شفا مگ

لیستی از رژیم های غذایی خطرناک

رژیم های لاغری وغیر اصولی آسیب های بی شماری به جسم و روان افراد وارد می کند.آسیب به دستگاه گوارش، افتادگی پوست، ریزش مو و... بخش کوچکی از آسیب هایی است که به افراد تحمیل می شود.این روز ها استفاده از شبکه های اجتماعی و مصاحبه های افراد و شخصیت های مشهور جهانی با مجله ها و تبلیغ رژیم های غذایی که آن ها دارند سبب شده است تا بسیاری از افراد در کشور های مختلف دنیا بدون درنظر گرفتن وضعیت سلامتی، متابولیسم و بیماری های زمینه ای که دارند رژیم غذایی آن ها را تقلید کنند تا به تناسب اندامی مشابه افراد مشهور دست یابند.

لیستی از رژیم های غذایی خطرناک
  1. رژیم غذایی وگان
  2. رژیم غذایی قلیایی
  3. رژیم غذایی کتوژنی
  4. رژیم غذایی پی او پی

رژیم غذایی وگان

یکی از خطرناک ترین رژیم های غذایی که کارشناسان آن را توصیه نمی کنند خام خواری(Raw nudity) یا همان رژیم غذایی وِگان است. اساس و پایه این رژیم غذایی خوردن خوراک از جمله میوه و سبزی های خام است که در دراز مدت می تواند به سلامت بدن آسیب جدی برساند. کارشناسان دریافتند برخی از مواد غذایی از جمله هویج و گوجه فرنگی در زمان پخت دارای ارزش تغذیه ای و ویتامینی بیشتری می شوند و به همین دلیل خام خواری برتری چندانی به خوردن مواد غذایی پخته و کبابی ندارد و می تواند سبب آسیب دیدن دستگاه گوارش شود.

افرادی که رژیم غذایی خام خواری دارند نمی توانند تمامی ویتامین ها و مواد ضروری مورد نیاز بدن خود را تامین و به ناچار باید از مکمل های ویتامینی استفاده کنند.

رژیم غذایی قلیایی

رژیم غذایی قلیایی (alkaline) یکی دیگر رژیم های غیرعادی نوظهور است که برخی از شخصیت های مشهور هنری از آن استفاده می کنند، اما ازنظر متخصصان تغذیه رژیم غذایی استانداری نیست و برای سلامت افراد مضر است.
دراین رژیم غذایی فرد خوراک هایی بر پایه خوراک اصلی مصرف و از مصرف خوراکی های برپایه ماده شیمیایی اسید خودداری می کند.

طرفداران این رژیم غذایی اعتقاد دارند خوردن خوراک های قلیایی سبب تنظیم PH خون می شود و خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش می دهد، اما کارشناسان اعتقاد دارند رعایت این رژیم غذایی سبب آسیب به متابولیسم بدن(Body metabolism) می شود.

در رژیم غذایی قلیایی، افراد از خوراکی های وسبزی هایی، چون اسفناج، کلم بروکلی، میوه هایی مانند آووکادو، گریپ فروت، دانه حبوباتی، چون لوبیا استفاده و از مصرف شکر، مواد لبنی، گندم و خوراک های دارای پروتئین گلوتن، گوشت و غذا های فرآوری شده اجتناب می کنند.

رژیم غذایی کتوژنی

رژیم غذایی کتوژنی هم یکی دیگر از رژیم های غذایی مضر برای سلامت بدن است. طرفداران این رژیم غذایی از پودر های مکمل بدن سازی، ویتامینی و دارای املاح معدنی برای تامین انرژی موردنیاز بدن خود استفاده می کنند و به این ترتیب کالری های اضافی بدن را می سوزانند.

اما مصرف مکمل های شیمیایی می تواند عارضه های سلامتی Health مختلفی را متوجه فرد کند و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را در او تشدید کند، این افراد گروه های مختلف مواد غذایی را مصرف می کنند اما بیشترین انرژی را از مکمل هایی به شکل نوشیدنی های رژیمی به دست می آورند.

رژیم غذایی پی او پی

رژیم غذایی پی اوپی (Pioppi) هم یکی دیگر از رژیم های غذایی مورد علاقه هنرپیشه ها و شخصیت های هنری است که به نام رژیم غذایی مرغ دریایی شناخته می شود.این رژیم غذایی مشابه رژیم غذایی مدیترانه ای است و درآن فرد می تواند از میوه و سبزی، آجیل و ماهی استفاده کند، اما بازه های زمانی طولانی بین صرف وعده های خوراکی برای روز ها و ماه ها می تواندسبب آسیب به دستگاه گوارش فرد شود.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.