مجله شفا

اطلاعات کامل دارویی کپسول سیمبالتا

کپسول سیمبالتا

سیمبالتا به شکل کپسول ۳۰ و ۶۰ داروی درمان افسردگی و اضطراب است که موارد مصرف آن جهت درمان افسردگی، اختلالات اضطرابی، ام اس و تسکین درد عصب می باشد.

  1. سیمبالتا چیست
  2. موارد مصرف
  3. نکات قبل از مصرف
  4. مصرف در بارداری
  5. مصرف در دوران شیردهی
  6. عوارض جانبی
  7. تداخلات دارویی

سیمبالتا (Cymbalta) به شکل کپسول، یک داروی ضد درد، اختلالات ژنرالیزه اضطرابی و همچنین برای درمان افسردگی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.موارد مصرف سیمبالتا می توان به ام اس، افسردگی، ضد درد اشاره کرد.سیمبالتا در گروه C بارداری قرار دارد.البته ممکن است این دارو به بعضی از دارو ها تداخل داشته باشد.

البته برخی از افراد که مشکلات و بیماری های خاص دارند نباید از این دارو استفاده کنند. این دارو برای زنان باردار و شیرده منع مصرف دارند و ممکن است به نوزاد خود آسیب برسانند. در ادامه مطلب با اطلاعاتی درباره موارد مصرف، عوارض جانبی، نحوه مصرف سیمبالتا آشنا می شوید.

سیمبالتا چیست

سیمبالتا (Cymbalta) نام دیگر داروی دولوکستین میباشد و داروی ضد درد ، اختلالات ژنرالیزه اضطرابی و درمان افسردگی مورد استفاده قرار میگیرد.سیمبالتا داروی مهار کننده انتخابی باز جذب سروتونین و نوراپی نفری میباشد.این دارو در درمان اختلالات افسردگی شدید در بزرگسالان و کنترل نوروپاتی دیابتی بکار میرود.

موارد مصرف سیمبالتا

موارد مصرف سیمبالتا برای درمان درد و افسردگی می باشد و برای درمان اختلالات ژنرالیزه اضطرابی، درمان افسردگی و همچنین به عنوان داروی ضد درد نیز تجویز می شود.

نکات مهم قبل از مصرف دارو

اگر سابقه بیماری های اختلال در لخته شدن خون ، فشار خون بالا ، گلوکم ، اختلال دو قطبی ، بیماری کلیوی و کبدی داشته اید قبل از تجویز این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف سیمبالتا در بارداری

سیمبالتا برای زنان باردار منع مصرف دارد و در گروه C بارداری قرار دارد، اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید می بایست قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید.اگر در زمان مصرف سیمبالتا حامله شدید می بایست سریعا با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است سیمبالتا باعث عوارض جدی برای جنین شود.

مصرف سیمبالتا در دوران شیردهی

سیمبالتا به شیر مادر منتقل میشود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند.نباید در دوران شیردهی از این دارو استفاده کنید.

عوارض جانبی سیمبالتا

اگر در زمان مصرف این دارو هر یک از عوارض های ذکر شده دچار شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.سیمبالتا ممکن است در برخی از افراد عوارضی همچون تهوع، درد شدید معده، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع، یرقان ایجاد کند که در صورت مشاهده با پزشک می بایست تماس گرفته شود.

اضطراب، توهم، لرزش، تعریق گیجی، مشکل در تمرکز، سوزش در چشم، رفلاکس معده از عوارض های شایع سیمبالتا می باشد که ممکن است در طی چند ساعت از بین برود و در صورت شدت این عوارض مصرف دارو را قطع و با پزشک تماس بگیرید.

همچنین سیمبالتا می تواند در برخی از افراد عوارض جانبی آلرژیک داشته باشد که علائم آن واکنش های شدید پوستی، تب، تورم در صورت، زبان و گلو می باشد که در صورت مشاهده می بایست مصرف دارو را قطع و به اورژانس مراجعه کرد.

تداخلات دارویی سیمبالتا

بسیاری از داروها می توانند با سیمبالتا تداخل ایجاد کنند،البته موارد ذکر شده لیست کاملی از داروها در تداخل نمیباشند.قبل از مصرف این دارو ،تمام داروهایی که مصرف میکنید را به پزشک خود بگویید.از آن جایی که متابولیسم این دارو عمدتا کبدی است با سایر داروهایی که متابولیسم کبدی دارند تداخل دارد.همچنین با داروهای مهارکننده منوآمینواکسیدانت تداخل دارد.

رقیق کننده خون مانند وارفارین، کومادین؛ بوسپیرون. سایمتیدین. ادرار آور؛ فنتانیل. لیتیوم.ترامادول. تریپتوفان ،سیپروفلوکساسین.، سوماتریپتان، ناراتریپتان، ریزاتریپتان، هر گونه داروهای ضد افسردگی دیگر مانند، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.