مجله شفا

جریمه برای 15 هزار مسافر کرونایی که به سفر رفتند

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
جریمه برای 15 هزار مسافر کرونایی که به سفر رفتند
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اعلام کرد ۱۵ هزار کرونایی که سفر کرده بودند، شناسایی شدند و از ادامه‌ی تردد آنها ممانعت به عمل آمد که احتمالا هم مشمول جریمه هم می‌شوند.

«محسن فرهادی» معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به ۱۵ هزار مبتلا به کرونایی که در ایام عید سفر کردند، بیان کرد: این ۱۵ هزار نفری که به ویروس کرونا مبتلا بودند و سفر کردند، همه در سامانه ثبت شده بودند، وقتی که فرد آزمایش کرونا می دهد چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی به محض این که نتیجه تست pcr یا تست سریع مثبت شود، کد ملی فرد در سامانه مشخص می شود.

وی ادامه داد: حال زمانی که آن فرد بخواهد بلیط قطار یا هواپیما بگیرد، شناسایی می شود و این افراد احتمالا طبق مصوبات ستاد کرونا مشمول جریمه خواهند شد.

فرهادی افزود: از مسیرهای مختلفی این افراد شناسایی می شوند، به طور مثال در هنگام رزرو هتل و یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای سفر این اتفاق می افتد، یک فرد آلوده از طریق گوشی، تبلت، گیت فرودگاه و ترمینال و یا امکانات مشابه شناسایی می شود، به طور مثال اگر من با آلودگی ویروس کرونا در ترمینال جنوب باشم، مشخص خواهد شد و از سفر من ممانعت می شود، ولی در نظر بگیرید که همین تردد من تا ترمینال هم تخلف بوده چون من پروتکل شکنی کردم و باعث ایجاد خطر شدم.

وی گفت: این ۱۵ هزار نفر هم شناسایی شدند و از ادامه ی تردد آنها ممانعت شده، ولی با وجودی که جلوی تردد آنها گرفته شده، ولی در هر حال قرنطینه را شکستند و بیرون از خانه آمدند و همه ی اینها مشکلاتی است که اتفاق افتاده است.

فرهادی با اشاره به تشدید محدودیت ها در زمان افزایش شیوع کرونا و موج چهارم، افزود: مصوبه ستاد ملی در ماه های قبل یعنی در اواسط سال ۹۹ و تجدیدنظرهای بعدی که دی ماه ۹۹ انجام و با امضای رئیس قرارگاه ابلاغ شد، چهار گروه شغلی تحت عنوان محدودیت های هوشمند ابلاغ شد که چگونگی محدودیت مناطق مختلف بر اساس شرایط شان نیز تعیین شد.

وی تصریح کرد: در یک منطقه ی نارنجی، مثل تهران گروه های شغلی یک و دو می تواند فعالیت کند و گروه های شغلی سه و چهار باید تعطیل باشد که شرکت های دولتی و خصوصی بر این اساس دورکارهای خود را افزایش دهند.

فرهادی در پایان در مورد وضعیت پروتکل های فرودگاه ها و ترمینال ها در ایام نوروز گفت: هنوز گزارش وضعیت به دست ما نرسیده و طی دو الی سه روز آینده مشخص می شود.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.