مجله شفا

خطر ابتلا به کووید 19 در مردان طاس

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۸/۲۰
خطر ابتلا به کووید 19 در مردان طاس
بر اساس گزارش علمی توسط یک وب سایت استرالیایی وجود دی هیدروتستوسترون در مردان طاس می تواند آنها را در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید کویید 19 قرار دهد

یک وب سایت استرالیایی با نام 9news یک گزارش علمی را منتشر کرد که در این گزارش مشخص شده است که تستوسترون یک هورمونی به نام دی هیدروتستوسترون را تولید می کند که باعث طاسی در مردان می باشد. با توجه به این گزارش همین هورمون می تواند یک فرد طاس را در معرض بیماری شدید اپیدمیک کویید 19 قرار دهد.

پروفسور سانجایا سینانایاکی یکی از متخصصان بیماری های عفونی در این باره می گوید: در رابطه با طاسی که در مطالعات اسپانیا انجام شده نشان می دهد که تعداد زیادی از افراد مبتلا به موارد شدید بیماری کووید 19 مردان طاس هستند.

این پروفسرو خاطر نشان کرد که : ممکن است عجیب باشد ولی یک دلیل بیولوژیکی برای ان وجود دارد. زیرا مردان طاس دارای مقادیر زیادی دی هیدروتستوسترون هستند که به این ویروس کمک می کند تا به راحتی وارد سلول ها شود.

کرونا در بیماران مبتلا به سرطان پروستات

بر اساس یک پژوهش علمی در ایتالیا نشان داد مردانی که در بخش سطران پروستات بستری هستند و از داروهای ضد تستوسترون برای درمان سرطان پروستات استفاده می کنند چهار برابر کمتر در معرض ابتلا به بیماری کرونا بودند.

پروفسور سیانایاکی گفت: االبته علاوه بر این موارد برخی افراد با گروهای خونی خاص ممکن است هنگام هنگام ابتلا به بیماری Covid-19 در معرض خطر بیشتری از این بیماری قرار بگیرند.

همچنین ادامه داد: این به نظر می رسد افرادی که گروه خونی O دارند در برابر Covid-19 مقاومت بیشتری نبت به افراد با گروه خونی A را دارند.

علائم جدید و شگفت انگیز کرونا

دانشمندان و پژوهشگران علوم پزشکی و بیماری های همه گیر هر لحظه به دنبال شناسایی علائم جدید از بیماری کرونا ویروس هستند. در این میان خبر از علائم جدیدی از این بیماری از جمله درد پا و تغییر رنگ پوست خبر دادند.

پروفسور سینانایاکی گفت: از بین رفتن حس بویی که بر اثر نفوذ ویروس کرونا بر سیستم تنفسی فوقانی حلق اتفاق می افتد یکی از تاثیرات منفی این ویروس است.

همچنین ادامه داد: از بین رفتن حس بویایی به این علت است که ویروس با ایجاد عفونت در بینی عصب مسئول حس بویایی را هدف قرار می دهد.

اما این پروفسور درباره علائمی مانند درد پا یا تغییر رنگ پوست در برخی از بیمارانی که تحت درمان کووید 19 هستند گفت: گمان می رود که محتمل ترین علت این علائم ، عوارض جانبی برخی از انواع انتی بیوتیک ها باشد که باعث ایجاد اسهال یا تغییر رنگ پوست می شود.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.