مجله شفا

زخم هایی که باعث مرگ بیمار میشود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
زخم
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه درمان زخم مشابه، در افراد مختلف بسته به ویژگی های زخم متفاوت است، به این پرسش پاسخ داد که چه‌ نوع زخم هایی می‌توانند سبب مرگ بیمار شوند؟

به گزارش مجله شفا به نقل از خبرگزاری تسنیم: دکتر محمد رضوان در حاشیه برگزاری سمینار یک روزه مدیریت زخم در بیمارستان عرفان نیایش اظهار کرد: تعریف زخم، صدمه به بافت زنده پوست است و این که آیا زخم می تواند سبب مرگ ومیر افراد شود یا نه، بستگی به محل زخم و نحوه درمان و زمان تشخیص آن دارد.

وی افزود: بیماری هایی مانند سکته های مغزی می توانند به دلیل ناتوانی و عدم تحرک، سبب زخم بستر در فرد شوند و این زخم می تواند تبدیل به عفونت و سپس به خون منتقل شود و در نهایت مرگ فرد را به همراه داشته باشد همچنین زخم پای دیابتی اگر به موقع درمان نشود ممکن است عوارض جبران ناپذیری از جمله قطع پای بیمار به همراه داشته باشد که البته در سال های اخیر با راه اندازی کلینیک های زخم و درمان های منسجم، این عوارض ناشی از زخم به شدت کاهش یافته است.

رضوان با اشاره به اینکه تشخیص بموقع زخم، نوع زخم و درمان صحیح آن بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: به طور کلی زخم ها به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شوند که نوع حاد شامل زخم های ناشی از بریدگی یا زخم جراحی است اما زخم های مزمن شامل زخم بستر مزمن، زخم ناشی از دیابت و زخم گرفتگی عروق مزمن و زخم بر اثر بیماری است.

وی با تأکید بر اینکه درمان زخم، یک اقدام انفرادی نیست، متذکر شد: درمان زخم باید با همکاری جراح عمومی، جراح پلاستیک، متخصص داخلی، عفونی، قلب و عروق و کارشناس مجرب به زخم، متخصص تغذیه، بیهوشی و فوق تخصص درد صورت گیرد.

رضوان ادامه داد: زخم یکسان، در دو فرد متفاوت، مشابه نیست و روند درمان یکسانی ندارد و این مسئله بستگی به شرایط جسمانی و فیزیکی و حتی وضعیت بیماری های مزمن در فرد دارد که همه این موضوعات در کلینیک زخم باید مورد بررسی قرار گیرد تا درمان موفق برای بیمار انجام گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی نسبت به انگشت شمار بودن تعداد کلینیک های زخم استاندارد در کشور، انتقاد و خاطرنشان کرد: توسعه این کلینیک ها ضرورت دارد البته ساخت نخستین کلینیک زخم، حدود 15 سال پیش انجام شد و امروزه برخی از افراد اقدام به راه اندازی کلینیک هایی می کنند که تعریف کلینیک زخم در آنها وجود ندارد به عبارتی درمان زخم به صورت گروهی و تیمی انجام نمی شود.

وی اضافه کرد: دو بیمارستان عرفان و عرفان نیایش، پیشگام راه اندازی کلینیک زخم بوده و درمان منسجم زخم با روش های نوین در آنها برای بیماران انجام می گیرد که تاکنون نتایج بسیار موفقی را به همراه داشته است.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.