شفا مگ

چگونه خانه ای امن برای کودکان بسازیم

اگر نمی خواهید در یک چشم به هم زدن سلامت و حتی جان فرزندتان به خطر بیفتد، به ریزه کاری هایی که برای ایمن کردن خانه رعایت کردن شان ضروری است، توجه کنید و با ساختن خانه ای امن، فرزندتان را برای کنجکاوی هایی که اقتضای ماه های اول زندگی اش است، آماده کنید.

چگونه خانه ای امن برای کودکان بسازیم

برای پریزها درپوش بگذارید

همه پریزهای برق را با درپوش های محکم و مناسب بپوشانید. بچه ها درک صحیحی از خطر ساز بودن برق ندارند و با یک آزمون و خطای ساده می توانند دردسری جدی درست کنند. اگر سه راهی روی زمین گذاشته اید و شارژرها یا وسایل الکتریکی دیگر را به آن می زنید، بهتر است سه راهی را به ارتفاع بالاتری منتقل کنید. بچه ها از روی کنجکاوی با سوراخ های کوچک پریز بازی می کنند، پس این هشدار را جدی بگیرید. همچنین بهتر است برای مدتی چراغ خواب های سیم دار و دیگر وسایلی را که سیم شان روی زمین آویزان می شود، از دسترس خارج کنید. فرزند نوپای تان ممکن است با کنجکاوی سیم ها را بکشد و باعث افتادن وسایل روی دست و پایش شود.

پله ها را مسدود کنید

جالب است بدانید آماری که سوئدی ها منتشر کرده اند، نشان می دهد بیشتر صدمه ها به کودکان زیر یک سال به علت سقوط بوده است. گرچه در کشور ما آمار مشخصی در این باره منتشر نشده اما مراجعه به مراکز اورژانس نشان می دهد که بسیاری از همه پریزهای برق را با درپوش های محکم و مناسب بپوشانید. بچه ها درک صحیحی از خطر ساز بودن برق ندارند و با یک آزمون و خطای ساده می توانند دردسری جدی درست کنند. 

کودکان نوپا به خاطر سقوط از ارتفاع کمتر از یک متر دچار مشکلاتی جدی می شوند. اگر نمی خواهید فرزند شما دچار چنین آسیب هایی شود، مقابل پله های خانه نرده های محافظی که جهت ایمن کردن خانه برای کودکان طراحی شده قرار دهید و دسترسی کودک نوپای تان به آن فضاها را مسدود کنید.

از ترمز فرش استفاده کنید

زیر فرش های خانه و قالیچه هایی که در راهروها انداخته اید، ترمز فرش قرار دهید تا وقت راه رفتن و حتی دویدن، فرزندتان روی آن ها سُر نخورد. تی کشیدن خانه در شرایطی که کسی مراقب فرزندتان نیست، می تواند باعث زمین افتادن کودک شود. اصلا شاید بهتر باشد برای محافظت از فرزندتان خانه را موکت کنید یا به جای فرش های کوچک از فرش هایی با اندازه بزرگ استفاده کنید.

گوشه های میزها را بی خطر کنید

اگر می خواهید مبلمان خانه را عوض کنید، فکر خریدن مبل های استیل و چوبی را از سر بیرون کنید. مبل های راحتی بهترین انتخاب برای خانه هایی هستند که در آن ها کودکان نوپا قدم برمی دارند. اما اگر مبل های قدیمی تان چوبی هستند و قصد تعویض شان را هم ندارید، کنار پایه های مبل و صندلی ها کوسن بگذارید تا فرزندتان به خاطر برخورد با چوب های سخت، آسیب نبیند. از طرف دیگر گوشه های میزها و فضاهای سرتیز اتاق را با ابزارهای ساده ای که برای امن کردن خانه ساخته شده اند مانند تکه ای ابر، بپوشانید.

راه بخاری و شومینه را سد کنید

برای شمایی که فرزندتان در بهار یا تابستان امسال به دنیا آمده، سپری کردن پاییز و زمستان امسال، آسان نخواهد بود. احتمالا کودک شما در حال حاضر می تواند چهار دست و پا به سمت شومینه یا بخاری برود و در یک چشم به هم زدن، کار دست خودش بدهد.

اگر هم تازه راه رفتن را یاد گرفته باشد، اشتیاقش به تمرین راه رفتن بیشتر خواهد شد و البته به خاطر ناتوانی اش در حفظ تعادل ممکن است با نزدیک شدن به بخاری و شومینه دردسر درست کند. برای محافظت از فرزندتان نمی توانید فقط به پوشاندن نقاط داغ اکتفا کنید. شما می توانید با خرید نرده های محافظی که برای مراقبت از کودکان نوپا ساخته شده، اطراف محدوده های خطرساز را نرده کشی کنید.

شوینده ها را دور از دسترس کودک بگذارید

اگر سری به اورژانس بیمارستان های کودکان بزنید، همیشه کودکانی را می بینید که به خاطر مسمومیت با شوینده ها، روانه بیمارستان شده اند. شاید فکر کنید فرزندتان قدرت باز کردن در بطری های شوینده را ندارد یا این که تصور کنید شما همیشه مراقبش هستید اما وضعیت اورژانس بیمارستان ها نشان می دهد بچه ها کافی است تنها چند لحظه چشم شما را دور ببینند تا با جان خود بازی کنند. بنابراین پیش از آن که فرزندتان چهاردست و پا رفتن را یاد بگیرد، شوینده ها را به کابینت های بالا منتقل و حشره کش ها و داروها را هم از کابینت های پایینی خارج کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.