شفا مگ

مواد خوراکی مفید برای سلامت روده

برای سلامت روده ها و پیشگیری از بروز هر گونه بیماری های روده و گوارشی میبایست از اندام های خود مراقبت کنید. یکی از راه های مراقبت از دستگاه گوارش و بخصوص روده ها مصرف مواد خوراکی مناسب برای دستگاه گوارش و روده ها می باشد.در ادامه با 6 مورد از مواد خوارکی که به سلامت روده ها کمک می کند می پردازیم.

مواد خوراکی مفید برای سلامت روده
  1. گلوتامین
  2. پروبیوتیک ها
  3. آب قلم
  4. مکمل های گوارشی
  5. آب آلوئه ورا
  6. روغن نارگیل

گلوتامین

گلوتامین، نوعی اسید آمینه است که هم به هضم مواد غذایی کمک می رساند و هم پوشش درونی روده را در وضعیت عادی خودش قرار می دهد. محققان می گویند که دریافت یک تا ۲ گرم گلوتامین در طول روز و به طور منظم می تواند از این منظر برای شما مفید باشد. بعضی از آنان نیز توصیه می کنند که این مقدار از گلوتامین در ساعات اولیه صبح به بدن برسد.

پروبیوتیک ها

اگر می خواهید از فواید پروبیوتیک ها در راستای بازسازی پوشش روده کمک بگیرید، باید مکمل پروبیوتیکی انتخاب کنید که حداقل حاوی ۵۰ میلیون CFU باشد. در حالی که هنوز هم بحث های وسیعی درباره پروبیوتیک ها در جریان است، اما بسیاری از محققان تاکید می کنند که پروبیوتیک ها در تنظیم قوای گوارشی و سالم سازی میکروبیوم روده مفید هستند. اگر می خواهید که تنوع باکتریایی مطلوبی را در سطح روده های خودتان به وجود بیاورید، باید هر صبح از پروبیوتیک های مرغوب و باکیفیت همراه با صبحانه استفاده کنید و هر ۶ هفته نیز مکمل پروبیوتیک خودتان را تغییر بدهید.

آب قلم

آب قلم، یکی از عصاره های حیوانی فوق العاده مغذی برای روده ها است که قدمت استفاده از آن به هزاران سال پیش می رسد. امروزه این عصاره غذایی، اهمیت خاصی پیدا کرده است و به ما نشان می دهد که انسان های عصر باستان در مصرف آن اشتباه نمی کرده اند. شما می توانید آب قلم را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید یا خودتان در خانه برای تهیه این عصاره غذایی اقدام کنید.

برای تهیه آب قلم باید مقدار زیادی از قلم گوساله را درون آب جوش بریزید و بگذارید تا آرام آرام بجوشد. این روند، ترکیبات مهمی مانند کولاژن و گلیسین را وارد آب می کند که هر دو برای التیام روده ها و کاهش التهاب در دستگاه گوارش فوق العاده مهم هستند.
شما می توانید آب قلم را در فریزر نگهداری کنید و در موقعیت های مختلف از آن استفاده کنید. در ضمن، آب قلم واقعا عصاره غذایی همه کاره ای است و می تواند برای تهیه انواع غذاها و سوپ ها مورد استفاده قرار بگیرد.

مکمل های گوارشی

این مکمل ها اساسا طوری فعالیت می کنند که مواد غذایی به ذرات کوچک تری تجزیه شوند و روند پردازش آن ها در دستگاه گوارش راحت تر شود. وقتی که این اتفاق افتاد، مواد مغذی موجود در همه مواد غذایی به صورت کامل جذب می شوند، بدون این که مشکلی برای دستگاه گوارش ایجاد کنند. به همین دلیل، متخصصان توصیه می کنند که همراه با وعده های غذایی سنگین، از یک یا دو کپسول آنزیم های گوارشی استفاده کنید. آنزیم های گوارشی زیر می توانند برای شما مفید باشند

  • آمیلاز: برای تجزیه نشاسته ه
  • لیپاز: برای تجزیه چربی ه
  • پروتئاز: برای تجزیه پروتئین ها

آب آلوئه ورا

آلوئه ورا، یکی از غنی ترین نوشیدنی های طبیعی است که به بازسازی پوشش روده کمک می کند. شما می توانید روزانه ۳۰ تا ۶۰ میلی لیتر از آب آلوئه ورا را با این هدف مصرف کنید.

روغن نارگیل

شما می توانید از این ترکیب غذایی که با کمک روغن نارگیل تهیه می شود، برای ترمیم پوشش روده کمک بگیرید: یک فنجان ماست ساده و بدون لاکتاز و حاوی پروبیوتیک، ۲ قاشق چای خوری از روغن نارگیل، یک قاشق غذاخوری پودر شکلات و یک عدد موز خردشده. این خوراک ساده و مغذی که برای صبحانه مناسب است، هم به پوشش روده کمک می کند و هم پروبیوتیک های طبیعی را به بدن می رساند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.