شفا مگ

داروی مبورین چیست و در چه مواردی مصرف می شود

مبورین به شکل قرص یا کپسول 135، 200 داروی ضد اسپاسم گوارشی می باشد و در موارد درمان سندروم روده تحریک پذیر، دل پیچه، یبوست و اسهال عصبی تجویز می شود.

مبورین چیست

مبورین چیستموارد مصرف | نحوه مصرف  | مقدار مصرف  | عوارض جانبیمصرف در بارداریمصرف در دوران شیردهی


 مبورین (Mebeverine) با نام دیگر کولومب یک داروی ضد اسپاسم گوارشی است که برای درمان سندروم روده تحریک پذیر، مشکلات کولون مزمن، یبوست به دلیل اسپاسم تجویز می شود. این دارو به شکل قرص یا کپسول مبورین 135 و 200 میلی گرم در بازار به فروش می رسد که نوع آن بر اساس تجویز پزشک مشخص می شود.

مبورین دارویی است که به صورت خوراکی مصرف می شود و به طور کامل جذب می شود، مدت زمان حدود 3 ساعت نیز طول می کشد تا به اوج غلظت پلاسمایی خود برسد.

داروی مبورین برای بیماران با علائم دلپیچه، نفخ و یبوست تجویز می شود و با تاثیر مستقیم بر عضلات روده، به شل شدن عضلات کمک کرده و درد ناشی از اسپاسم عضلات روده را تسکین می دهد. همچنین از این دارو برای درمان اسهال عصبی و سندرم روده تحریک پذیر نیز استفاده می شود.

مبورین چیست

مبورین یک داروی پیوسته رهش است که جهت مشکلات اسپاسم گوارشی تجویز می شود و با شل کردن عضلات روده باعث تسکین درد های اسپاسمی می شود. از این دارو برای درمان سندرم روده تحریک پذیر و مشکلات یبوست مزمن بیشتر استفاده می شود.

مبورین نفوذپذیری کانال یونی را کاهش و بازجذب نوراپی نفرین را مهار می کند تا باعث بی حس کننده موضعی و اثر ضد موسکارینی را ایجاد کند. این کار باعث تسکین اسپاسم های دردناک عضلات روده می شود.

مبورین به طور کامل در بدن جذب می شود و از زمان مصرف آن حدود 3 ساعت طول می کشد تا به اوج غلظت پلاسمایی خود برسد، اما شروع اثربخشی آن از 1 ساعت پس از مصرف شورع می شود.همچنین نیمه عمر 5 ساعت دارد و طریق ادرار حذف می شود.

بیمارانی که به یبوست مزمن یا سندرم روده تحریک پذیر دچار شده اند و احساس دلپیچه و درد در شکم می کنند، پزشک پس از معاینات دقیق، اگر تشخیص اسپاسم عضلات روده را بدهد ، این دارو را برای رفع اسپاسم گوارشی تجویز می کند.

موارد مصرف مبورین

مبورین یک داروی ضد اسپاسم گوارشی است که برای درمان مشکلات گوارشی و همچنین مشکلات کولون مزمن تجویز می شود تا با کاهش اسپاسم عضلات ،درد تسکین یابد.

موارد مصرف مبورین جهت درمان نفخ، دلپیچه، سندرم روده تحریک پذیر و کولون تحریک پذیر تجویز می شود، همچنین این دارو در موارد اختلالات عملکرد روده، یبوست، اسهال عصبی و دل درد نیز تجویز می شود.

نحوه مصرف مبورین

نحوه مصرف مبورین بر اساس شرایط سنی، شرایط بیماری و تشخیص پزشک می باشد و طبق تجویز پزشک آن را مصرف کنید. این دارو به شکل کپسول یا قرص تجویز می شود و پزشک تشخیص می دهد که از کدام شکل از دارو می بایست استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف مبورین حدود 20 دقیقه قبل از مصرف غذا می باشد تا بتواند بهترین اثربخشی را بر روی عضلات گوارشی داشته باشد. همچنین این دارو را نباید بجوید یا خورد کنید. بهتر است کپسول یا قرص را با یک لیوان پر آب مصرف کنید.

مبورین از زمان مصرف آن حدود 1 ساعت طول می کشد تا شروع به اثربخشی کند و حدود 3 ساعت طول می کشد تا به اوج اثربخشی خود برسد.

اگر پزشک کپسول مبورین پیوسته رهش را برای شما تجویز کرده است ، می بایست آن را به طور کامل ببلعید و از خرد کردن، جویدن یا باز کردن آن خودداری کنید. همچنین مبورین به شکل قرص را نیز نباید بجوید و حتما آن ا باید به طور کامل ببلعید.

برخی از افراد ممکن است سابقه حساسیت به مبورین داشته باشند، این افراد باید از مصرف مبورین خودداری کنند و پزشک معالج خود را در جریان حساسیت و آلرژیک خود به این دارو قرار دهند.

افرادی که سابقه مشکلات کبدی، کلیوی و بلوک قلبی دارند، حتما باید قبل از تجویز این دارو توسط پزشک، سابقه بیماری خود را مطرح کنند، زیرا ممکن است این دارو برای شرایط بیماری شما منع مصرف داشته باشد.

اگر یکی از دوز های مصرف مبورین را فراموش کردید، آن دوز را رد کرده و دوز بعدی را مصرف کنید، هرگز از مصرف 2 دوز با هم خودداری کنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

مقدار مصرف مبورین

داروی مبورین بر اساس شرایط بیماری،شرایط سنی، شرایط پزشکی و نوع داروی مبورین ، مقدار آن تجویز می شود و از تغییر شکل دارویی بدون تشخیص پزشک خودداری کنید. این دارو برای کودکان و افراد کمتر 18 سال منع مصرف دارد و نباید مصرف شود.

اطلاعاتی که از مقدار مصرف مبورین قرار داده شده است، دوز مصرف معمول این دارو می باشد، اما بهترین تجویز را پزشک انجام می دهد، زیرا ممکن است مقدار و دوز مصرف را بر اساس شرایط بیمار تغییر دهد.

مبورین را می بایست 20 دقیقه قبل از وعده غذایی اصلی خود مصرف کنید،به همین خاطر اگر باید روزی 3 بار مصرف کنید آن را قبل از صبحانه، نهار و شام مصرف کنید. اگر مقدار مصرف آن 2 بار در روز است، آن را قبل از صبحانه و شام مصرف کنید.

مقدار مصرف مبورین 135 برای بزرگسالان مقدار 1 قرص 20 دقیقه قبل از هر وعده غذایی اصلی می باشد و حداکثر مقدار مصرف آن 3 قرص در روز می باشد.

مقدار مصرف مبورین 200 میلی گرم برای بزرگسالان مقدار 1 قرص صبح و 1 قرص شب می باشد و حداکثر مقدار مصرف آن 2 قرص در روز می باشد.

عوارض جانبی مبورین

مبورین در برخی از افراد می تواند عوارضی را داشته باشد که این عوارض شایع و خفیف می باشد و در چند ساعت و چند روز از بین می رود. اما اگر این عوارض شدید شد می بایست با پزشک تماس بگیرید.

در موارد نادر ممکن است مبورین در برخی افراد واکنش آلرژیک جدی ایجاد کند که در صورت مشاهده علائم تورم در گلو، زبان یا صورت، مشکل تنفس، قرمزی ، خارش یا تاول مصرف دارو را قطع کرده و به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

مبورین مانند در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کند که معمولا خفیف و گذرا می باشد، این عوارض شامل سردرد، بی خوابی، بی اشتهایی و اختلالات گوارشی می باشد. اگر این عوارض از بین نرفت حتما به پزشک مراجعه کنید.

مصرف مبورین در بارداری

مبورین در گروه B بارداری قرار دارد و در 3 ماهه اول بارداری نباید مصرف کنند.اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف مبورین در دوران شیردهی

مبورین به شیر مادر منتقل می شود، اما مشخص نییست که مصرف این دارو می تواند بر روی کودک چه تاثیری بگذارد یا اصلا تاثیری نداشته باشد.

در این دوران که به کودک خود شیر می دهید، باید داروهای مصرفی شما زیر نظر پزشک باشد، زیرا بیشتر داروها به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است برای کودک عوارض جانبی شدیدی به همراه داشته باشد. در برخی موارد ممکن است پزشک تجویز به قطع شیردهی تا پایان مصرف دارو را کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.