شفا مگ

کاهش درد دندان درآوردن نوزاد

دندان در آوردن در نوزاد یکی از چالش های نوزادان است که ناراحتی هایی را برای نوزاد به همراه دارد.دندان در آوردن یکی از مراحل های تکمیل رشد در کودکان بشمار می رود.دندان در آوردن نوزاد با علائمی همچون بی قراری ، تب، درد لثه همراه می باشد.معمولا این علائم پس از پایان سه ماهگی شروع می شود.این علائم در هر نوزادی متفاوت است، زیرا برخی از نوزادان از اغاز تولد شروع به دندان در آوردن می کنند و برخی تا 2 سالگی دندان در نمی آورند.برای کاهش درد دندان و علائم دندان در آوردن نوزاد روش هایی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.با مجله شفا همراه باشید.

کاهش درد دندان درآوردن نوزاد
 1. علائم دندان در آوردن نوزاد
 2. درمان درد دندان در آوردن نوزاد
 3.  مراقبت از دندان های شیری

علائم دندان در آوردن نوزاد

دندان در اوردن نوزادان متفاوت است.برخی از نوزادان با دندان به دنیا می آیند و برخی دیگر تا 2 سالگی دندان در نمی آورند.سن دندان در آوردن نوزاد معمولا در 6 ماهگی استو دندان نیش خود را نمایان می کند.این تفاوت ها با مسائلی همچون ژنتیک ، نوع غذای مادر در بارداری و تغذیه کودک در ارتباط است.

علائم دندان در آوردن نوزادان نیز به شرح زیر می باشد:

 • تب که ممکن است خفیف یا شدید باشد
 • بدخلقی بی قراری و تحریک پذیری
 • بی اشتهایی
 • گریه کردن و بی حوصلگی نوزاد
 • بی خوابی و بیدار شدن های مکرر به همراه گریه نوزاد
 • آبریزش بینی نوزاد
 • زیادشدن بزاق آب دهان
 • اسهال به صورت موقتی
 • داشتن حالت شبیه به سرماخوردگی
 • خارش گوش
 • گاز گرفتن اشیا و اطرافیان یا سینه مادر
 • کوبیدن سر به وسایل
 • قرمزی و تورم لثه
 • جویدن و مکیدن انگشت ها

درمان درد دندان در آوردن نوزاد

یکی از مواردی که برای درمان درد دندان باید پیش بگیرید این است که علائم دندان در آوردن نوزادان مشابه سرماخوردگی است.پس حتما قبل از اینکه اقدام به درمانی کنید با پزشک متخصص کودکان تماس بگیرید تا کودکتان را معاینه و بررسی کند.زیرا مصرف اشتباه دارویی می تواند به رشد دندان آسیب جدی بزند.

مالیدن آرام لثه نوزاد

به آرامی لثه های نوزاد را با انگشت تمیز، یا یک پارچه سرد و مرطوب تمیز مالش دهید. کمی فشار ملایم می تواند ناراحتی کودک را کاهش دهد.

جویدن وسیله ای خنک

یک تکه پارچه سرد و مرطوب یا دندان گیر خنک می تواند تسکین دهنده باشد. البته اطمینان حاصل کنید که این شی باعث خفگی او نمی شود.

مراقب باشید تا شیء یخ زده نباشد، بلکه کمی خنکی کفایت می کند، چون سرمای زیاد هم می تواند آسیب رسان باشد. اگر کودک شما غذاهای جامد و سفت می خورد از غذاهای سرد استفاده کنید. ماست خنک پیشنهاد خوبی است.

استفاده از دندان گیر

دندان گیرهایی که از لاستیک نرم ساخته شده اند بهتر هستند. انواعی که با مایع پر شده اند، ممکن است در اثر فشار لثه کودک پاره شوند. می تواندی از پستانک تمیز هم استفاده کنید.

کودک موقع خارش جای دندان، عکس العمل های خاصی نشان می دهد و مشاهده شده است که بچه های شیرخوار حتی سینه مادر خود را گاز می گیرند. در این مواقع از دادن اجسام و مواد کوچک مانند یک تکه گوشت که برخی خانواده ها به کودک می دهند تا گاز بگیرد، به طور جدی باید پرهیز کرد، زیرا ممکن است این وسایل جانبی به داخل حلق کودک رفته و باعث خفگی او شود.

خشک کردن آب دهان نوزاد

افزایش بزاق و آبریزش دهان جزئی از فرایند دندان در آوردن است. با یک دستمال تمیز، دهان و چانه کودک را پاک کنید تا از تحریک پوست پیشگیری کنید. هنگام خواب نیز پارچه مناسب و جاذبی زیر سر کودک قرار دهید.

درمان دارویی

اگر کودک شما خیلی بی قرار، تحریک پذیر و بدخو شده است با پزشک مشورت کنید تا در صورت لزوم، استامینوفن  را به میزان لازم تجویز کند. از دادن آسپیرین به کودک خودداری کنید.

همچنین از استعمال داروهای موضعی و بی حس کننده بر روی لثه خودداری کنید، زیرا این داروها به وسیله بزاق شسته شده و قبل از اینکه روی لثه تاثیر کنند، موجب بی حسی گلوی کودک می شوند و در مکانیسم های طبیعی بلع غذای کودک تداخل ایجاد می کنند.
دندان در آوردن معمولا با اقدامات خانگی کنترل می شود. اما اگر ناراحتی و بی قراری شدید یا نخوردن شیر و غذا در کودک شما روی داد، یا تب و اسهال ایجاد شد، به پزشک مراجعه کنید.

استفاده از ژل دندانی

شما می توانید با مشورت پزشک نوزاد خود از ژل های دندانی غیر شیرین (Suger-free) مخصوص نوزادان استفاده کنید. این ژل ها باعث بی حس شدن موضعی لثه ها و از بین رفتن حالت تورم خارش و سوزش شده و تأثیر نسبتاً خوبی در تسکین درد دندان درآوردن نوزاد دارند. مصرف این گونه ژل ها برای نوزادان کمتر از۴ ماه ممنوع است . شما می توانید ژل مخصوص را توسط گوش پاک کن یا انگشت که تمیز شسته شده بر روی لثه نوزاد بمالید .

استفاده از خوراکی های سخت

استفاده ازنان هویج و... برای کشیدن به لثه برای کاهش درد دندان درآوردن نوزاد.استفاده از تکه های نان سنگک یا بربری، هویج پوست کنده و شسته شده ، سیب ، کرفس و خیار ... نیز توصیه می شود اما باید دقت کنید و نوزاد را در این زمان زیر نظر بگیرید تا تکه های مواد خوراکی باعث خفگی او نگردد.

مسواک انگشتی

برای کاهش درد دندان درآوردن در نوزادان می توانید از مسواک های انگشتی خریداری کرده و در انگشت خودتان که شسته اید کرده و برای نوزاد خود ماساژ دهید .


بیشتر بخوانید : علائم دندان در آوردن نوزاد


 مراقبت از دندان های شیری

دندان های شیری ۲۰ عدد می باشند که ده دندان در فک بالا و ۱۰ دندان در فک قرار دارد . این دندان ها اگر چه دایمی نبوده و حداکثر ۵ سال- فاصله بین یک تا ۶ سالگی- نیازهای کودک را در جویدن و له کردن غذاها تأمین می کنند.و مراقبت و نگهداری از آن ها ضروری به نظر می رسد زیرا که پوسیدگی و شکستگی دندان ها نه تنها باعث اختلال در جویدن و هضم غذا می شوند بلکه زمینه ساز خراب شدن دندان های دایمی نیز می شود.

اصولی ترین مهم ترین و رایج ترین شیوه مراقبت از دندان ها مسواک زدن حداقل ۲ مرتبه در طول شبانه روز یک بار صبح و یک بار پیش از خوابیدن است. هر چند کودکان از مسواک زدن سر باز می زنند اما والدین وظیفه دارند تا با نظارت دقیق و اتخاذ تدابیری مفید این مشکل را برطرف کنند.

تهیه مسواک مخصوص کودکان یا نوزادان

بهتر است در دوران شیرخوارگی برای پاک کردن دندان ها و لثه نوزاد از مسواک انگشتی یا دستمال استفاده شود زیرا شیر خود به تنهایی باعث ایجاد پوسیدگی دندان ها می گردد . مخصوصاً درزمان شیردهی شبانه احتمال آسیب به دندان نوزاد بیشتر می گردد.
این مسواک ها نه تنها از جهت اندازه جنس و کیفیت مطابق باسن کودک طراحی شده اند بلکه باعث ترغیب کودک به مسواک زدن می شوند.

تهیه خمیردندان کودکان

خمیردندان کودکان طعم و بوی متفاوت دارد و به علت متفاوت بودن آن کودکان برای مسواک زدن تشویق می شوند.در انتخاب نوع خمیردندان به میزان «فلوراید» آن توجه کنید. در کودکان زیر دو سال از خمیردندان بدون فلوراید و برای کودکان بالای دو سال از خمیردندان مخصوص کودکان استفاده نمایید.

آموزش مسواک زدن به کودک از سنین پایین

اگر از همان ابتدا که خودتان مسواک می زنید روبروی کودک خود قرارگرفته و مسواک بزنید باعث ترغیب کودک به مسواک زدن می شوید .می توانید در این زمان مسواک کودک خود را به او بدهید تا او نیز از شما تقلید کند.

دندان های نوزاد را مسواک بزنید

تا پیش از زمانی که کودک خودش یاد بگیرد که بتواند مسواک بزند دندان های او را شما مسواک بزنید.

به تغذیه کودک توجه کنید

مصرف شیر بعد از یک سالگی باید به وسیله لیوان- نه با شیشه ـ صورت بگیرد زیرا که مکیدن شیر باعث بد فرم شدن دندان ها و متمایل شدن آن ها به سمت جلو می شود.

مصرف نوشیدنی های بسیار شیرین و شکلات و شیرینی را برای کودک محدود کنید شما می توانید پس از خوردن این مواد غذایی خوردن سیب یا هویج را به کودک پیشنهاد دهید تا با این شیوه ذرات باقی مانده شیرینی از سطح و بین دندان ها خارج شده و PH دهان نیز تغییر کند تا فعالیت باکتری های عامل پوسیدگی دندان متوقف و مختل شود.

ساخت عادات تغذیه ای سالم برای کودک

مصرف میوه و سبزی و نوشیدنی های بدون قند چون دوغ را در برنامه غذایی کودک از همان آغاز تغذیه تکمیلی کودک بگنجانید .این مسئله نه تنها مانع از پوسیدگی دندان می گردد بلکه از ابتلای کودک به اضافه وزن نیز جلوگیری می کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.