مجله شفا

واکسن تولید دانشگاه آکسفورد نتایج مثبت نشان داد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
واکسن تولید دانشگاه آکسفورد نتایج مثبت نشان داد
واکسن ویروس کرونا دانشگاه آکسفورد به نتایج پایانی خود رسید و علاوه بر بی خطر بودن، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و ایجاد پادتن در برابر ویروس کرونا می شود.

واکسن دانشگاه آکسفورد برای درمان ویروس کرونا ساخته است می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود و بدن را برای مبارزه با ویروس کرونا آماده کند. به گفته این دانشگاه این درمان بی خطر است و با آزمایش بر روی بیش از هزار نفر نشان داده که بدن آنتی بادی و گلبول سفید برای مبارزه با کرونا را تولید می کند.

هر چند یافته های جدید دانشگاه آکسفورد امیدوار کننده است ، اما هنوز خیلی زود است بدانیم که ایا این واکسن فرد بیمار را کاملا درمان یا مصون می کند یا خیر.

این واکسن از ویروس سرماخوردگی شامپانزه ها تولید شده است و آنقدر ضعیف شده است که شبیه به ویروس کرونا به نظر برسد و با پروتئین خاری ترکیب و سپس به بدن انسان تزریق می شود.بدن با ویروس شبیه سازی شده کرونا ویروس می جنگد و آن را شکست می دهد.با این کار تعداد زیادی گلبول سفید ساخته می شود و بدن اماده می شود که چگونه با این گونه ویروس ها بجنگد. پس از تزریق این واکسن میزان پادتن پس از 28 روز و سلول تی پس از 14 روز به حداکثر می رسد.

این واکسن در ماه فروردین و اردیبهشت بر روی حدود هزار نفر آغاز شد و نتیجه تحقیقات در نشریه علمی لنست چاپ شده است.در این نشریه آمده است که ایمنی دوگانه در افراد 18 تا 55 سال پس از تزریق آزمایشی تولید شده است.

یکی از دانشمندانی که در تحقیق دانشگاه آکسفورد مشارکت داشته است اظهار دارد که سیستم ایمنی بدن همه افرادی که آزمایش بر روی آنها انجام شده است واکنش داده است.

بر اساس نتایج آزمایش شده تنها عوارضی که از این واکسن گزارش شده است سردرد و احساس خستگی و در برخی افراد درد هنگام تزریق و تب و لرز می باشد.

آزمایش واکسن کرونا این دانشگاه همچنان بر روی 10 هزار نفر در بریتانیا، افریقای جنوبی و برزیل در جریان است و یک ازمایش دیگر نیز بر روی 30 هزار آمریکایی انجام خواهد شد.آدرین هیل افزود که تا پایان سال جاری میلادی اطلاعات زیادی درباره امکان استفاده از انبوه این واکسن به دست خواهد آمد.

ادرین هیل دانشمند فعال دانشگاه اکسفورد می گویند ، این واکسن نوع جدید ویروس کرونا به نظر می رسد که منجر به تولید سطحی از پادتن می شود که مشابه پادتن های بهبود یافتگان کووید 19 می باشد. واکنش سیستم ایمنی و لنفوسیت تی در کنار تولید پادتن می تواند ایمنی مضاعفی دربدن افراد واکسینه شده ایجاد کند.

البته این احتمال وجود دارد که واکنش سیستم ایمنی بدن انسان با تزریق دوباره واکسن تولید شده افزایش یابد.در آزمایش های اولیه دو دوز از واکسن تولید شده در فاصله 4 هفته به داوطلبان تزریق شد.

شرکت داروسازی آترازنکا متعهد شده است تا عرضه واکسن تولید شده را در سطح جهان عرضه کند و تا این لحظه متعهد به تولید 2 میلیارد واکسن شده است. تا کنون بسیاری از کشورهای دنیا از جمله آلمان، فرانسه، هلند، ایتالیا، آمریکا و بریتانیا توافق هایی برای دریافت صدها میلیون نمونه از واکسن طرح تحقیقاتی آکسفورد را امضا کرده اند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.