مجله شفا

پروتئین کشف شده در ریه برای درمان آسم

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
پروتئین کشف شده در ریه برای درمان آسم
یک تیم از محقق از انگلیس، استرالیا و دانمارک با همکاری، پروتئین جدیدی را در ریه کشف کردند که می توان از آن برای درمان بیماران مبتلا به آسم استفاده کرد.

آسم بیماری تنفسی است که راه های تنفسی تنگ می شود و بیش از اندازه مخاط تولید می شود و باعث ایجاد مشکلات تنفسی، سرفه، تنفس صدا دار و تنگی نفس می شود.

این بیماری در برخی افراد خفیف می باشد و مشکلاتی را ایجاد نمی کند، اما برخی از افراد هستند که آسم برایشان مشکل بزرگی محسوب می شود. دانشمندان همچنان در صدد یافتن درمانی برای آسم هستند تا بتواند علائم این بیماری را کاهش دهند.

درمان آسم یکی از چالش های قدیمی دنیای پزشکی است. اما با استفاده از یک پروتئین که در ریه افراد وجود دارد و تا به حال ناشناخته مانده بود می توان به مبتلایان به این بیماری مزمن امکان داد تا راحت تر نفس بکشند.

آزمایشی که در این زمینه بر روی موش ها صورت گرفته نشان می دهد نه تنها می توان به تولید داروی جدید درمان آسم بدین شیوه امیدوار بود، بلکه می توان از این طریق برخی التهاب های دیگر ریه مانند بیماری انسداد مزمن ریوی را برطرف کرد.

پیش از این نتایج یک تحقیق علمی دیگر نشان داده بود پروتئینی در روده و لوزالمعده موسوم به اف اف ای ۴ وجود دارد که چربی های موجود در مواد غذایی آن را فعال می کند و از این طریق می توان سطح گلوکز موجود در خون را تنظیم کرد. پژوهش تازه نشان داده این پروتئین در ریه انسان ها هم وجود دارد و از آن می توان برای گشودن و بازتر کردن مجاری هوا در ریه بهره گرفت.

محققان در اولین گام دارویی را با استفاده از این پروتئین تولید کرده و بر روی موش ها آزمایش کرده اند و از انبساط بیشتر عضلات ریه در این حیوانات به این نتیجه رسیده اند که تجربه مذکور احتمالاً بر روی انسان ها نیز قابل تکرار خواهد بود.

این پروتئین همچنین می تواند از التهاب ناشی از قرار گرفتن در معرض آلودگی های گوناگون، دود سیگار و آلرژن هایی مانند گرد و غبار بکاهد. البته این تحقیق هنوز در مراحل اولیه خود است و تا تکمیل آن راه درازی در پیش است.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.