شفا مگ

شروع غذای کمکی به کودک

شروع غذاهای کمکی نوزاد از 4 ماهگی آغاز می شود.پزشکان مصرف غذاهای کمکی را از 4 ماهگی تا 6 ماهگی توصیه می کنند.کودکان با شروع مصرف غذاهای کمکی و جامد، باید به دنبال مواد غذایی سالم و مقوی برای کودک خود باشید.ابتدا باید بدانید چه غذاهایی برای شروع مناسب است و نکات مهم برای دادن غذاهای کمکی به کودک را بدانید.با ما همراه باشید.

شروع غذای کمکی به کودک
  1. سن شروع غذای کمکی
  2. غذاهای کمکی مناسب برای شروع
  3. لوازم برای شروع غذای کمکی
  4. تعداد وعده های غذای کمکی به کودک

سن شروع غذای کمکی

امروزه بسیاری از پزشکان اولین غذای جامد را بین چهار تا شش ماهگی تجویز می کنند. دادن غذای جامد قبل از این زمان توصیه نمی گردد. از طرف دیگر دستگاه گوارش کودک در پایان شش ماهگی قادر است مواد غذایی ساده را که وارد روده او می گردد هضم و جذب نماید. البته از سن هفت تا دوازده ماهگی نیز شیر مادر پایه و اساس تغذیه کودک را تشکیل می دهد.

اگر سابقه آلرژی و حساسیت در خانواده وجود دارد پزشک برای تجویز غذا به غیر از شیر مادر، مدت بیشتری صبر خواهد کرد، زیرا دیر تر شروع کردن اولین غذای جامد به چنین کودکانی احتمال ابتلا به آلرژی و ایجاد حساسیت در آن ها را کاهش می دهد.


غذاهای کمکی مناسب برای شروع

بهترین غذایی که می توان برای اولین بار به کودک داد، غذایی است که شبیه شیر مادر باشد. نرم و پوره مانند و مزه ای شبیه شیر مادر داشته باشد و هضم آن آسان باشد و موجب ناراحتی معده و روده کودک نگردد.می توانید برای اولین غذا از غلات استفاده نمایید.

تنها عیب آن مزه و طعم آن است که ممکن است برای فرزند تان چندان دلچسب و مطبوع نباشد. کودک را با انواع غذا ها آشنا کنید، ولی دو غذای جدید را یکباره وارد رژیم غذایی کودک نکنید. غذای کمکی باید ولرم (نه سرد و نه خیلی گرم) باشد.


بیشتر بخوانید : غذاهایی که کودکان زیر یک سال نباید بخورند


لوازم برای شروع غذای کمکی

برای شروع دادن غذای کمکی بهتر است از لوازم هایی استفاده کنید که کودک برای شروع اذیت نشود.در زیر لیست لوازمی که می توانید برای شروع غذای کمکی استفاده کنید آورده شده است.

  • صندلی پایه بلند
  • استفاده از پیشبند
  • قاشق اندازه دهان کودک (قاشقی استفاده کنید که گود نباشد)

قاشق چایخوری که گود نباشد بهتر است. اگر کودک تان در حال دندان در آوردن است بهتر است از قاشق هایی استفاده نمایید که گودی آن با لاستیک پوشانده شده است، زیرا کودک تان در این زمان علاقه دارد قاشق را گاز بگیرد.

تعداد وعده های غذای کمکی به کودک

در ابتدا با یک وعده در روز شروع نمایید تا کم کم به آن عادت نماید. حدود شش تا هفت ماهگی، دو وعده در روز معمول است و به تدریج تا هشت ماهگی آن را به سه وعده در روز برسانید.

بهتر است غذای جامد در وعده ای که فرزند تان چندان گرسنه نیست داده نشود. اگر غذای جامد یک ساعت یا بیشتر بعد از شیر خوردن داده شود، کودک تان بهتر آن را می پذیرد. در زمان تغذیه کودک باید کامل بیدار بوده و سرحال باشد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.