شفا مگ

عمل جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی یا همان جراحی زیبایی گوش عملی است که در آن محل قرارگیری، اندازه یا شکل گوش را اصلاح می کند. اگر شما به انواع اختلالات گوش مبتلا باشید می توانید از این عمل جراحی استفاده نمایید.همچنین اگر شکل گوش ها نیز به خاطر حادثه یا به صورت مادرزادی ناموزون است، می توانید اتوپلاستی انجام دهید.

عمل جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

 

 1. بهترین سن برای اتوپلاستی
 2. موارد استفاده اتوپلاستی
 3. عوارض عمل زیبایی اتوپلاستی
 4. مراقبت های قبل از عمل
 5. مراحل جراحی اتوپلاستی
 6. مراقبت های بعد از عمل
 7. بازسازی گوش و تغییر شکل گوش
 8. عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه
 9. عمل جراحی کاهش اندازه گوش
 10. مشکلات مادرزادی گوش

بهترین سن برای انجام اتوپلاستی

اتوپلاستی را می توان در هر سنی بعد از ۵ سالگی انجام داد (به این دلیل که گوش ها بعد از ۵ سالگی به صورت کامل رشد می کنند). در برخی مواقع، عمل جراحی را در سن ۳ سالگی نیز می توان انجام داد.

اگر کودکی با شرایط خاصی در گوش متولد شده باشد، تراشیدن گوش بلافاصله بعد از تولد می تواند شکل گوش را به صورت صحیحی درآورد.

موارد استفاده عمل اتوپلاستی

 گوش هایی که بیش از حد طبیعی برجسته هستند و اصطلاحا به آنها گوش های خفاشی یا بلبله گوش می گویند.
 گوش هایی که با هم تقارن ندارند
 افرادی که گوش آنها در اثر یک حادثه مانند ضربه خوردن ،سوختگی یا کنده شدن دچار نقص شده است یا به دلیل استفاده از گوشواره های سنگین ، گوش آنها پاره شده است .
 افرادی که به طور مادرزادی ، تشکیل لاله گوش در آنها صورت نگرفته است و علاوه بر مشکلات ظاهری دچار مشکلات شنوایی هستند

عوارض عمل زیبایی اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش خطرات زیر را می تواند به همراه داشته باشد:

جای زخم

جای زخم عمل اتوپلاستی تا آخر عمر ممکن است باقی بماند، اما معمولاً پشت گوش پنهان می شود و به چشم نمی آید.

نامتقارن شدن شکل گوش ها

اگر در طول زمان بهبود بعد از عمل جراحی تغییری به وجود بیاید، ممکن است گوش ها نامتقارن باشند. یا اگر گوش ها از قبل نامتقارن بوده اند، عمل جراحی ممکن است نتواند کاملاً آن را اصلاح کند.

تغییر در حساسیت پوست

در طول اتوپلاستی، تغییر در محل قرارگیری گوش ها می تواند حساسیت پوست گوش را تحت تأثیر قرار دهد. در موارد نادر، این تغییرات همیشگی هستند.

مشکلات مربوط به بخیه ها

از بخیه ها برای تثبیت کردن محل جدید آن ها استفاده می شود و ممکن است این بخیه ها به مرور به سطح پوست بیایند و لازم باشد که برداشته شوند. این مسئله می تواند باعث التهاب پوست محل شود و در نتیجه، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی دیگر باشد.

ظاهر مصنوعی

عمل جراحی زیبایی گوش ممکن است تأثیر زیاد از حد روی گوش بگذارد و ظاهر آن را مصنوعی کند.مثل هر جراحی دیگری، عمل اتوپلاستی نیز ریسک خونریزی، عفونت و واکنش به داروهای بیهوشی را دارد. همچنین ممکن است فرد به مواد مورد استفاده در طول عمل جراحی واکنش نشان دهد.

مراقبت های قبل از عمل اتوپلاستی چه هستند؟

خیلی مهم است که قبل از انجام اتوپلاستی، با پزشک خود مشورت کنید تا اگر برای شرایط شما، مراقبت خاصی مد نظر است به شما بگوید. به طور کلی، در طول اولین ویزیت با پزشک، موارد زیر باید در نظر گرفته شود.

سابقه پزشکی را بررسی کنید: باید اطلاعات کاملی از شرایط کنونی پزشکی یا سوابق پزشکی خود داشته باشید. در مورد داروهایی که قبلاً مصرف می کردید یا داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید باید با پزشک صحبت نمایید.
معاینه فیزیکی انجام دهید: برای اینکه از مناسب ترین روش برای درمان آگاه شوید، پزشکتان گوش ها را معاینه می کند. این معاینه شامل بررسی محل قرارگیری، اندازه، شکل و تقارن آن ها است. ممکن است پزشک از گوش های شما تصویربرداری کند تا سابقه پزشکی از آن ها داشته باشد.
انتظارات خود بعد از عمل را به پزشک بگویید: به پزشک خود توضیح دهید که چرا قصد انجام اتوپلاستی را دارید و انتظار دارید حالت گوش هایتان بعد از انجام عمل زیبایی چگونه باشد.
اگر شما کاندیدای مناسبی برای انجام اتوپلاستی باشید، پزشک توصیه های زیر را پیش از انجام عمل برای شما خواهد داشت.

مراحل جراحی اتوپلاستی

بعد از ایجاد برش ها، پزشک غضروف و پوست اضافی را برمی دارد. سپس غضروف باقی مانده را در حالتی که مناسب است، خم می کند و در نهایت از بخیه ها برای بستن زخم استفاده می شود.

مراقبت های بعد از عمل اتوپلاستی چه هستند؟

بعد از اتمام جراحی اتوپلاستی، گوش ها با استفاده از بانداژ پوشیده می شوند تا از آن ها محافظت شود.

ممکن است بعد از عمل جراحی احساس ناراحتی یا خارش در ناحیه داشته باشید. پزشک داروهای مسکن تجویز خواهد کرد تا درد شما را بهبود بخشد، اما اگر از داروهای مسکن استفاده کردید و ناراحتی و درد بیشتر شد، حتماً با پزشک در ارتباط باشید.

برای اینکه به گوش هایتان فشار نیاید، از خوابیدن به پهلو خودداری کنید. همچنین سعی کنید فشار زیادی به محل بخیه ها وارد نشد. بنابراین بهتر است از لباس های دکمه دار استفاده کنید یا لباس هایی با یقه های گشاد بپوشید.

چند روز بعد از عمل جراحی، پزشک بانداژ را برمی دارد و گوش ها احتمالاً قرمز و متورم هستند. لازم است تا چند هفته از هدبندهای نازکی استفاده کنید که گوش هایتان را در شب می پوشاند. استفاده از این هدبندها به شما کمک می کند که گوشتان در حین تکان خوردن در خواب، دچار کشیدگی نشود.

با پزشک خود درباره اینکه آیا بخیه ها نیاز به کشیده شدن دارند یا خیر و زمان کشیدن آن ها صحبت کنید. برخی بخیه هایی که برای عمل زیبایی گوش استفاده می شوند جذبی هستند و بعد از مدتی خودبه خود جذب می شوند. برخی دیگر را باید بعد از گذشت مدتی پزشک بردارد.

بازسازی گوش و تغییر شکل گوش

معمولاً تحت بی هوشی موضعی برای بزرگسالان و با بی هوشی عمومی برای کودکان انجام می شود. برای شروع عمل جراحی بازسازی گوش، جراح یک برش پشت گوش برای دسترسی به غضروف گوش ایجاد می کند. به این ترتیب می توان غضروف گوش را تغییر شکل داد و پوست اضافی آن را حذف کرد. درنهایت، در صورت نیاز، موقعیت قرار گرفتن گوش به سر نزدیک تر  و شکاف ایجادشده با بخیه های مناسب بسته می شود. جراحی زیبایی گوش معمولاً بین یک تا دو ساعت با توجه به حجم فعالیت های لازم در عمل جراحی انجام می شود.

اگر یک بیمار دارای برآمدگی گوش باشد، از عمل جراحی بازسازی گوش برای تغییر موقعیت قرارگیری آن و نزدیک کردن محل گوش به اطراف سر استفاده می شود. در این عمل جراحی، پوست برداشته شده از پشت گوش با هم ترکیب شده، غضروف گوش کوچک می شود و تکنیک های اسکورینگ برای دستیابی به محل مناسب گوش به کار می رود. تکنیک های ترکیبی استفاده شده در این حالت به جراح کمک می کند تا ظاهر ایده آل و موقعیت مناسب را برای گوش های بیمار ایجاد کند.

معمولاً بسیاری از تکنیک های مختلف و متنوع برای کامل کردن فرایند بازسازی گوش در طول عمل جراحی اتوپلاستی استفاده می شود. تکنیک جراحی انتخاب شده توسط جراح بستگی به مقدار اصلاح موردنیاز بر روی گوش بیمار دارد. روش های مختلف بازسازی گوش و تغییر شکل آن می تواند به ۲ گروه اصلی طبقه بندی شود: کوچک کردن غضروف و اسکورینگ غضروف (برش غضروف).

تکنیک های اسکورینگ غضروف

دربرگیرنده ایجاد برش های موردنیاز در غضروف برای تغییر ظاهر، اضافه کردن، یا حذف بافت گوش هستند. هنگامی که از این تکنیک استفاده می شود، خطر ایجاد شکاف های بزرگ تر بر روی گوش بیمار بیشتر است، اما به طورمعمول مشاهده این برش ها برای دیگران دشوار است.

تکنیک های کوچک کردن غضروف

برای تغییر موقعیت قرارگیری و ظاهر گوش از بخیه استفاده می کنند. جراحی اتوپلاستی کوچک کردن غضروف غیرتهاجمی است و اغلب باعث ایجاد یک ظاهر مناسب و طبیعی برای خمیدگی و انحنای گوش می شود. عمل جراحی تجدید ساختار گوش یک نوع از اتوپلاستی است که برای اصلاح ظاهر نامناسب یا آسیب های وارد شده به گوش مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش جراحی به طورمعمول برای اصلاح کوچکی غیرعادی لاله گوش (میکروتیا) که یک اشکال مادرزادی است که در ۳ مورد از هر ۱۰،۰۰۰ کودک متولد شده مشاهده می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. آسیب هایی که برای اصلاح آن ها نیاز به عمل جراحی تجدید ساختار است، عبارت از سوختگی، پارگی، لکه های عفونی یا سوراخ های ایجاد شده هستند.

عمل جراحی تجدید ساختار گوش ترکیبی از تکنیک های جراحی متعدد و سایر عمل های جراحی تجدید ساختار است که برای بازسازی یک ظاهر طبیعی برای گوش افراد مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی مواقع، می توان غضروف لازم را از دنده بیمار برداشت و به این ترتیب با پیوند زدن آن به گوش بیمار، ظاهر آن را کامل کرد و به یک ظاهر طبیعی تر در این ارتباط دست یافت. درصورتی که نیاز به پیوند پوست وجود داشته باشد، بافت لازم معمولاً از ناحیه بالای باسن بیمار برداشته و در محل موردنظر پیوند زده می شود.

عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه

درحالی که برخی بیماران فقط نیاز به اصلاح یک گوش خود را دارند، بسیاری از بیماران دارای مشکلات زیبایی در هر دو گوش خود هستند. عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه یک عمل جراحی بازسازی و تغییر شکل گوش است که بر روی هر دو گوش بیمار انجام می شود. اتوپلاستی دو طرفه مشابه عمل جراحی بر روی یک گوش انجام می شود و دوره ریکاوری یکسان، عوارض بالقوه و مزایای مشابه دارد. هرچند عوارض جانبی پس از عمل جراحی همچون خارش ممکن است در عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه کمی بیشتر مشاهده شود، بااین وجود ناراحتی های ایجادشده، در سطح حداقل است.

عمل جراحی کاهش اندازه گوش

برخی بیماران نگرانی بیشتری درباره اندازه و ظاهر گوش خود در مقایسه با پیش آمدگی آن از اطراف سر دارند. یک شکل از اتوپلاستی که به عنوان عمل جراحی کاهش اندازه گوش شناخته می شود، معمولاً برای تغییر ظاهر گوش ها استفاده می شود و می تواند ظاهر طبیعی تری را برای گوش بیمار ایجاد کند. عمل جراحی کاهش اندازه گوش که می تواند شامل کاهش اندازه لاله گوش  باشد، یک عمل جراحی سرپایی است که امکان انجام آن بر روی کودکان و بزرگسالان وجود دارد. در طول عمل جراحی، دکتر غضروف و پوست اضافه را برمی دارد و ظاهر گوش را برای ایجاد یک اندازه کوچک تر دستکاری می کند. در نتیجه این عمل می توان یک اندازه طبیعی تر برای گوش بیمار ایجاد کرد. عمل جراحی کاهش اندازه گوش می تواند تقارن و توازن را برای صورت و گوش های شما به همراه آورد و معمولاً نتایج حاصل از آن با استفاده از تکنیک های بازسازی گوش کامل می شود.

مشکلات مادرزادی گوش

 • گوش کاگوت که در این نوع آسیب، گوش فرد فاقد لاله گوش است.
 • گوش آویخته که در آن گوش شباهت زیادی به یک فنجان دارد و انحنای گوش به شدت به سمت داخل است.
 • گوش لوله ای که در آن گوش ها به سمت جلو لوله شده و دهلیز خارجی آن بسته شده است.
 • گوش ویلدرموت که در آن انحنای بالای گوش معکوس شده و در عوض به سمت سر بیمار است.
 • نارسایی گوش استال که در آن تاشدگی گوش به نحو غیرعادی است که می تواند باعث ایجاد یک لبه شود.
 • ایجاد شکاف در لاله گوش که در آن یک تورفتگی در لاله گوش ایجاد می شود.
 • گوش علامت سؤالی یا گوش کوسمان که در آن گوش شبیه یک علامت سؤال است. در این حالت گوش از جمجمه در قسمت لاله گوش یک فاصله مشخص دارد و منحنی گوش خارج تر از محل طبیعی آن قرار دارد.
 • میکروتیا که در آن گوش فرد به طورجدی کوچک و رشد نیافته است.
 • ماکروتیا که در آن گوش فرد بسیار بزرگ است.
 • گوش جمع شده که در آن بخشی از گوش فاقد پوست و غضروف موردنیاز در ناحیه خارجی پشت گوش است.
 • گوش مخفی که در آن بخش بالایی منحنی گوش در داخل سر قرار گرفته است.
 • سایر آسیب های معمول

سایر آسیب های معمول

گوش گل کلمی که در آن به خاطر آسیب های مکرر وارد شده به گوش، غضروف از لایه رویی آن جدا شده و با مایع پر شده و به همین خاطر تغییر شکل دائمی در آن ایجاد شده است.
سرطان پوست و تومور بدخیم که هرچند به طورمعمول یک مسئله زیبایی محسوب نمی شود، اما اتوپلاستی می تواند به حذف پوست سرطانی و بازیابی ظاهر بافت باقی مانده پس از آن کمک کند.
هرچند بسیاری از این شرایط می تواند به خاطر مشکلات جدی مادرزادی ایجادشده باشند، برخی افراد هنوز ممکن است از ظاهر بسیار بزرگ یا بیش از حد بیرون گوش خود متنفر باشند. این افراد احتمالاً نامزدهای مناسب برای استفاده از اتوپلاستی سنتی هستند، اما درباره این موضوع باید با یک جراح صحبت شود تا روش مناسب برای بیمار انتخاب شود.

به خاطر داشته باشید عمل جراحی اتوپلاستی نمی تواند برای ظاهر جدید گوش بیمار معجزه کند. بنابراین لازم است درباره این عمل جراحی درک مناسب وجود داشته باشد و بیمار آشنایی مناسب با نتایج واقع بینانه و خطرات مربوط به آن داشته باشد

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.