مجله شفا

اولین واکسن کرونا جهان در روسیه با موفقیت ساخته شد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
اولین واکسن کرونا جهان در روسیه با موفقیت ساخته شد
اولین واکسن کرونا در جهان در روسیه در آزمایشات مرحله بالینی با موفقیت سپری شد و گروه اول در تاریخ 25 تیر و گروه دوم در تاریخ 30 تیر ماه مرخص خواهند شد.

به گزارش مجله شفا به نقل از خبرگزاری تسنیم "وادیم تاراسوف" مدیر مؤسسه تحقیقات پزشکی و بیوتکنولوژی در دانشگاه سیچنوفسکی مسکو امروز، یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار این خبرگزاری اعلام کرد که تحقیقات بالینی به روی نخستین واکسن ساخته شده در جهان علیه عفونت ویروس کرونا، در مسکو با موفقیت به پایان رسیده است.

پیش از این ، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت روسیه گزارش داده بود که در تاریخ 18 ژوئن (29 خرداد ماه)، دانشگاه سیچنوفسکی آزمایشات بالینی به روی واکسن مناسبی علیه ویروس کرونا که توسط مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالی و زیر نظر وزارت دفاع روسیه تولید شده را آغاز کرده است.

تاراسوف توضیح داد: «دانشگاه سیچنوفسکی آزمایشات به روی داوطلبانی که حاضر به دریافت نخستین واکسن جهان در برابر ویروس کرونا شده اند را با موفقیت انجام داده است. اکنون گروه نخست داوطلبان در روز چهارشنبه، 15 جولای (25 تیر ماه) و گروه دوم در تاریخ 20 جولای (30 تیر ماه) مرخص خواهند شد. البته نظارت پزشکی به روی آنها همچنان ادامه خواهد یافت تا پزشکان وضعیت جسمانی و ایمنی بدن آنها در برابر بیماری را ارزیابی کنند.»

"الکساندر لوکاشیف"، مدیر موسسه انگل شناسی پزشکی، بیماری های گرمسیری و میکروبی دانشگاه سیچنوفسکی نیز یادآور شد که در این مرحله از تحقیقات، وظیفه اصلی دانشمندان نشان دادن میزان ایمنی واکسن به روی بدن انسانها بود که با موفقیت انجام شده است.

وی توضیح داد، دانشمندان افراد داوطلب را به دو گروه تقسیم کردند که یکی از آنها مؤلفه اول واکسن و گروه دوم، مؤلفه دوم واکسن را دریافت کردند. در روزهای نخست پس از واکسیناسیون، داوطلبان دمای بدن بالایی داشتند، ولی واکنش منفی دیگری در آنها مشاهده نشد و همه آنها وضعیت جسمانی خوبی دارند. برای مدت طولانی، شرکت کنندگان در این مطالعه در انزوا کامل بودند و تماس آنها با جهان خارج، حتی قبل از شروع آزمایشات محدود بود تا از عدم ابتلای آنها به عفونت ویروس کرونا اطمینان حاصل شود. مسلماً این وضعیت از لحاظ روانی داوطلبان را تحت تأثیر قرار داد که برای عادی سازی اوضاع، روانشناسان دست به کار شدند.

لوکاشیف یادآور شد: برنامه آینده توسعه واکسن بصورت راهبردی و از جمله با در نظر گرفتن پیچیدگی وضعیت اپیدمیک ویروس و مقیاس تولید، مشخص خواهد شد.

پیش از این، در تاریخ 10 جولای (20 تیر ماه) گزارش شد که متخصصین روسی مرحله نهایی انجام آزمایشات بالینی به روی واکسن علیه نوع جدید ویروس کرونا را آغاز کرده اند. وضعیت جسمانی داوطلبان دریافت این واکسن خوب ارزیابی شد و آنها هیچ شکایتی از لحاظ سلامت خود نداشته و بدن آنها نیز واکنش منفی قابل توجهی به  دارو نشان نداده است.

 

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.