مجله شفا

افزایش خطر ابتلا به کرونا در فصل آلرژی

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۰۵
افزایش خطر ابتلا به کرونا در فصل آلرژی
در فصل بهار گرده ها باعث ایجاد آلرژیک در برخی افراد می شود و در تحقیقات جدید نشان داده شده که در این فصل خطر ابتلا به کرونا ویروس در افراد بیشتر می شود

در فصل بهار گل ها و درختان شروع به شکوفه دادن می کنند و گرده گل های آنها باعث ایجاد آلرژیک در برخی افراد می شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که ممکن است آلرژی در این فصول خطر ابتلا به کرونا ویروس را در افراد بیشتر کند.

محققان ارشد کلودیا تریدل- هافمن، استاد پزشکی محیط زیست با دانشگاه فنی مونیخ در آلمان روز سه شنبه در جلسه توجیهی رسانه ها گفتند: گرده های موجود در هوا می توانند زمینه ساز عفونت های ویروسی شوند. این در مورد آلرژی ها و غیر آلرژی ها نیز صادق است.
طبق گزارشی که اخیرا به صورت آنلاین در مجموعه مقالات آکادمی علوم ملی منتشر شده است، گرده گل، که گاه تحت تاثیر رطوبت و دما قرار دارد، به طور متوسط 44 درصد از تغییرات عفونت کرونا بین مناطق مختلف یک کشور می باشد.

محققان همچنین دریافتند که قرنطینه در فصل بهار سال گذشته میزان عفونت روزانه را به نصف کاهش داده است.

این مطالعه نشان داد که 100 دانه گرده در هر متر مکعب هوا منجر به افزایش متوسط 4 درصدی در میزان آلودگی به کرونا می شود. به گفته محققان در برخی از شهر های آلمان غلظت حداکثر 500 دانه گرده در هر متر مکعب رخ داده است که منجر به افزایش 20 درصدی میزان عفونت می شود.

و اما چرا گرده ها می توانند باعث افزایش کرونا شوند؟ گرده دفاع طبیعی راه هوایی شما را در برابر عفونت ویروسی تضعیف می کند که این اثری است که قبلا در ویروس های سرماخوردگی نیز مشاهده شده است. گرده های استنشاق شده به غشاهای مخاطی مجاری تنفسی شما می چسبد و موادی را ترشح می کند که فعالیت اینترفرون را مختل می کنند. اگر در حالی که ویروس کرونا را استنشاق کنید، پاسخ ایمنی بدن شما کم می شود، و ویروس می تواند آزادانه تکثیر شود و به سلول های دیگر سرایت کند.

محققان آلمانی برای مطالعه تعداد گرده ها و میزان آلودگی را از 130 منقطه مختلف از 31 کشور در هر 5 قاره را جمع آوری کردند. در این داده ها نشان داده شده، افرادی که در معرض 250 دانه در متر مکعب برای چهار روز متوالی بودند بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا ویروس شده اند. افرادی که در معرض گرده های کمتری بودند کمترین میزان آلودگی وجود داشته است.

به همین خاطر در این فصول بهتر است از ماسک هایی استفاده شود که بتواند ذرات گرده را فیلتر کند تا از خود در برابر گرده و ویروس جدید کرونا محافظت کند.

 

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.