مجله شفا

اطلاعات دارویی مبورین

مبورین چیست

مبورین به شکل قرص یا کپسول 135، 200 یک داروی ضد اسپاسم و شل کننده گوارشی می باشد و در موارد درمان روده تحریک پذیر، دل پیچه، یبوست، اسهال مصرف می شود.

 1. مبورین چیست
 2. موارد مصرف
 3. نحوه مصرف
 4. مقدار مصرف
 5. عوارض جانبی
 6. مصرف در بارداری
 7. مصرف در دوران شیردهی

مبورین (Mebeverine) با نام دیگر کولومب یک داروی ضد اسپاسم گوارشی است و برای درمان سندروم روده تحریک پذیر (IBS) و مشکلات کولون مزمن، یبوست اسپاسمی و کولیت اسپاسمی به کار می رود. مبورین در اشکال دارویی قرص و کپسول 135 و 200 میلی گرم می باشد.

قرص و کپسول مبوریت به طور کامل جذب می شود و 3 ساعت طول می کشد تا به اوج غلظت پلاسمایی برسد و نیمه عمر آن حدود 5 ساعت است. تجویز مبورین برای دل پیچه، نفخ و سندرم روده تحریک پذیر و حتی برای درمان اسهال عصبی و یبوست می باشد. مبورین به صورت مستقیم بر عضلات روده اثر و آنها را شل می کند و اسپاسم های دردناک عضلات روده را تسکین می دهد.

افرادی که این دارو برایشان تجویز شده است می بایست دارو را 20 دقیقه قبل از غذا مصرف کنند تا بهترین اثربخشی را داشته باشد و باید این دارو را به طور کامل ببلعید.

مبورین چیست

مبورین پیوسته رهش یک داروی ضد اسپاسم گوارشی است که برای درمان سندروم روده تحریک پذیر و مشکلات یبوست مزمن استفاده می شود. مکانیسم عمل مبورین ، کاهش نفوذپذیری کانال یونی، مهار بازجذب نوراپی نفرین، اثر بی حس کننده موضعی و اثرات ضد موسکارینی دارد.

مبورین با شل کردن عضلات روده و اطراف روده عمل می کند.مبورین یک داروی ضد اسپاسم است و مستقیما بر عضلات روده در سطح سلولی اثر می کند و آن ها را شل می کند. این کار باعث تسکین اسپاسم های دردناک عضلات روده می شود.

مبورین به طور کامل جذب می شود و در 3 ساعت به اوج غلظت پلاسمایی می رسد. نیمه عمر آن 5 ساعت است و از طریق ادرار حذف می شود.

موارد مصرف مبورین

این دارو برای درمان نفخ، ضد دل پیچه، سندرم روده تحریک پذیر، کولون تحریک پذیر، اختلالات عملکرد روده، یبوست، اسهال با منشا عصبی و دل درد مورد استفاده قرار می گیرد

نحوه مصرف مبورین

 • در صورت سابقه حساسیت به این دارو پزشک را مطلع سازید.
 • دارو را 20 دقیقه قبل از غذا میل نمایید.
 • در صورت مصرف دارو به شکل کپسول پیوسته رهش، آن را به طور کامل ببلعید و از خرد کرن، جویدن و یا باز کردن آن خودداری کنید.
 • در صورت مصرف دارو به شکل قرص، از جویدن آن خودداری نمایید.
 • منع مصرف در صورت سابقه ی حساسیت شدید به این دارو، پورفیری و فلج ایلئوس
 • احتیاط در بیماران با اختلالات کبدی، کلیوی و بلوک قلبی

مقدار مصرف مبورین

مقدار مصرف مبورین برای بزرگسالان بسته به شکل دارویی آن است و همچنین در کودکان و افراد کمتر 18 سال نباید مصرف شود.

 • مقدار مبورین 135 میلی گرم : 1 قرص 20 دقیقه قبل از هر وعده غذایی
 • مقدار مبورین 200 میلی گرم: صبح و شب هر بار یک عدد

عوارض جانبی مبورین

مبورین در برخی از افراد می تواند عوارضی را داشته باشد که این عوارض شایع و خفیف می باشد و در چند ساعت و چند روز از بین می رود. اما اگر این عوارض شدید شد می بایست با پزشک تماس بگیرید.

از عوارض شایع مبورین سردرد، بی خوابی ، بی اشتهایی ، اختلالات گوارشی ، کاهش سرعت ضربان قلب می باشد.

مصرف مبورین در بارداری

مبورین در گروه B بارداری قرار دارد و در 3 ماهه اول بارداری نباید مصرف کنند.اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف مبورین در دوران شیردهی

این دارو به شیر مادر انتقال پیدا می کند و مشخص نیست که این دارو بر روی کودک تاثیر می گذارد یا خیر.مصرف مبورین در دوران شیردهی می بایست با تجویز پزشک باشد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.