچنین مجاری ادراری و تناسلی تجویز می شود

سفازولین در اشکال آمپول 1 گرم، 50 و 500 میلی گرم در داروخانه ها در دسترس می باشد و بر اساس نوع بیماری و تشخیص پزشک فرم آن تجویز می شود. سفازولین در دسته B بارداری قرار دارد و همچنین برای مادران شیرده منع مصرف دارد، زیرا به شیر مادر منتقل می شود.

آیا آمپول سفازولین درد دارد: تزریق عضلانی سفازولین کمتر از سایر سفالوسپورینها دردناک است. این تزریق باید به صورت عمیق و در عضلات بزرگ مانند گلوتئوس انجام شود.

سفازولین به علت اینکه به خوبی در دستگاه گوارش جذب نمی شود می بایست به شکل تزریقی تجویز شود و نیمه عمر آن حدود 1 تا 2 ساعت می باشد.

سفازولین چیست

سفازولین در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو مانند عفونتهای ادراری در دوران بارداری و نیز به عنوان پیشگیری ازعفونت قبل از اعمال جراحی مصرف می شود.

آمپول سفازولین Cefazolin یک آنتی بیوتیک است که برای عفونت های شدید تنفسی ، مجاری ادراری و تناسلی ، پوست ، بافت نرم استخوان ، مجاری صفراوی ،عفونت های جراحی استفاده میشود.

سفازولین به پروتئین هایی که محل اتصال پنی سیلین است پیوند می یابد و ساخت دیواره سلولی باکتری را مهار می کند. این دارو به دلیل اینکه از دستگاه گوارش به خوبی جذب نمی شود و باید از راه تزریقی تجویز گردد. نیمه عمر آن 1-2 ساعت است .

موارد مصرف سفازولین

سفازولین یک آنتی بیوتیک است و موارد مصرف آن برای درمان عفونت های ادراری دوران بارداری، عفونت های مجاری ادراری و تناسلی، عفونت های تنفسی و عفونت واژن تجویز می شود.

آمپول سفازولین برای عفونت های پوستی، بافت نرم، استخوان و مفاصل و همچنین مجاری صفراوی، سپتی سمی نیز تجویز می شود و البته از آن برای درمان عفونت های ناشی از جراحی کثیف نیز استفاده می کنند.

مقدار مصرف سفازولین

مقدار مصرف معمول سفازولین برای عفونت های متوسط تا شدید 250 میلی گرم تا 1 گرم هر 6 تا 8 ساعت است و در صورت عفونت های شدید و مخاطره انگیز مقدار دوز توسط پزشک بر اساس وضعیت بیمار تجویز می شود.

مقدار مصرف سفازولین برای عفونت های ادراری 1 گرم هر 12 ساعت می باشد و برای عفونت های پنومونی پنوموکوکی 500 میلی گرم هر 12 ساعت می باشد.

مقدار مصرف سفازولین برای کودکان 25 تا 50 میلی گرم به ازای هر کیلو وزن بدن در 3 تا 4 دوز منقسم برای عفونت های شدید می باشد.

نکته مهم : مقدار مصرف سفازولین در صورتی که بیمار به نارسایی کلیه دچار است بر اساس میزان نارسایی کلیوی، شدت عفونت، حساسیت ارگانیسم و سطح سرمی دارو تنظیم می گردد. دارو از بدن به وسیله همودیالیز برداشته می شود و به همین دلیل بیمارانی که تحت همودیالیز هستند احتیاج به تنظیم دوز دارو دارند.

موارد منع مصرف سفازولین

 • تنظیم دوز در بیماران با اختلال عملکرد کلیه ضروری می باشد.
 • استفاده طولانی مدت از دارو باعث ایجاد عفونت ثانویه می شود.
 • در بیماران با سابقه حساسیت به پنی سیلین به ویژه واکنش های با واسطه IgE (مانند آناف یلاکسی، آنژیوادم، کهیر) با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی سفازولین

سفازولین ممکن است در برخی از افراد ایجاد عوارض جانبی کند و این عوارض می توانند خفیف و گذرا باشد و پس از چند ساعت از بین برود. اما اگر عوارض از بین نرفت و شدید تر شد می بایست با پزشک خود مشورت کنید.

سفازولین ممکن است برخی عوارض های پوستی مانند پوست اندازی در محل تزریق، خارش، کهیر، درد، آبسه های غیر عفونی را ایجاد کند. همچنین در برخی از افراد ممکن است بی اشتهایی، استفراغ، اسهال، التهاب زبان، اختلال گوارشی و خارش معقد ایجاد کند.

تداخل دارویی سفازولین

مصرف همزمان پروبنسید با این دارو ممکن است موجب افزایش غلظت و طولانی شدن وجود دارو در سرم شود. مصرف همزمان این دارو با داروهایی که باعث مسمومیت کلیوی می شوند (وانکومایسین، کلیستین، پلی میکسین B و آم ینوگلیکوزیدها)، مصرف همزمان با داروهایی که اثر باکتریوستاتیک دارند (تتراسیکلینها، اریترومایسین یا کلرامفنیکل) ممکن است از فعالیت باکتری کش این دارو جلوگیری کند. از استفاده همزمان خودداری شود.

مصرف سفازولین در دوران بارداری

سفازولین در گروه B بارداری قرار دارد و به این معنی است که این دارو در سه ماهه اول بارداری نباید مصرف شود و در دوره های بعد بارداری حتما باید توسط پزشک مختصص تجویز شود و در غیر این صورت به جنین آسیب جدی می رسانید. اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف سفازولین در شیردهی

سفازولین به شیر مادر وارد می شود و ممکن است به کودک در شیرده آسیب برساند، اگر در حال شیردهی به نوزاد خود هستید، قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید تا بتواند بهترین تجویز را انجام دهد. شاید نیاز باشد شیردهی را تا پایان درمان قطع کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.