شفا مگ

اطلاعات دارویی آوی لوکاست

قرص آوی لوکاست 10 و همچنین شکل جویدنی آن یک داروی ضد آسم می باشد جهت کنترل علائم آسم و آسم ورزشی و درمان حساسیت های فصلی یا رینیت آلرژیک تجویز می شود.

آوی لوکاست

آوی لوکاست یا همان مونته لوکاست یک داروی کنترل علائم آسم و حساسیت های فصلی است و در اشکال دارویی قرص آوی لوکاست 10 و قرص جویدنی 5 میلی گرم در دسترس می باشد.

علائم آسم در شرایطی که تشدید شود به آن حمله آسمی گفته می شود و این در زمان فعالیت های ورزشی ، آلودگی هوا اتفاق می افتد. آوی لوکاست با مهار اثرات لوکوترین ها به کنترل علائم آسم کمک می کند.

آوی لوکاست برای  علائم آسم در زمان فعالیت های ورزشی و حساسیت فصلی نیز تجویز می شود. در ادامه با موارد مصرف، نحوه مصرف ، هشدارهای مصرف و عوارض آوی لوکاست بیشتر آشنا می شوید.

آوی لوکاست چیست

آوی لوکاست یک داروی کنترل علائم آسم و حساسیت های فصلی می باشد که یک آنتاگونسیت انتخابی گیرنده لوکوترین با عملکرد مشابه زافیرلوکسات می باشد. این دارو در گروه دارویی ضد آسم قرار دارد.

آوی لوکاست یک مهار کننده لکوترین است که در ریه تورم ایجاد می کند و باعث سفت شدن عضلات اطراف مجاری هوایی می شود که منجر به علائم آسم می شود.

آوی لوکاست به خوبی از طریق دستگاه گوارشی جذب می شود و اوج غلظت پلاسمایی آن 2 تا 4 ساعت بعد مصرف قرص آن می باشد. این دارو از طریق مدفوع و صفرا دفع می شود. البته بیمارانی که مبتلا به اختلالات کبدی هستند باعث کاهش متابولیسم این دارو می شود و حذف آن طولانی تر می شود.

موارد مصرف آوی لوکاست

آوی لوکاست در موارد آسم، درماتیت آتوپیک، رنیت آلرژیک های فصلی، پیشگیری و درمان آسم، حملات آسم ورزشی، آسم ناشی از آسپرین، رینیت آلرژیک مزمن، دیسمنوره اولیه مصرف می شود.

هشدار های مصرف آوی لوکاست

 • آوی لوکاست حاوی فنی آلانین می باشد و در بیماران مبتلا به فنیل کتونوری منع مصرف دارد
 • در زمان مصرف این دارو می بایست تحت نظر پزشک بمانید تا علائم بهبود را بررسی کند
 • نحوه مصرف و دوز آوی لوکاست توسط پزشک تعیین می شود
 • از مصرف الکل، آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی همزمان با این دارو اجتناب کنید
 • این دارو را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد
 • بهترین زمان مصرف تک دوز این دارو عصرها می باشد.
 • ورزشکارانی که از آوی لوکاست استفاده می کنند بهتر است 2 ساعت قبل از ورزش کردن از این دارو استفاده کنند.

مصرف دخانیات باعث حساسیت و آسیب زیاد برای سلولهای ریه به همراه دارد و می تواند بیماری تنفسی را تشدید کند و اثرات این دارو را کاهش دهد

مصرف برخی داروهای ضد درد و التهاب ممکن است باعث تشدید علائم آسم در برخی بیماران گردد.

در زمان مصرف آوی لوکاست می بایست از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند بروفن، دیکلوفناک، ایندومتاسین ، ناپروکسن خودداری کنید.

نحوه مصرف آوی لوکاست

 • قرص 10 میلی گرم آوی لوکاست را می توان با یک لیوان آب قبل از غذا یا پس ازغذا میل کرد.
 • این دارو معمولا به صورت تک دوز در طول روز تجویز می گردد
 • بهترین زمان مصرف آوی لوکاست عصرها می باشد

در صورتی که برای کودکان از گرانول خوراکی آوی لوکاست استفاده می کنید، محتویات ساشه را داخل دهان کودک ریخته و آن را قورت دهد.

مقدار مصرف آوی لوکاست

مقدار مصرف آوی لوکاست به شرایط بیماری ، سن بیمار، شرایط پزشکی و شرایط تحت درمان بستگی دارد که پزشک بر اساس این شرایط مقدار این دارو را تجویز می کند.

قرص ۱۰ میلی گرم برای بزرگسالان یک بار در روز ،۴ میلی گرم برای کودکان ۶ ماه تا ۵ سال و ۵ میلی گرم برای کودکان ۶ الی ۱۴ سال تجویز می گردد.

عوارض جانبی آوی لوکاست

آوی لوکاست ممکن است در برخی افراد ایجاد عوارض جانبی خفیف یا شدید کند که این عوارض ممکن است طی چند روز از بین برود، اما اگر این عوارض ادامه داشت و شدید بود می بایست با پزشک خود تماس بگیرید.

از عوارض شایع آوی لوکاست درد در ناحیه شکم، احساس تهوع، اسهال می باشد.اگر این علائم طی چند روز برطرف نشد حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

آوی لوکاست ممکن است در برخی از افراد ایجاد واکنش های آلرژیک مانند کهیر، مشکل تنفسی ، تورم صورت یا گلو ، سوزش چشم ، درد پوست، جوشهای پوستی کند. در صورت مشاهده هر یک از این علائم مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه کنید.

برخی از افراد زمانی که از آوی لوکاست استفاده می کنند دچار مشکلات روحی می شوند که این تغییرات در خلق و خو را فورا به پزشک خود اطلاع دهید. عوارض روحی که ممکن است آوی لوکاست ایجاد کند شامل:

 • عصبانیت، پرخاشگری، احساس بی قراری یا تحریک پذیری
 • اضطراب، افسردگی، سردرگمی، مشکلات حافظه
 • اقدام به خودکشی
 • توهم، مشکل خواب، راه رفتن در خواب

از عوارض شایع آوی لوکاست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد معده، اسهال
 • علائم آنفولانزا
 • مشکل در شنیدن، درد گوش
 • سردرد، آبریزش بینی، درد سینوس، سرفه، گلودرد

البته این لیست کاملی از عوارض جانبی آوی لوکاست نمی باشد و اگر علائمی را مشاهده کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

مصرف آوی لوکاست در بارداری و شیردهی

آوی لوکاست در گروه B بارداری قرار دارد و در سه ماهه اول بارداری منع مصرف دارد، زیرا ممکن است به جنین متولد نشده آسیب برساند.اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید می بایست با پزشک خود مشورت کنید.

آوی لوکاست ممکن است به شیر مادر منتقل شود و تاثیر آوی لوکاست در شیردهی و نوزادان شیرخوار چندان مشخص نیست بنابراین استفاده از آوی لوکاست در شیردهی باید با احتیاط و تحت نظر پزشک معالج باشد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.