شفا مگ

رابطه میان اضطراب و بیماری ام اس

افسردگی از نشانه های متداول ام اس است. این اتفاق یک واکنش به چالش ها و نگرانی های پیش آمده بر اثر این بیماری نیست بلکه به دلیل تغییرات التهابی در سیستم ایمنی بدن است.طبق تحقیقات انجام شده، حداقل ۵۰ درصد افراد مبتلا به ام اس در زندگی خود دچار افسردگی می شوند.

رابطه میان اضطراب و بیماری ام اس

وقتی مردم درباره علائم رایج ام اس با هم صحبت می کنند بیشتر از مشکلاتی مانند مشکلات بینایی، سوزش و بی حسی و خستگی می گویند. آن ها افسردگی را به حساب نمی آورند در صورتی که این یکی از مشکلات اصلی است که برای بیماران ام اس پیش می آید.

محققان معتقدند افسردگی یکی از نشانه های متداول ام اس است. این اتفاق فقط یک واکنش به چالش ها و نگرانی های پیش آمده بر اثر این بیماری مزمن نیست بلکه به دلیل تغییرات التهابی در سیستم ایمنی بدن است. محققان در مطالعاتشان به شواهدی دست یافته اند که ارتباط بین التهاب و افسردگی را نشان می دهد.

طبق تحقیقات انجام شده، حداقل ۵۰ درصد افراد مبتلا به ام اس در زندگی خود دچار افسردگی می شوند. در حالی مردم با ابتلا به بیماری های دیگر نیز دچار افسردگی می شوند اما درجه آن در بیماری های مزمنی مانند ام اس بالاتر است. حتی خطر ابتلا به خودکشی در بیماران مبتلا به ام اس دو برابر افراد عادی است به همین دلیل شناخت تغییرات خلقی در این بیماران و مقابله با آن بسیار مهم است.

اضطراب اغلب با افسردگی همراه است اما گاهی نیز به خودی خود رخ می دهد و همچنین در بیماران مبتلا به ام اس نیز رایج است و ممکن است بخشی از التهاب همراه با اضطراب باشد.

حتی زمانی که افسردگی و اضطراب باعث التهاب یا بدتر شدن آن می شود اما باز هم می توانند به طور موثر با روان درمانی (مشاوره)، داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب، حمایت اجتماعی و استراتژی های زندگی سالم مانند ورزش منظم و پیروی از یک رژیم غذایی مغذی درمان شوند.

اضطراب در اثر ترس از بیماری های مزمن مانند ام اس

تشخیص بیماری های جدی به عنوان یک بحران در زندگی به حساب می آیند و احساس اضطراب، نگرانی، واکنش طبیعی انسان به چنین بحران هایی است. بعد از اینکه بفهمید دچار ام اس یا هر بیماری مزمن دیگری شده اید یا بر اثر این بیماری کسی را از دست بدهید خیلی طبیعی است که گریه کنید.

افسردگی به شکل احساسات مختلفی خود را نشان می دهد و ممکن است این احساس شوکه شدن، عصبانیت، گناه یا ناراحتی باشد خیلی از احساس ها از نشانه های افسردگی هستند اما ترس و افسردگی کمی متفاوت است و زمانی رخ می دهد که غم و اندوه به شدت زیاد می شود و ممکن است وقتی با شکست ها درمانی رو به رو شوند دوباره رخ دهد.

کمک به افسردگی و اضطراب افراد

ترس، افسردگی هم می تواند خود را کنترل کند اما گاهی این اتفاق نمی افتد و به افسردگی مزمن تبدیل می شود و باعث عصبی شدن می شود و عواملی مانند بدن درد، کم انرژی بودن و مشکلات گوارشی را به وجود می آورد. این عوامل تاثیرات منفی بر روابط اجتماعی و حرفه ای می گذارد. وقتی نشانه های افسردگی خود را بروز می دهند به جای انکار و مخفی کردنشان باید در پی درمان آن برویم و برای اینکار بهتر است به روانشناس و مشاور مراجعه کنیم.

یک نویسنده ۵۸ ساله که در ۲۸ سالگی مبتلا به ام اس شد یک بحران افسردگی را در طی درمانش تجربه کرد ولی خوشبختانه توانست آن را پشت سر بگذارد. در برهه ای از زمان او همزمان دچار سنگ کلیه و مشکلات گوارشی نیز شد بعد از اینکه در صدد درمان آن ها نیز برآمد می گفت بدترین احساس ها را داشتم و توسط ابری تاریک محاصره شده بودم و میدانستم این ها از علائم افسردگی هستند و برای درمان آن نزد یک مشاور و یک روانپزشک رفتم و آن ها توانستند به کمک دارو و رفتار شناختی او را مداوا کنند.

رفتار شناختی نوعی از روان درمانی است که بر پایه افکار فردی صورت می گیرد نه رویدادهای بیرونی. تا حد زیادی به این برمی گردد که فرد چه احساسی دارد و در این درمان درمانگر به فرد کمک می کند تا افکار منفی را به چالش بکشد و فرد را به سمت واقعیت سوق دهد. درمان رفتار شناختی به کسانی که مبتلا به ام اس هستند بسیار کمک می کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.