شفا مگ

علت ورم پا چیست

زمانی که پاهای شما متورم می شود راه رفتن نیز دشوار خواهد شد. حالا سوال اینجاست که چه چیزی باعث متورم شدن پاها می شود؟ خوشبختانه در بیشتر موارد مشکل جدی وجود ندارد. در این مقاله قصد داریم ۵ دلیل اصلی تورم پا را بیان کنیم. پس همراه ما باشید.

علت ورم پا

تمام روز بر روی پاهای خود می ایستید

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که برنامه کاری شلوغ دارند ممکن است پاهای متورمی داشته باشید. ایستادن طولانی مدت یا پیاده روی می تواند باعث ایجاد تورم در پا شود. اگر برنامه کاری شلوغی دارید سعی کنید در طول روز زمانی را برای استراحت اختصاص دهید. پای خود را در یک مکان بلند قرار دهید. بهتر است ارتفاع پا با قلب شما یکسان باشد. در این شرایط جریان خون به پا بهتر خواهد شد. زمانی که می خوابید این تورم ممکن است کاهش پیدا کند. پس زیاد نگران نباشید.

کفش شما بسیار تنگ است

بیشتر خانم ها دوست دارند از کفش های پاشنه بلند و تنگ استفاده کنند. این موضوع ممکن است دلیل اصلی تورم پاهای شما باشد. تنگی کفش مانع از حرکت مایعات می شود و در نهایت باعث تورم در پا می گردد. در چنین شرایطی بهتر است به دنبال یک جفت کفش استاندارد بگردید و پاهای خود را راحت کنید.

اضافه وزن دارید

اضافه وزن نیز می تواند باعث تورم پاها شود زیرا در این شرایط پای شما مجبور می شود وزن بیشتری را تحمل کند. این موضوع بیشتر در خانم های باردار دیده می شود. زمانی که باردار هستید، بدن شما ۵۰ درصد خون و مایعات بیشتری تولید می کند تا بتواند از کودکی که در بدن دارید پشتیبانی نماید. این موضوع می تواند باعث افزایش سایز پاهای شما شود. خوب حتما می پرسید در چنین شرایطی چه کاری می توان انجام داد؟ متخصصان توصیه می کنند از کفش های راحت استفاده کنید تا باعث تورم بیشتر نشود. همچنین پای خود را در یک مکان بلند قرار دهید.

ممکن است اختلال جریان خون داشته باشید

اگر هردو پای شما متورم است و هیچ کدام از معیارهای بالا را ندارید ممکن است جریان خون در بدن دچار اختلال شده باشد. به عنوان مثال رگ های واریسی ممکن است چنین شرایطی را ایجاد کند. بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

عفونتی در بدن خود دارید

عفونت باکتریایی یا قارچی در پاها می تواند باعث ایجاد تورم و ناراحتی در آن شود. این موضوع در نهایت باعث ایجاد التهاب خواهد شد.اگر چنین مشکلی داشته باشید به پزشک متخصص مراجعه کنید. او می تواند آنتی بیوتیک هایی را تجویز کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.