مجله شفا

نور شدید در شب باعث افزایش وزن می شود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
نور شدید در شب باعث افزایش وزن می شود
نور شدید در شب و یا خیره شدن در شب به صفحاتی که نور آبی از خود ساطع می کنند می توانند خطر افزایش وزن و دیابت نوع 2 و حتی کبد چرب را بیشتر کند.

قرار گرفتن در معرض نور شدید در شب باعث می شود تابولیسم بدن تغییر کند و خطر چاقی و دیابت نوع 2 را افزایش دهد. ما در دنیایی بسیار روشن زندگی می کنیم. بیشتر ما زمان زیادی را در خانه و با نور مصنوعی می گذرانیم. همچنین صفحاتی را که نور آبی زیادی ارسال می کنند نگاه می کنیم.

در یک مطالعه جدید نشان داده شده است که نور شدید در شب می تواند باعث ایجاد مشکلات متابولیکی شود.

دانشمندان دریافتند که قرار گرفتن در معرض نور شدید صبح یا عصر می تواند مقاومت به انسولین را در مقایسه با قرار گرفتن در معرض نور کم افزایش دهد. نور شدید در بعد از ظهر باعث افزایش سطح قند خون می شود. مقاومت به انسولین سندرم X نیز نامیده می شود. این به ناتوانی بدن در حذف کافی گلوکز از جریان خون، و نتیجه تجمعه قند خون اشاره دارد. با گذشت زمان، انسولین اضافی و قند خون می تواند منجر به افزایش وزن، کبد چرب و خطر بیشتری برای دیابت نوع 2 شود.

در مطالعات قبلی نشان داده شده است که وزن افرادی که صبح بیشتر در معرض نور شدید قرار داشتند کمتر از افرادی بود که بیشتر از 12 ساعت بعد از ظهر در معرض نور شدید قرار گرفته اند.

محققان این مطالعه اخیر گفتند: یافته های ما نشان می دهد که انسولین به دلیل وعده غذایی با قرار گرفتن در معرض نور شدید در شب قادر قادر نیست سطح گلوکز را به سط اولیه برگرداند. نتایج حاصله ثابت می کند که محیط روشنایی ما بر سلامتی ما نیز تاثیر می گذارد.
عوامل مختلفی بر وزن بدن فرد تاثیر می گذارد.این فقط مربوط به میزان خوردن و ورزش نیست.

قرار گرفتن در معرض نور شدید می تواند سوخت و ساز بدن را تغییر دهد. این به گونه ای صورت می گیرد که تغذیه سالم شما را قادر به کاهش وزن نمی کند. بسیاری از مردن به صفحه های گوشی و لب تاپ خود می شوند که در شب و غروب نور شدیدی ساطع می کنند. بسیاری از مردم شب قبل از خواب رفتن آخرین چیزی را که چک می کنند گوشی همراه خود است. این نه تنها ترشح ملاتونین را مختل می کند، بلکه کیفیت خواب را نیز کاهش می دهد. این می تواند خطر افزایش وزن و دیابت نوع 2 را افزایش دهد. این یافته همچنین می تواند به توضیح این مسئله کمک کند که چرا افرادی که شیفت شب کار می کنند در کاهش وزن دچار مشکلات بیشتری هستند.

توصیه می شود برای خوردن شام از شمع استفاده کنید و همچنین می توانید برای خواندن و چک کردن گوشی در شب از عینک های مسدود کننده نور آبی استفاده کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.