شفا مگ

چگونه با کودکان قلدر باید رفتار کنیم

کودکان قلدر تمایل دارند نقش رهبری گروه را بر عهده و حق انتخاب بیشتری داشته باشند. آن‌ها احساس می‌کنند که در مقایسه با سایر کودکان برتر هستند.

چگونه با کودکان قلدر باید رفتار کنیم

والدین باید در برخورد با کودکان قلدر با اقتدار و عاطفه عمل کرده و نباید وی را به حال خود ر ها کنند.

این کودکان معمولاً زورگو هستند و همواره سعی می کنند که در بین همسالانشان حرف خودشان را به کرسی بنشانند.

کودکان قُلدُر تمایل دارند نقش رهبری گروه را بر عهده و حق انتخاب بیشتری داشته باشند. آن ها احساس می کنند که در مقایسه با سایر کودکان برتر هستند. برخی از کودکان از سنین پایین قُلدُری می کنند و تا بزرگسالی ممکن است این رفتار آن ها ادامه داشته باشد.

برخی از کودکان پس از ۲ تا سه سالگی دوست دارند، استقلال طلبی داشته باشند. از این رو ممکن است، زورگویی کنند و گفته خودشان را به اثبات برسانند؛ بنابراین این رفتار آن ها لزوماً به معنای قُلدُری نیست.

برخی از کودکان تا دوران نوجوانی نیز زورگویی می کنند و حرف خودشان را به کرسی می نشانند؛ بنابراین این رفتار آن ها طبیعی نیست و طرد آن ها از گروه همسالانشان را موجب می شود. کودکان قُلدُر همواره تمایل دارند خواسته هایشان اجرا شود و دستور بدهند.

امروزه برخی از نوجوانان نیز در فضای مجازی از کلمه های تهدیدآمیز استفاده و از این طریق قُلدُری می کنند؛ بنابراین والدین باید بر رفتار فرزندانشان در شبکه های اجتماعی به شکل صحیح کنترل داشته باشند و آموزش های لازم را با محبت و عاطفه به آن ها در مورد استفاده صحیح از فضای مجازی بدهند.

در صورتی که مادر می بیند که فرزندش قُلدُری می کند باید با نهایت آرامش دست کودک را بگیرد و اجازه بازی به وی را ندهد. البته باید این کار را به گونه ای انجام دهد که به شخصیت کودک خدشه وارد نشود.

والدین باید به کودک قُلدُر بگویند که زمانی می تواند در گروه بازی کند که به سایر کودکان نیز اجازه بدهد که نظر خودشان را بیان کنند.

والدین در شکل گیری الگوی تربیتی فرزندان نقش موثری دارند. آن ها باید سعی کنند که جو خوبی در خانه حکم فرما باشد و با اقتدار و عاطفه عمل کنند. کودک باید در عین حالی که از والدینش محبت، عاطفه و آرامش می گیرد بتواند روی صحبت های آن ها نیز حساب باز کند.

رفتار والدین با کودکان اهمیت بسزایی دارد. بسیاری از والدین در جمع به کودک می گویند که برو حقت را بگیر یا اگر کودکی شما را کتک زد او را بزن. در حالی که این رفتار والدین اشتباه است و سبب تقویت قُلدُری کودکان می شود.

اگر والدین می بینند که کودکشان قُلدُری می کند باید عکس العمل نشان بدهند و نباید وی را به حال خودش ر ها کنند، زیرا اگر کودک قُلدُر را به حال خود ر ها کنیم ممکن است این رفتار در وی ماندگار شود.

والدین باید به فرزندانشان دفاع کردن از خودشان را آموزش بدهند. البته این بدان معنا نیست که کودک در برخورد با کودکان قُلدُر مقابله به مثل کند. مقابله به مثل کردن موجب تقویت قُلدُری کودکان می شود.

انجام بازی درمانی گروهی هفته ای یک تا دو بار و هر بار به مدت یک ساعت با حضور درمانگر می تواند تاثیر چشمگیری در رفع قُلدُری کودکان داشته باشد.کودکان از طریق بازی درمانی گروهی بسیاری از مهارت های اجتماعی و آداب معاشرت را یاد می گیرند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.