مجله شفا

گیلن باره از عوارض خطرناک کرونای انگلیسی

گیلن باره از عوارض خطرناک کرونای انگلیسی
گیلن باره یکی از عوارض خطرناک کرونای انگلیسی می باشد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بخشی از سیستم عصبی محیطی حمله کرده و باعث فلج شدن بیمار می شود

یک متخصص بیماریهای عفونی از بیماری "گیلن باره" به عنوان عارضه جدید و خطرناک کرونای انگلیسی یاد کرد.

دکتر علیرضا جانبخش در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به متغیر بودن علائم کرونا گفت: این علائم شامل علائم تنفسی از جمله تنگی نفس، سرفه و دردقفسه سینه و نیز علائم گوارشی شامل درد شکم، اسهال و استفراغ و علائم عمومی مانند سردرد، چشم درد و درد کمر است.

وی افزود: متاسفانه در بیمارانی که شاهد بروز علائم تنفسی در آنها هستیم برخی عوارض از جمله نارسایی تنفسی، تغییرات عروقی و ... ماندگار شده و برخی از این افراد دچار سکته های قلبی و مغزی هم می شوند.

جانبخش گفت: در نوع جهش یافته ویروس کرونا موسوم به کرونای انگلیسی متاسفانه در روزهای اخیر شاهد عارضه جدید و خطرناکی مشابه بیماری "گیلن باره" هستیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار کرد: "گیلن باره" بیماری فلج عصب است، به این صورت که فلج عصب از انتهای پا شروع شده و به تدریج بالا می رود و عصب دستگاه های مختلف را از کار می اندازد.

جانبخش گفت: در این بیماری با از کار افتادن دستگاه تنفسی فرد دچار ایست تنفسی می شود که متاسفانه علائم این بیماری به عنوان عارضه جدید کرونای انگلیسی در برخی بیماران مشاهده شده است.

این متخصص بیماریهای عفونی گفت: متاسفانه این بیماری بطور معمول پیش رونده است و اگر شروع شود تا درگیری تمام سیستم عصبی پیش خواهد رفت.


بیشتر بخوانید: سندرم گیلن باره چه نوع بیماری است


سندرم گیلن باره چیست

سندرم گیلن باره یک اختلال عصبی است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بخشی از سیستم عصبی محیطی حمله کند. این سندرم می تواند باعث علائم خفیف تا موارد شدید که باعث ایجاد فلج می شود را در بیمار ایجاد کند.

سندرم گیلن باره ممکن است پس از بهبودی در برخی افراد ضعف تنفسی را به همراه داشته باشد که به مرور زمان بهبود می یابد.
سندرم گیلن باره می تواند هر کسی را درگیر کند و در هر سنی بروز کند، البته در بزرگسالان و افراد مسن بیشتر این عارضه مشاهده شده است. این سندرم در مردان بیشتر از زنان دیده شده است.

سندرم گیلن باره مختص به گروه سنی خاصی نمی باشد و می تواند تمام گروه های سنی را تحت تاثیر قرار دهد، اما با افزایش سن خطر ابتلا را بیشتر می کند. همچنین ابتلا به این اختلال در مردان بیشتر از زنان دیده شده است.

عواملی که می تواند باعث سندرم گیلن باره شود شامل:

  • ویروس آنفولانزا
  • سیتومگالوویروس
  • ویروس اپشتین بار
  • ویروس کرونا
  • هپاتیت
  • ویروس HIV
  • پنومونی مایکوپلاسما
  • در موراد نادر واکسیناسیون آنفولانزا یا واکسیناسیون کودکان
سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.