مجله شفا

وزوز گوش یکی از علامت طولانی کرونا ویروس

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
وزوز گوش یکی از علامت طولانی کرونا ویروس
وزوز گوش می تواند یکی از علامت طولانی مدت کووید 19 باشد که این علامت با توجه به تحقیقات انجام شده توسط محققان دانشگاهی در بریتانیا عنوان شده است.

محققان دانشگاه آنجلیا راسکین بریتانیا در مطالعات خود دریافتند ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ موجب تشدید وز وز گوش در ۴۰ درصد بیماران شد.

وزوز گوش با شنیدن صداهای ناخواسته مانند صدای زنگ یا وزوز گوش ، بدون صدای خارجی مشخص می شود. این یکی از بیماری های مزمن است که اغلب اتفاق می افتد و 30 درصد از جمعیت بزرگسالان در جهان را درگیر می گند.

مطالعه جدید شامل ۳۱۰۳ فرد مبتلا به وز وز گوش از ۴۸ کشور دنیا بود. نتایج نشان داد ۴۰ درصد از افراد مبتلا به کووید ۱۹ همزمان شاهد تشدید مشکل وزوز گوششان بودند.

درحالیکه این تحقیق مبتنی بر بیمارانی بود که از قبل دچار وز وز گوش بودند، اما تعداد کمی از شرکت کنندگان هم گزارش کردند که بعد از بروز علائم کووید ۱۹، دچار این عارضه شدند. از اینرو محققان معتقدند وزوز گوش می تواند علامت بلندمدت کووید ۱۹ در برخی موارد باشد.

محققان دریافتند که سطح بالای افسردگی، اضطراب، تحریک پذیری و نگرانی های مالی نیز به میزان قابل تجهی در آزار دهنده بودن وزوز گوش در طی همه گیری ویروس موثر بوده است.

این یافته تعامل دو طرفه پیچیده ای را که بین وزوز گوش و پریشانی عاطفی وجود دارد را برجسته می کند. آنها می توانند یکدیگر را بهتر یا بدتر کند. این وزوز در زمان استرس زا زیاد می شود یا شروع می شود.

عفونت های ویروسی از جمله هرپس، سرخچه، سرخک و اوریون می توانند بر سیستم شنوایی یا تعادل تاثیر بگذارد و کووید 19 نیز می تواند مانند آنها باشد. با این حال تحقیقات بیشتری برای شناسایی وجود ارتباط بین کووید 19 و وزوز گوش و کاهش شنوایید لازم است.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.