مجله شفا

قیمت مجاز برای انجام تست کرونا در آزمایشگاه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
قیمت مجاز برای انجام تست کرونا در آزمایشگاه
مدیر کل ازمایشگاه های سلامت وزارت بهداشت، تعرفه تست های تشخیص کرونا ویروس در مراکز آزمایشگاهی را اعلام کرد که این هزینه ها شامل تمام هزینه های خدمات است.

به گزارش مجله شفا به نقل از ایسنا: دکتر سیامک سمیعی درباره تعرفه فعلی انجام خدمت گلوبال آزمایش تشخیص مولکولی کووید۱۹ گفت: این آزمایش ها در بخش دولتی حدود ۲۳۰ هزار تومان و در بخش خصوصی حدود ۵۸۷ هزار تومان است. این تعرفه همه هزینه های خدمت از جمله نمونه برداری از طریق سواب نازوفارنکس (انت های بینی) و اوروفارنکس (انت های حلق) را پوشش می دهد.

دکتر سمیعی افزود: تجویز و انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید۱۹ در بخش دولتی تابع پروتکل ها و اولویت های ابلاغی است و به همین علت، چون مطابق دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت است، رایگان انجام می شود.

به گفته این پزشک، آزمایش تشخیص مولکولی یا PCR در حال حاضر تنها روش آزمایشگاهی برای تشخیص قطعی کووید۱۹ است.

وی افزود: تعرفه انجام آزمایش سرولوژی کووید۱۹ در حال حاضر و تا تعیین و ابلاغ تعرفه اختصاصی، به ازا هر یک از آزمایش های درخواستی IgM و IgG، در بخش دولتی حدود ۱۲ هزار تومان و در بخش خصوصی حدود ۳۰ هزار تومان است.

سمیعی گفت: اگرچه آزمایش سرولوژی کووید۱۹ توسط سازمان جهانی بهداشت یک روش مکمل برای تشخیص بالینی کووید۱۹ معرفی شده است، اما انجام این آزمایش (سرولوژی) در بیشتر موارد غیرضروری است و سیاست فعلی وزارت بهداشت استفاده از آن فقط در بررسی ها و مطالعات سرواپیدمیولوژی و برای به دست آوردن تصویری از مواجهه یا عفونت یک جمعیت با ویروس عامل بیماری است. در چنین مطالعاتی هزینه ای از افراد و بیماران دریافت نمی شود.

تست سرولوژی ضروری نیست

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت از پزشکان و آزمایشگاه های پزشکی می خواهد که از تجویز و انجام غیرضروری این آزمایش ها، خصوصاً آزمایش سرولوژی به دلیل عواقب نامطلوب اقتصادی و غیراقتصادی ناشی از انجام خدمات غیرضروری خودداری کنند.

سمیعی تاکید کرد: نتایج آزمایش های سرولوژی ممکن است در تعیین وضعیت عفونت یک فرد ابهاماتی ایجاد کند که منجر به تحمیل هزینه اضافی و ناروا به افراد و نظام سلامت شود. چنین مشکلاتی در صورت نتایج مثبت و منفی کاذب می تواند وضع را پیچیده تر کند. ضمنا نتیجه مثبت این آزمایش ها ممکن است اعتماد کاذب در مورد وضعیت ایمنی افراد و مصونیت نسبت به بیماری و یا ابتلای مجدد ایجاد کند.

منفی بودن تست کرونا به معنی مبتلا نبودن به این ویروس است؟ | کدام تست دقیق تر و مطمئن تر است؟
وی افزود: بنابراین تجویز آزمایش و تفسیر نتایج آزمایشگاهی سرولوژی اگر ضروری باشد، باید منحصراً توسط پزشکانی که با بیماری و پیچیدگی های تشخیصی آن، از جمله کاربر آزمایش ها و نحوه تفسیر نتایج آن ها بر اساس دستورلعمل های ابلاغی تشخیص و درمان کووید۱۹ آشنایی کامل دارند، انجام شود.

سمیعی با بیان اینکه از هزینه تمام شده تولید کیت های مربوط به آزمایش های کووید۱۹ اطلاعی در دست نیست، اظهار کرد:، اما برآورد هزینه تمام شده آزمایش تشخیص مولکولی در حال بازنگری است و قطعا کاهس پیدا خواهد کرد و نتیجه این برآورد توسط دفتر ارزیابی فناوری های سلامت، تدوین استاندارد و تعرفه خدمات سلامت معاونت درمان و همچنین دبیرخانه شورای عالی بیمه تجزیه و تحلیل و اعلام خواهد شد.

ارزش تعرفه هر کیت

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت اظهار کرد: ارزش تعرفه هر کیت یا هر خدمتی دو قسمت است؛ یکی جزو فنی و دیگری جزو حرفه ای؛ جزو حرفه ای مرتبط با تیم ارائه خدمت است و جزو فنی جز هزینه ای است که خود نیز بر دو جزو است. یکی قسمتی که خیلی وابسته به ارز است و جزو بعدی وابستگی کمتری به ارز خواهد داشت.

سمیعی گفت: اکنون با پیشنهاد ما به شورای عالی بیمه قرار شد به جای آنکه تعرفه دوجزئی باشد، بر اساس سه جزو محاسبه شود تا به این ترتیب سهم حرفه ای، سهم فنی وابسته به ارز و سهم فنی مستقل از ارز تعیین شود. در این میان سهم فنی وابسته به ارز ریالی تعیین می شود.

این پزشک ادامه داد: از آنجا که ممکن است در روز ها و ماه های آینده قیمت کیت تغییر کند، برای آنکه مشکلی به وجود نیاید، جزو سوم محاسبه قیمت از سوی وزارت بهداشت رصد می شود و از اداره کل تجهیزات پزشکی می خواهد آن را به گونه ای نگه دارد تا حداقل نوسان را داشته باشد تا آزمایشگاه های بخش دولتی یا خصوصی متضرر نشوند. البته هنوز محاسبه سهم ریالی یا جز سوم به شکل دقیق اتفاق نیفتاده است، اما اختیار آن با دبیرخانه شورای عالی بیمه است.

نحوه طرح شکایت

سمیعی در خصوص نحوه طرح شکایت در خصوص بروز تخلفات احتمالی در اخذ نمونه، اظهار کرد: بهترین روش برای شکایت، مراجعین و بیماران در رابطه با نحوه ارائه، کیفیت و تعرفه خدمت، در هر یک از مراکز تشخیصی و درمانی دولتی و خصوصی، اعم از بیمارستان، درمانگاه، آزمایشگاه خصوصی و غیره، انعکاس رسمی و مکتوب آن به معاونت درمان دانشگاهی است که مرکز ارائه کننده خدمت تابع آن است.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت افزود: راه دوم تماس با شماره تلفن ۱۹۰ و ثبت شکایت است. آزمایشگاه مرجع سلامت اکیداً توصیه می کند هر شکایت یا ابهامی پیش از انعکاس به مراجع فوق، حتما با مسئولین موسسات فوق مطرح شود تا در صورت امکان در همان موسسه ثبت، رسیدگی و پاسخگویی شود.

انجام آزمایش تشخیص مولکولی

این مسئول در پاسخ به این سوال که در صورتی که تست تشخیصی در یک مرکز خصوصی انجام شود و پاسخ تست مثبت باشد، آیا مراکز درمانی و بیمارستان های دولتی با اتکا به پاسخ آزمایش بیمار را پذیرش خواهند کرد یا خیر، بیان کرد: دستورالعمل های مصوب کمیته علمی کشوری کووید۱۹ که توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده است، انجام غربالگری علامتی و سایر بررسی ها را برای پزشکان بخش خصوصی مجاز دانسته و تاکید می کند که بیمار پس از مراحل ارزیابی بر حسب شدت علائم ارجاع شود.

دکتر سمیعی گفت: در حال حاضر انجام آزمایش تشخیص مولکولی توسط آزمایشگاه های بخش خصوصی جز در ارتباط با نمونه های ارسالی از مراکز درمانگاهی و بیمارستانی دولتی و در چهارجوب نظام ارجاع بیماران کووید۱۹ در این دستورالعمل توصیه نشده است.

وی افزود: ضمنا افراد فاقد علائم بالینی و حتی با علائم خفیف، به جز در شرایط خاص، در اولویت تجویز و انجام آزمایش تشخیص مولکولی قرار ندارند و انجام آزمایش برای افراد فاقد علامت و صرفاً به درخواست بیمار غیرضروری است.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت اظهار کرد: با این وصف اگر آزمایش تشخیص مولکولی در یکی از آزمایشگاه های دارای مجوز برای انجام آزمایش تخصصی کووید۱۹ انجام شود، پزشکانی که در مراکز درمانی و بیمارستان های دولتی بیماران و مراجعه کنندگان را ویزیت و به طور مستقل ارزیابی می کنند، برحسب نتیجه ارزیابی خود می توانند نتیجه آزمایش را پذیرفته و برای او و افراد علامت دار در تماس نزدیکش قرنطینه یا ایزوله خانگی و همچنین بستری در بیمارستان را تجویز کنند.

سمیعی ادامه داد: پزشکان مراکز درمانی و بیمارستان های دولتی در صورت تردید در اعتبار نتیجه آزمایش می توانند نمونه گیری مجدد و تکرار آزمایش تشخیص مولکولی کووید۱۹ را درخواست کنند. در واقع این به تشخیص پزشکان مراکز درمانگاهی ۱۶ یا ۲۴ ساعته، بیمارستان ها یا سایر مراکز درمانی کووید۱۹ بستگی دارد.

وی با اشاره به اینکه انجام تبلیغ برای آزمایش اختصاصی کووید۱۹ و پیشنهاد انجام آزمایش در موارد غیرضروری و فاقد اولویت، به وسیله هر شخص یا موسسه ای مصداق ایجاد تقاضای القایی و تحمیل هزینه محسوب می شود، افزود: به همین دلیل این کار نه تنها غیر اخلاقی بلکه تخلف است.

شرایط نمونه برداری در خارج از آزمایشگاه

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: در صورت نیاز به انجام نمونه برداری در خارج از آزمایشگاه، خصوصاً در مورد افراد آسیب پذیر و کسانی که توان حضور در آزمایشگاه را نداشته باشند یا حضور آن ها در بیمارستان یا آزمایشگاه با ریسک ابتلا به ویروس همراه باشد، این کار باید مطابق آئین نامه تاسیس و مدیریت آزمایشگاه پزشکی، به وسیله نمونه بردار آزمایشگاه و مطابق استاندارد های فنی با رعایت الزامات مدیریت نمونه به خصوص ایمنی و امنیت زیستی انجام شود. به همین دلیل نمونه برداری در خارج از آزمایشگاه فقط می تواند تحت نظارت و مسئولیت مسئول فنی آزمایشگاه انجام شود.

سمیعی خاطرنشان کرد: در تعرفه خدمات آزمایشگاهی هزینه حضور نمونه بردار و نمونه برداری در محلی خارج از آزمایشگاه وجود ندارد، اما این هزینه باید تابعی از هزینه ایاب و ذهاب در سطح شهر باشد.

وی گفت: تاکید می شود هزینه های مربوط به نمونه برداری، قسمتی از تعرفه ابلاغ شده برای آزمایش تشخیص مولکولی کووید۱۹ بوده و در حال حاضر فقط آزمایشگاه هایی که مجوز اختصاصی انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید۱۹ را از آزمایشگاه مرجع سلامت دریافت کرده اند، مجاز به پذیرش، نمونه برداری و انجام این خدمت هستند.

این مسئول بیان کرد: تاکنون به هیچ آزمایشگاه خصوصی مجوز پذیرش و نمونه گیری برای آزمایش تشخیص مولکولی کووید۱۹ و ارسال آن به آزمایشگاه دیگر داده نشده است.

تعداد آزمایشگاه های خصوصی در زمینه تست

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت درخصوص تعداد آزمایشگاه های خصوصی فعال در زمینه تست های تشخیصی کرونا، اظهار کرد: بر مبنای آخرین فهرست آزمایشگاه های مجاز به انجام آزمایش تخصصی تشخیص مولکولی کووید۱۹ که مربوط به هفته اول مردادماه می شود، بیش از ۱۹۰ آزمایشگاه دارای صلاحیت فنی ارائه این خدمت تشخیص داده شده اند.

سمیعی افزود: از این تعداد ۷۵ آزمایشگاه خصوصی یا وابسته به خیریه یا سازمان های مردم نهاد هستند. این آزمایشگاه ها تحت نظارت مدیریت امور آزمایشگاه های معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی بوده و ملزم و متعهد به رعایت استاندارد ها و الزامات ابلاغی وزارت بهداشت هستند.

او گفت: در صورت وجود شکایت از کیفیت و عملکرد این آزمایشگاه ها، معاونت درمان دانشگاه آن را ثبت و رسیدگی می کند و در صورت اثبات انحراف یا تخلف موظف به برخورد مطابق قانون و مقررات مربوط است.

ظرفیت روزانه انجام تست های تشخیصی کرونا

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت درباره ظرفیت روزانه انجام تست های تشخیصی کرونا و برنامه های احتمالی برای افزایش ظرفیت آن در آینده اظهار کرد: بر اساس تجمیع داده های آزمایشگاهی که تقریباً هر روز توسط سخنگوی محترم وزارت بهداشت اعلام می شود، تعداد آزمایش های روزانه در شبکه آزمایشگاهی کووید۱۹ ممکن است به بیش از ۲۵ هزار آزمایش تشخیص مولکولی برسد.

دکتر سمیعی گفت: وزارت بهداشت علیرغم چالش ها و دشواری های این دوران، خصوصاً تحریم های ظالمانه، برنامه هایی برای توسعه کمّی و کیفی آزمایشگاه های دولتی در ماه های آتی، با اولویت شبکه آزمایشگاهی بهداشت کشور دارد و تحقق آن را به طور جدی تعقیب می کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.