مجله شفا

تاثیر واکسن مدرنا بر روی ویروس کرونا

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
تاثیر واکسن مدرنا بر روی ویروس کرونا
نتایج نهایی که مدرنا منتشر کرده است، واکسن کرونا ویروس مدرنا 94.1 درصد در پیشگیری از بیماری و 100 درصد در پیشگیری ابتلا به نوع شدید این بیماری موثر است.

مدرنا در حال برنامه ریزی برای درخواست مجوز استفاده اضطراری از سازمان غذا و دارو در روز دوشنبه است. تجزیه و تحلیل فاز 3 انجام شده بر روی 95 شرکت کننده نشان داده است که واکسن 94.5٪ موثر است .

در تجزیه و تحلیل های نهایی این شرکت، 30 نفر از شرکت کنندگان به بیماری شدید مبتلا شدند، اما همه 30 نفر آنها در گروه دارونما بودند که نشان می دهد واکسن از بیماری شدید محافظت می کند. مدرنا هیچ گونه نگرانی ایمنی قابل توجهی را تا کنون گزارش نکرده است.

طبق این بیانیه ، آزمایش مرحله 3 همچنان ادامه دارد و یک هیئت نظارت بر ایمنی داده، منصوب شده توسط موسسه ملی بهداشت، به جمع آوری اطلاعات ایمنی از شرکت کنندگان ادامه خواهد داد.

دکتر تل زاکس، رییس پزشکی مدرن گفت: پس از دیدن این نتایج، من به خودم اجازه دادم برای اولین بار گریه کنم. ما قبلا فقط در آزمایش زندگی، زندگی را نجات داده ایم.فقط تصور کنید که تاثیر آن در افرادی که می توانند این واکسن را دریافت کنند چند برابر می شود.

بر اساس این بیانیه کمیته مشاوره واکسن ها و محصولات بیولوژیکی مرتبط با FDA به احتمال زیاد در 17 دسامبر تشکیل جلسه می دهند تا در مورد داده های ایمنی و کارآیی آزمایش تصمیم بگیرند. سازمان FDA در تاریخ 10 دسامبر برای بحث در مورد داده های آزمایش بالینی Pfizer و BionTech در مورد واکسن ویروس کرونا تشکیل جلسه می دهد.

مدرنا دومین شرکتی است که درخواست واکسن Covid19 خود را برای EUA ارائه می کند که در حال برنامه ریزی برای درخواست تصویب اضطراری مشابه است که یک فروش مشروط است مجوز را از سازمان دارویی اروپا را دریافت کند.

واکسن های مدرنا و فایزر بر اساس یک پیام رسان ژنتیکی به نام mRNA ساخته شده اند که به بدن دستور می دهد پروتئین های سنبله ای تولید کند. این پروتئین ها مولکول هایی هستند که ویروس کرونا برای حمله به سلول های انسانی استفاده می کند. سپس سیستم ایمنی بدن می آموزد که پروتئین سنبله را تشخیص داده و در صورت مواجهه با بدن، سلول های ایمنی را برای مقابله با ویروس جمع شوند. اکنون اثبات شده است که هر دو واکسن در جلوگیری از Covid-19 بسیار موثر هستند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.