شفا مگ

علت نگه داشتن شیر در دهان نوزاد

نگرانی بسیاری از مادران، شیر خوردن و جان گرفتن نوزادشان است. اما در این میان نوزادانی هم هستند که درست و حسابی شیر نمی‌خورند و آن را در دهان خود نگه می‌دارند.

علت نگه داشتن شیر در دهان نوزاد

نگرانی بسیاری از مادران، شیر خوردن و جان گرفتن نوزادشان است. اما در این میان نوزادانی هم هستند که درست و حسابی شیر نمی خورند و آن را در دهان خود نگه می دارند. از دکتر معتمد، متخصص کودکان و نوزادان، خواستیم تا علت و عوارض این مشکل را برایمان توضیح دهد.دکتر معتمد، درباره مشکل نگه داشتن شیر در دهان نوزاد می گوید: «بستگی به سن کودک، نگه داشتن شیر در دهان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما پدران و مادران باید بدانند که نوزاد برای شیر خوردن و یا خوردن دارو از حالت مکش استفاده می کند و زبان خود را زیر سینه مادر، پستانک و یا قاشققرار می دهد.»

در این حالت به دلیل ساختار زبان نوزادان، حرکات زبان رو به بیرون است به همین دلیل شاید پدر و مادر تصورکنند کودک مشکلی دارد که شیر نمی خورد.

نشانه های نگه داشتن شیر در دهان را قوس زدن نوزاد ( مانند حالت کمر زدن در دراز و نشست) و غر زدن، غل زدن شیر در دهان نوزاد و حرکت سر به یک طرف همراه با گریه معرفی می کند. ممکن است این نوزادان مشکل قورت دادن داشته باشند. همچنین برفک و التهاب دهان، ریفلاکس معده به مری، زخم بودن حلق، مشکلات تکاملی و مغزی، عدم هماهنگی عصبی و عضلانی حلق و حنجره، حالاتی که باعث پریدن شیر به اندام های تنفسی می شود و یا ترس غریزی از خفه شدن از دیگر دلایلی هستند که باعث می شوند نوزاد شیر را در دهان خود نگه دارد

پدر و مادر ها باید بدانند مهم ترین نشانه این عارضه در نوزادان، اختلال در وزن گیری، زخم مری و خونریزی گوارشی است. در صورت اقدام نکردن و یا عدم پیشگیری از این مشکل، ممکن است دندان های شیرخوارپوسیده شوند.

البته اگر والدین زود متوجه شوند که نوزادشان شیر را در دهانش نگه می دارد، با روش های ساده ای می توانند این مشکل را حل کنند. دکتر معتمد درباره این روش ها توضیح می دهد:« برای جلوگیری یا درمان ریفلاکس معده که دلیل اصلی این مشکل است، مادران باید بعد از شیر دادن به نوزاد او را تا مدتی به حالت ایستاده نگه دارند. غذا ها کم حجم و نیمه جامد باشند(رقیق نباشند) و در دفعات زیاد به کودک داده شوند.

اطرافیان نوزاد نیز نباید سیگار و قلیان بکشند

 اگر نگه داشتن شیر در دهان به دلیل مشکل عصبی و عضلانی باشد، والدین می توانند به فوق تخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند. سپس از طریق روش های گفتار درمانی و تحریک عضلات حلق و حنجره بتوانند این عارضه را در نوزادشان درمان کنند. اگر این مشکل باعث پوسیدگی شدید دندان ها شود والدین باید برای درمان به دندانپزشک مراجعه کنند و در صورتی که نوزاد دارای ریفلاکس معده باشد معمولا قطره نیستاتین تجویز می شود. اما مهم ترین عامل در درمان آن این است که در صورت ادامه داشتن آن، پدر و مادر ها خود درمانی را کنار بگذارند و برای درمان فرزندشان به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.