شفا مگ

برای حفظ سلامتی پوست چه باید کرد

برای اینکه همیشه پوست سالم و شادابی داشته باشید باید از آن مراقبت کنید.افراد به دلیل استرس های روزمره و کمبود وقت کمتر به پوست خود اهمیت می دهند.مراقبت نکردن از پوست باعث نازک شدن پوست میشود و نتیجه نازک شدن پوست چین و چروک و شکنندگی آن می شود.با مراقبت از پوست خود میتوانید باعث تاخیر در روند پیری پوست شوید.اگر وقت مراقبت از پوست را ندارید با مراقبت و حفظ سلامتی آن پوست خود را سالم نگه دارید. در ادامه به روش ها و عادات مهم و ساده برای شاداب نگه داشتن پوست آشنا شوید.

حفظ سلامتی پوست
 1. محافظت در برابر نور خورشید
 2. سیگار نکشید
 3. پوست را با ملایمت تمیز کنید
 4. استفاده از نرم کننده ها
 5. موهای صورت را با دقت بتراشید

محافظت از پوست در برابر نور خورشید

یکی از مهمترین روش برای حفظ سلامت پوست، مراقبت آن در برابر نور خورشید است.اشعه ماوراء بنفش عامل ایجاد بسیاری از مشکلات پوستی مانند چین وچروک، کک ومک، خشکی و ضخیم شدن پوست و سرطانهای پوست میگردد لذا برای مراقبت بیشتر و بهتر موارد ذیل توصیه میگردد.

محافظت پوست در برابر تابش شدید خورشید: سعی کنید در ساعاتی از روز که حداکثر تابش وجود دارد به بیرون از منزل نروید ( از ساعت 10 صبح الی 4 بعداز ظهر)

استفاده از محافظ ها در برابر نور خورشید : از محافظ ها مانند کلاه، دستکش و عینک استفاده نمایید، همچنین از لباسهای نخی با آستینهای بلند و شلوار به جای شلوارک استفاده نمایید.

استفاده از ضد آفتاب : 20 تا 30 دقیقه قبل از خروج از منزل از ضد آفتابی با درجه محافظتی بیش از 15 استفاده نمایید و هر دو ساعت یکبار و هر بار که عرق زیادی میکنید و یا بعد از شنا آنرا تجدید نمایید.

برای محافظت از پوست سیگار نکشید

فرایند پیری پوست در افرادی که سیگار میکشند بسیار سریعتر است به نحوی که تغییرات پوستی در افراد جوان بعد از 10 سال نمایان میگردد. سیگار سبب باریکی و کاهش خونرسانی در عروق سطحی و همچنین سبب کاهش اکسیژن و مواد غذایی پوست مانند ویتامینA  میگردد که در نهایت الاستیسیتی و کلاژن های پوستی را تخریب مینماید لذا چین و چروک خیلی زودتر نمایان میگردد.

برای محافظت از پوست آن را با ملایمت تمیز کنید

تمیزی پوست یکی از مهمترین نکات در حفظ سلامت و مراقبت پوستی است.با پوست باید با ملایمت رفتار کرد.برای تمیز کردن پوست نکات زیر را رعایت کنید.

 • برای شستشو از آب ملایم استفاده نمایید آب داغ و حمام طولانی (بیش از 15 دقیقه ) برای پوست مناسب نیست.
 • از شستشو با صابونهای قوی خودداری نمایید، در صورت تمایل به شستشو از صابون هایی مانند صابون بچه، DOVE، ستافیل و...استفاده کنید
 • از استفاده از موادی که حاوی عطر یا رنگ خاصی دارد پرهیز نمایید چرا که سبب ایجاد حساسیت و قرمزی در پوست میگردد(به خصوص افرادی که پوستی حساس دارند)
 • آرایشهای صورت خود را با پنبه و یا دستمالهایی نرم به همراه اوسرین و ژلهای مخصوص پاک کنید.
 • صورت خود را با آرامی خشک کنید و بلافاصله از کرم و یا نرم کننده استفاده نمایید.

استفاده از نرم کننده برای محافظت از پوست

نرم کننده ها کمک میکنند تا پوست لطافت و تازه گی خود را داشته باشد، همچنین با پوشاندن سطح پوست سبب میگردد تا از تبخیر آب جلوگیری نموده و خشک شدن پوست با تا خیر صورت پذیرد.

بهترین نرم کننده برای پوست شما بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله نوع پوست، سن و شرایط خاص دیگر مانند جوشها و.....لذا بهترین روشی که می توان نوع پوست خود را تشخیص دهید این است که اگر 20 دقیقه پس از حمام پوست شما حالت خشکی به همراه کشیدگی پدیدارشد پس حتما به نرم کننده نیاز دارید.

سعی کنید از نرم کننده ای استفاده کنید که حداقل  SPF=15  داشته باشد، تا در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید شما را حفظ نماید. اگر پوست شما حساس است از محصولاتی استفاده نمایید که از رنگ و بوی کمتری در آن استفاده شده باشد.

و اگر پوست شما خیلی خشک است از روغنهایی مثل روغن بچه استفاده نموده و اگر برعکس پوست شما خیلی چرب است نیازی نیست از حتی نرم کننده استفاده نمایید.

برای محافظت از پوست موهای صورت را با دقت بتراشید

 • قبل از اپیلاسیون با حوله گرم و مرطوب صورت خود را مرطوب نمایید، یا بعد از حمام اپیلاسیون کنید.
 • هرگز صورت خود را خشک اپیلاسیون نکنید و حتماً از ژلها و یا لوسیون های مخصوص استفاده کنید.
 • از تیغ های تیز استفاده کنید و اگر از دستگاه استفاده میکنید از تماس بسیار نزدیک با پوست خودداری نمایید.
 • همیشه درجهت موها بتراشید نه در خلاف جهت
 • بعد از اپیلاسیون هم با آب گرم صورت خود را آبکشی کنید.
 • اگر صورت شما دچار سوزش شده هرگز از لوسیون های حاوی الکل استفاده نکنید گرچه صورت شما را خنک میکند ولی سبب سوزش و قرمزی بیشتر پوست می گردد.
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.