مجله شفا

اکثر مراکز دندانپزشکی در شیفت عصر تعطیل هستند

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
مراکز دندانپزشکی
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه سلامت دهان یکی از شاخص‌‌های مورد توجه سازمان بهداشت جهانی است، گفت: ۹۰درصد مراکز دندانپزشکی در شیفت عصر تعطیل هستند؛ اگر خدمات دندانپزشکی در این شیفت فعال شود کمک بزرگی به کاهش هزینه‌‌ها خواهد شد.

به گزارش مجله شفا به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ دکتر علیرضا رئیسی در همایش کشوری کارشناسان مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، با بیان اینکه 90 درصد مراکز دندانپزشکی در شیفت عصر تعطیل هستند؛ اظهار کرد: اگر خدمات دندانپزشکی در این شیفت فعال شود کمک بزرگی به کاهش هزینه های سطوح 2 و 3 و کاهش هزینه ها از جیب مردم خواهد شد.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی 85 مداخله مؤثر بر کاهش بار بیماری ها را به ویژه در بیماری های غیرواگیر فهرست کرده است که یکی از آن ها، سلامت دهان و دندان است؛ در ایران اقدامات خوبی طی چند سال گذشته به ویژه چهار سال اخیر در این زمینه انجام شده است.

رئیسی ادامه داد: طرح دندان های عاری از پوسیدگی در گروه هدف ما که افراد زیر 14 سال هستند انجام می شود که در آینده تأثیر بسیار خوبی در پایین آمدن شاخص پوسیدگی خواهد داشت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه تعداد فارغ التحصیلان دندانپزشکی در کشور به اندازه کافی است، تصریح کرد: باید با اجرای طرح واگذاری مراکز دندانپزشکی با همکاری بخش خصوصی در شیفت عصر، از این فرصت استفاده کرد.

وی اضافه کرد: بالغ بر 3200 واحد دندانپزشکی در کشور موجود است که با محاسبه گروه های هدف و تقسیم تعداد یونیت ها، اگر هر دندانپزشک، در طرح عاری از پوسیدگی، به طور میانگین کمتر از دو بیمار ویزیت کند، کافی است.

رئیسی همچنین از برگزاری جشن مدارس عاری از پوسیدگی با حضور وزیر بهداشت و وزیر آموزش و پرورش خبر داد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.