مجله شفا

آغاز تزریق واکسن کرونای ایرانی در همدان

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
آغاز تزریق واکسن کرونای ایرانی در همدان
انتخاب پنج استان برای تزریق واکسن ایرانی کرونا تولید انستیتو پاستور از جمله در استان همدان از هفته آینده برای سه تا پنج هزار نفر داوطلب آغاز می شود.

به گزارش مجله شفا به نقل از ایرنا، رشید حیدری مقدم روز شنبه در ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: پنج استان برای تزریق مرحله نخست واکسن تولید داخل انتخاب شدند که یکی از آنها استان همدان است بنابراین از هفته آینده تزریق این واکسن برای سه تا پنج هزار نفر آغاز می شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر کادر بهداشتی و درمانی که در خط مقدم مقابله با ویروس و در معرض خطر هستند واکسینه شدند اما برای واکسینه کردن خط دوم همچنان در تلاش هستیم.

حیدری مقدم وضعیت شیوع کرونا در کشور و همدان را نگران کننده دانست و افزود: موج چهارم ویروس کرونا ناشی از ویروس انگلیسی است چرا که سرعت انتقال این نوع ویروس بسیار بالا بوده اما در مورد میزان مرگ آن هم اینک عددی در دست نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: در حال حاضر شهرستان های تویسرکان و نهاوند در وضعیت قرمز کرونایی، کبودراهنگ و فامنین نارنجی و مابقی شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند اما با توجه به روند افزایشی مبتلایان در این شهرستان ها، به طور حتم وضعیت رنگ بندی آنها تا هفته آینده تغییر می کند.

حیدری مقدم گفت: یکم فروردین امسال آمار بیماران مشکوک و بستری کرونایی ۲۰۰ نفر بود که این آمار در ششم این ماه به ۳۰۰ نفر، ۱۱ فروردین به ۴۰۰ نفر و هم اینک به ۴۵۰ بیمار رسیده است.

وی یادآوری کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ نفر جدید به کرونا مبتلا و بستری شدند همچنین شمار بیماران سرپایی مثبت ۳۳۴ نفر بوده است این در حالی است که در شدیدترین پیک های شیوع کرونا شمار بیماران سرپایی مثبت به ۳۰۰ نفر رسیده بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: بیماران کرونایی بستری در بیمارستان هم اینک به ۴۵۰ نفر افزایش یافته است و در صورت کم توجهی به پروتکل های بهداشتی امکان رسیدن این رقم به ۲ هزار و ۱۰۰ بیمار در هفته های پیش رو بسیار زیاد است.

دکتر حیدری مقدم سهم دورهمی های خانوادگی و اجتماعات را در بروز کرونا بسیار بالا دانست و گفت: پس از آزمایش وضعیت ۳۵ نفر از اعضای یک خانواده شرکت کننده در یک عروسی در فامنین مشخص شد که ۱۷ نفر به کرونا مبتلا شدند.

وی تاکید کرد: رعایت شیوه نامه های بهداشتی، اجرای طرح شهید سلیمانی و بیماریابی فعال و در بخش سوم درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا باید با جدیت دنبال شود تا با چالش مواجه نشویم.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.