شفا مگ

علائم حساسیت به شیر خشک در نوزادان

یکی از مهمترین نکاتی که برای انتخاب شیر خشک می باشد، کیفیت تغذیه ای و حساسیت زا نبودن آن است.شیر خشک برای شیرخواران نیز می توان باعث آلرژی و حساسیت شود. برای تشخیص حساسیت به شیر خشک یک سری علائمی وجود دارد که با تعویض نوع شیر خشک واکنش های حساسیتی از بین می رود.در ادامه با علائم حساسیت به شیر خشک آشنا شوید.

علائم حساسیت به شیر خشک در نوزادان
  1. انواع شیر خشک
  2. تاریخ مصرف شیر خشک مهم است؟
  3. علائم حساسیت

انواع اصلی شیر خشک

شیر خشک مدل ها و انواع مختلفی دارد که هر کدام مواد تشکیل دهنده متفاوتی دارد. پزشک متخصص نوزادان بر اساس وضعیت کودک شیر خشک را انتخاب و به شما معرفی می کند. شیر خشک شامل انواع مختلفی از جمله:

شیر خشک تولید شده از شیر گاو:

بیشتر انواع شیرخشک موجود در بازار از شیرگاو تهیه شده و از اصلی ترین مواد مغذی مورد نیاز کودک برخوردار است. تولید کنندگان ضمن خشک کردن شیر، پروتئین آن را تغییر می دهند، به طوری که دستگاه گوارش کودک ، آن را به راحتی هضم کند.
البته، برخی کودکان به پروتئین های شیرگاو حساسیت نشان می دهند بنابراین به نوع خاصی از شیرخشک مخصوص کودکان احتیاج دارند.

شیر خشک تهیه شده از سویا:

این نوع شیرخشک برای شیرخوارانی مناسب است که به پروتئین های حیوانی حساسیت نشان می دهند. البته اگر شیرخوار به شیرگاو یا لاکتوز هم حساسیت دارد می توان برای تغذیه او از این نوع شیر استفاده کرد. یادآوری می شود که لاکتوز یک نوع قند است که در شیرگاو وجود دارد. با وجود این، گاهی می بینیم بعضی بچه هایی که به شیرگاو حساسیت دارند به شیر سویا هم آلرژی دارند.

شیر خشک با پروتئین های تجزیه شده:

این نوع شیرخشک حاوی پروتئین های تجزیه شده است که بسته به نوع آن، ممکن است کل یا بخشی از پروتئین شیر تجزیه شده باشد. شیرخوارانی که به شیر گاو و شیر سویا واکنش نشان می دهند، بهتر است از این نوع شیر تغذیه شوند. این نوع شیر خشک همچنین برای کودکانی که به انواع پروتئین حساسیت دارند هم مناسب است.

شیرخشک خاص:

برخی انواع شیرخشک هم، برای نوزاد نارس یا شیرخوارانی که نیازهای تغذیه ای به خصوصی دارند، تولید می شود.


بیشتر بخوانید : بهترین شیر خشک برای نوزاد


آیا تاریخ مصرف شیر خشک مهم است؟

شیرخشک های تاریخ مصرف گذشته را نخرید یا اگر در خانه دارید از آن ها استفاده نکنید، زیرا بعد از گذشت تاریخ درج شده روی بسته، کیفیت و ارزش غذایی شیرخشک دستخوش تغییر می شود. یادتان باشد که کیفیت بسته شیرخشک هم برای ما مهم است. اگر بسته یا قوطی باد کرده، پاره شده یا سوراخ شده یا زنگ زده از خرید آن محصول خودداری کنید.

علائم حساسیت نوزاد به شیر خشک

در صورتی که نوزاد به شیر خشک حساسیت داشته باشد، علائم حساسیت نشان می دهد که با کمک متخصص نوزادان می توانید شیر خشک را تغییر دهید.

قبل از این که خودسرانه به داروخانه یا فروشگاه مواد بهداشتی بروید، به متخصص کودکان معالج فرزندتان سری بزنید و علائم فرزندتان را برای او شرح دهید. متخصص می تواند نوع مناسبی از شیرخشک را به شما پیشنهاد کند تا فرزندتان دوباره دچار حساسیت به شیرخشک نشود. یادآوری می شود تغذیه کودک با شیرمادر تا ۶ ماه اول زندگی، احتمال بروز حساسیت به انواع شیر و به خصوص شیرخشک را کاهش می دهد.

تغییرات پوستی

در مدتی که شیر را به فرزندتان می دهید باید به پوست فرزندتان توجه ویژه ای داشته باشید. بسیاری از انواع حساسیت شیرخوار به شیرخشک به صورت خارش، اگزما، خشکی پوست، پوسته پوسته شدن و کهیر خود را نشان می دهد و ممکن است قسمتی از پوست یا تمام آن را درگیر کند.

دفع گاز زیاد

به شیرخوردن فرزندتان دقت کنید:اگر کودک بعد از خوردن شیر، گاز زیادی دفع کند احتمالا به آن نوع شیرخشک حساسیت دارد.

استفراغ و آب دهان

کودکان در ماه های ابتدای زندگی دچار ریفلاکس می شوند و ممکن است بارها اتفاق بیفتد هنگامی که می خواهید گاز معده آن ها را خارج کنید روی شانه شما شیر بالا بیاورند، این حالت کاملا طبیعی است اما مراقب استفراغ های غیرطبیعی ، مکرر و همچنین بیرون ریختن مقدار زیاد بزاق کودک از دهانش باشید زیرا این دو تغییر ممکن است از نشانه های حساسیت به شیرخشک باشد.

تغییرات ناحیه مقعد

به مقعد فرزندتان توجه کنید، اگر پوست اطراف این ناحیه به صورت دایره ای قرمز شده باشد و با کرم های ضدسوختگی ناحیه پوشک بهبود نیابد شاید فرزندتان به شیرخشکی که می خورد حساسیت داشته باشد.

تغییرات روده ای

توجه به کارکرد روده کودک اهمیت دارد. اگر بعد از مصرف نوع به خصوصی شیرخشک، کارکرد روده فرزندتان تغییر قابل توجهی داشت احتمالا فرزندتان به آن نوع شیرخشک حساسیت دارد.

تغییرات صورت

گاهی در موارد شدید حساسیت، تورم هایی در ناحیه صورت دیده می شود که ممکن است تنفس کودک را دشوار کند.

مدفوع غیرعادی

اگر فرزندتان را از شیرخود گرفته اید و می خواهید او را با شیرخشک تغذیه کنید، ممکن است مدفوع فرزندتان تغییر شکل دهد و بوی متفاوتی داشته باشد اما اگر بوی مدفوع متعفن است و خیلی سفت یا خیلی شل شده ، ممکن است شیرخشک انتخابی شما برای فرزندتان حساسیت زا باشد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.