مجله شفا

آیا غرغره آب نمک در کاهش علائم کرونا تاثیر دارد؟

آیا غرغره آب نمک در کاهش علائم کرونا تاثیر دارد؟
غرغره آب نمک باعث کاهش علائم سرفه و سرماخوردگی و جلوگیری از بدتر شدن آن می شود، اما آیا می تواند به افرادی که علائم خفیف کرونا ویروس را دارند کمک کند

به نقل از دیلی میل، محققان می گویند که پیشتر مشاهده کرده اند غرغره آب نمک باعث کاهش علائم سرفه و سرماخوردگی و جلوگیری از بدتر شدن آنها می شود و حالا آنها می خواهند دریابند که آیا این امر می تواند به افرادی که علائم خفیف کروناویروس دارند کمک کند یا خیر.

محققان دانشگاه ادینبرو در حال جذب افراد ساکن اسکاتلند مبتلا به کووید-۱۹ برای شرکت در یک مطالعه هستند تا آزمایش کنند که آیا غرغره کردن آب نمک می تواند توانایی های ضد ویروسی بدن را تقویت کند یا خیر.

اساس این تحقیق جدید بر پایه یک تحقیق قبلی که طی آن محققان افراد مبتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی که معمولاً باعث سرفه و سرماخوردگی می شود، بود. در یک کارآزمایی با عنوان ELVIS محققان افرادی که مبتلا به این بیماری ها بودند و مرتبا آب نمک غرغره می کردند را مورد بررسی قرار دادند. نتایج حاصل از آزمایش ELVIS که سال گذشته منتشر شد، نشان داد افرادی که آب نمک غرغره می کردند کمتر سرفه های شدیدتر می کردند و احتمال جمع شدن خون یا اخلاط و سرماخوردگی در آنها کمتر بود و سرماخوردگی آنها به طور متوسط کمتر از دو روز طول می کشید. همچنین احتمال انتقال بیماری سرماخوردگی آنها به اعضای خانواده شان در مقایسه با افرادی که آب نمک غرغره نمی کردند و تنها قرص مصرف می کردند پایین بود.

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی نوعی بیماری است که در اثر عفونت حاد قسمت بالایی دستگاه تنفسی به وجود می آید و قسمت هایی شامل بینی، سینوس ها، حلق و حنجره را تحت تأثیر قرار می دهد.

محققان این دانشگاه فکر می کنند که آب نمک می تواند مکانیسم های طبیعی مبارزه با ویروس بدن که در صورت بیمار شدن ایجاد می شود را تقویت کند. آنها اظهار داشتند که تماس مستقیم نمک تاثیر سمی بر ویروس ها دارد و یا مکانیسم های ایمنی طبیعی سلول های داخل مجاری هوا را تحریک می کند. محققان گفتند ممکن است نمک توسط سلول های بدن نیز برای ایجاد ماده شیمیایی بنام هیپوکلرو اسید که در مایع سفید کننده یافت می شود و برای از بین بردن ویروس ها استفاده می شود مورد استفاده قرار گیرد.

پروفسور “عزیز شیخ”(Aziz Sheikh) ، مدیر موسسه آشر دانشگاه ادینبرو گفت: ما اکنون در حال تلاش هستیم تا تاثیر آب نمک را در افراد مظنون یا تأیید شده به کووید-۱۹ در اسکاتلند دریابیم و امیدوارم که این امر بتواند یک اقدام مفید برای کاهش گسترش این بیماری باشد. تنها کاری که این افراد باید انجام دهند داشتن نمک، آب و دانستن نحوه استفاده از این محلول است که اگر موثر باشد روشی آسان، ارزان و قابل استفاده برای همه افراد است.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.