مجله شفا

ژنتیک رنگ چشم انسان بسیار پیچیده است

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۰۵
ژنتیک رنگ چشم انسان بسیار پیچیده است
محققان دانشگاه کینگ لندن در تحقیقی که بر روی رنگ چشم 195000 نفر در سراسر اروپا و آسیا انجام دادند، توانستند 50 ژن جدید برای رنگ چشم شناسایی کنند.

بر اساس مطالعات جدید که منتظر شده است، ژنتیک رنگ چشم انسان بسیار پیچیده تر از آن است که قبلا تصور می شد.

یک تیم بین المللی از محققان به سرپرستی کالج کینگ لندن و مرکز پزشکی دانشگاه روتردام، 50 ژن جدید برای رنگ چشم را در بزرگترین مطالعه ژنتیکی شناسایی کرده اند. این مطالعه شامل تجزیه و تحلیل ژنتیکی تقریبا 195000 نفر در سراسر اروپا و آسیا است.

این یافته ها به درک بهتر بیماری های چشم مانند گلوکوم رنگی و آلبینیسم کمک زیادی می کند. علاوه بر این ، تیم تحقیق دریافت که رنگ چشم در آسیایی ها با سایه های مختلف قهوه ای از نظر ژنتیکی با رنگ چشم در اروپایی ها متفاوت است.

این مطالعه بر اساس تحقیقات قبلی است که در آن دانشمندان 10 ژن مرتبط با رنچ چشم را شناسایی کرده اند و معتقدند که تعداد بیشتری از ژنتیک وجود دارد. بیش از این دانشمندان تصور می کردند که تغییر رنگ چشم فقط توسط یک یا دو ژن کنترل می شود. در حالی که چشم های قهوه ای بر چشم آبی غالب است.

دانشگاه کینگ لندن: "یافته ها هیجان انگیز است زیرا آنها ما را به رسیدن به یک مرحل نزدیک شدن به درک ژن ها نزدیک تر می کند.

 

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.