مجله شفا

مبتلایان به ایدز کمتر به کرونا مبتلا می شوند

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
مبتلایان به ایدز کمتر به کرونا مبتلا می شوند
بیماری کرونا در افراد مبتلا به ایدز بسیار نادر است و به گفته رئیس مرکز تحقیقات ایدز از بین 700 بیمار ایدزی در دوران کرونا تنها یک مورد مبتلا شده است.

مینو محرز در گفت وگو با میزان در خصوص ابتلای افراد اچ آی وی مثبت به بیماری کرونا بیان کرد: بیماری کرونا در افراد مبتلا به ایدز نادر است و از بین ۷۰۰ بیمار اچ آی وی مثبت که ماهانه به مرکز درمانی امام خمینی مراجعه می کنند، در زمان اوج کرونا تنها یک مورد ابتلا به کووید ۱۹ داشتیم که آن هم به احتمال زیاد مصرف دارو را قطع کرده بوده است.

وی افزود: از آنجایی که مبتلایان به ایدز ۳ نوع داروی ضد ویروسی مصرف می کنند، کمتر از سایر افراد به کرونا مبتلا می شوند و یک مطالعه در ایران در مورد میزان درگیری مبتلایان ایدز به کرونا در حال انجام است.

رییس مرکز تحقیقات ایدز ضمن بیان اینکه آن یک نفرمبتلا به ایدز که درگیر کرونا شده بود بهبود پیدا کرده است، عنوان کرد: در ابتدای شیوع کرونا در ایران برای درمان این بیماری از داروی های ایدز استفاده می شد و تا حدی هم موثر بود، اما انجام برخی مطالعات نشان داد که این دارو تاثیر چندانی بر درمان کرونا ندارند.

این متخصص بیماری های عفونی در خصوص امکان ابتلای مجدد بهبود یافتگان کرونا به این بیماری اظهار کرد: در مورد پرستاری که گفته می شود از کرونایی رهایی یافته بود و مجدد به آن مبتلا و فوت شده است، نمی دانیم که آیا این قضیه صحت دارد یا نه، اما بر اساس آمار جهانی تا کنون گزارشی مبنی بر ابتلای مجدد نداشته ایم مگر افرادی که دچار نقص ایمنی هستند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.