شفا مگ

بهترین شیر خشک برای نوزاد

شیر مادر یکی از بهترین منابع غذایی برای نوزاد می باشد.شیر مادر دارای مواد غذایی خوبی است که می تواند نوزاد را در برابر بیماری ها محافظت کند.شیر مادر حاوی ترکیبات آنزیمی می باشد که می تواند مقاومت بدن نوزاد را افزایش و التهاب روده را کاهش دهد.اما در بعضی از مواقع کودک نمی تواند از شیر مادر تغذیه کند و مجبور می شویم به کودک شیر خشک دهیم.در ادامه توضیحات بیشتری در مورد بهترین شیر خشک برای نوزادان داده شده است.

بهترین شیر خشک برای نوزاد
 1. چگونه انتخاب کنیم
 2. معرفی انواع شیر خشک
 3. مواقع مصرف شیر خشک
 4. نباید های مصرف

چگونه شیر خشک را انتخاب کنیم

برای انتخاب بهترین شیر خشک برای نوزاد، وضعیت نوزاد در نظر گرفته رفته می شود و متخصص نوزادان نوع مصرف شیر خشک را معرفی می کند. مثلا برخی از نوزادان به لاکتوز موجود درون شیر حساسیت دارند ،باید شیر خشک هایی که فاقد لاکتوز است برای نوزاد تجویز کند.

این شیر خشک از پروتئین سویا تهیه شده است. اما اگر باز هم نوزاد از خوردن شیر خودداری نمود، پزشک شیر خشک هایی که پروتئین آن ها هیدرولیز شده و به اسید های آمینه و لیپید تبدیل شده است را پیشنهاد می کند.

اغلب شیر خشک های موجود در بازار از شیر گاو و یا سویا تهیه شده است. برخی از شیر خشک ها را از همان ابتدای تولد می توان به نوزاد داد. اما برخی دیگر از آن ها را باید بعد از گذراندن شش ماهگی، استفاده نمود. 

در کودکانی که بعد از یک سالگی هنوز میل به خوردن شیر دارند می توان به جای استفاده از شیر خشک، از شیر گاو استفاده نمود، اما مقادیر آهن و ویتامین موجود در شیر گاو از شیر خشک بسیار کمتر است. دلیل اصلی چاقی کودکان پس از مصرف شیر خشک، لاکتوز و گلوکز موجود در شیر خشک است. اما در شیر مادر فقط لاکتوز وجود دارد.

معرفی انواع شیر خشک 

شیر خشک ها انواع مختلفی دارند که متخصص نوزادان بر اساس وضعیت نوزاد آن را انتخاب کرده و به شما معرفی می کند.در ادامه با انواع شیر خشک آشنا شوید.

شیرخشک نان  NAN

ترکیبات این نوع شیر خشک لاکتوز، انواع روغن های (کلزا، نارگیل، ذرت، روغن آفتابگردان)، شیرگاو، سیترات پتاسیم، سیترات کلسیم، روغن ماهی، کلرید سدیم، لستین سویا، کلرید کلسیم، ویتامین ها، فسفات پتاسیم، ال کارنیتین، پانتوتنات کلسیم، سولفات مس، سولفات منگنز، سلنات سدیم و بیوتین است. این ترکیبات شبیه به شیر مادر است و بهترین شیر خشک برای نوزادان کامل است. پس از مصرف این نوع شیر خشک برای نوزادان نارس و زیر یک کیلو و نیم اجتناب کنید.

شیر خشک پری نان

شیر خشک پری نان (PRE-NAN) بهترین شیر خشک برای نوزادان نارس و با وزن کمتر از دو و نیم کیلوگرم این نوع شیر خشک می باشد زیرا این نوع شیر خشک آهن و لاکتوز کمتری دارد. 

شیرخشک های زمان تولد

شیر خشک های گیگوز (GUIGOZ) ، هومانا (HUMANA) ، بیومیل را نیز می توانید از زمان تولد استفاده نمایید.

شیر خشک مولتی

شیر خشک مولتی (MULTI) بهترین شیر خشک برای نوزادانی که در اثر سوکروز، لاکتور و گلوتن مبتلا به اسهال هستند شیرخشک MULTI است زیرا این شیر خشک سوکروز و گلوتن ندارد. بهترین نوع اسید چرب ضروری، در این شیر خشک موجود می باشد.

شیر خشک سیمیلاک

سیمیلاک (SIMILAC) بهترین شیر خشک برای کودکانی که مبتلا به بیماری CHF، فشار خون بالا و نارسایی کلیه هستند، این نوع شیر خشک می باشد زیرا سدیم این شیر از شیر مادر کمتر است اما این شیر را نمی توان به مدت های طولانی استفاده نمود؛ چرا که در بدن نوزاد اختلالات الکترولیتی ایجاد می کند.

شیرخشک های EN FAMID, LONALAC

در این شیر خشک روغن نارگیل، مواد معدنی، ویتامین ها، لاکتوز یافت می شود. این نوع شیر خشک نیز شبیه به شیر خشک SIMILAC سدیم کمی دارد.

شیرخشک NURSOY

این نوع شیر خشک فاقد هر گونه ترکیبات ذرت است. بهترین شیر خشک برای نوزادانی که به ذرت حساست دارند این نوع شیر خشک می باشد.

شیرخشک AL-110

در این نوع شیر خشک، پروتئین هیدرولیزه شده کازوئین موجود است و فاقد لاکتوز می باشد. این نوع شیر خشک در نوزادانی که عدم تحمل لاکتوز، اختلالات دستگاه گوارش و جذب پروتئین سویا کم است استفاده می شود. از طرفی دیگر در نوزادانی که کمبود وزن دارد سبب افزایش وزن و جذب بهتر کلسیم می شود.

شیرخشک بیومیل سوی

پایه اصلی این نوع از شیر خشک ، سویا است. در اکثر نوزادانی که به گلوتن، سوکروز موجود در شیر مادر یا شیر گاو حساسیت دارند و دچار اسهال می شوند، استفاده می شود.

شیرخشک فورمولا

سوکروز موجود در این شیر خشک ها صفر است.

شیرخشک ایزومیل

بهترین شیر خشک برای نوزادانی که مبتلا به اختلالات سوکروز هستند، این نوع شیر خشک است.

شیرخشک های سویالاک

این نوع شیر خشک در نوزادان گالاکتوزمی مصرف می شود زیرا لاکتوز موجود در این نوع شیر خشک صفر است.

شیر سویا

این شیر از دانه های سویا تهیه شده است و مناسب افرادی است که شیر را نمی توانند تحمل کنند. شیر سویا به غیر از اینکه برای کودکان مفید است، برای تمامی افراد مسن و کسانی که بیمار هستند مناسب است. از طرفی دیگر کلسیم موجود درون این شیر، بسیار بالا است که برای تشکیل استخوان ها بسیار ضروری است.

شیرخشک های فنیل فری، لوفنالاک

بهترین شیر خشک برای نوزادان مبتلا به فنیل کتونوری، این نوع شیر خشک ها می باشد.

در چه مواقعی می توان از شیر خشک برای کودک استفاده کرد؟

 • مریض شدن مادر
 • کودک نتواند شیر مادر را دریافت کند.
 • کودک در معرض سو تغذیه قرار بگیرد. 
 • در دسترس نبودن مادر
 • حساسیت غذایی نوزاد
 • کافی نبودن شیر مادر
 • کافی نبودن منابع غذایی شیر مادر
 • ترس از آلوده شدن به آلاینده های محیطی

شیر هایی که باید از آن ها دوری کنید

 • شیر غلیظ شده
 • شیر تبخیر شده
 • شیر خشک شده
 • شیر گوسفند یا بز (البته برای استفاده در غذای کودک می توانید آن را پاستوریزه کنید و مصرف نمایید.)
 • دیگر انواع نوشیدنی هایی که با نام "شیر" شناخته می شوند مثل نوشیدنی سویا، برنج، جو و یا بادام
 • شیر گاو به عنوان یک نوشیدنی (در پخت و پز غذا برای کودک مشکلی نخواهد داشت.)
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.