مجله شفا

کشف نانواسفنج‌هایی در بدن برای کشتن کرونا ویروس

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
کشف نانواسفنج‌هایی در بدن برای کشتن کرونا ویروس
طبق آخرین گزارش های متخصصان نانوذرات موجود در غشای سلول های ایمنی بدن و ریه می توانند باعث از بین رفتن تولید مثل و عفونی کردن سلول ها توسط کرونا ویروس شوند

دانشمندان نانواسفنج هایی را کشف کرده اند که احتمالاً می توانند جلوی عفونت کووید -۱۹ را بگیرند. بر اساس آخرین گزارش ها، متخصصان ادعا کرده اند که نانوذرات موجود در غشای سلول های ایمنی بدن و غشای سلول های ریه انسان می توانند با جذب و خنثی کردن ویروس "SARS-CoV-۲" در سلول، کروناویروس جدید را مجبور کنند تا توانایی تولید مثل و عفونی کردن سلول های میزبان را از دست بدهد.

مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو نانواسفنج هایی را ساخته اند که سپس توسط محققان دانشگاه بوستون مورد آزمایش قرار گرفت. این ذرات در مقیاس نانو به دلیل توانایی در خود کشیدن سموم و عوامل بیماری زا به این نام خوانده می شوند.

آزمایشات نشان داد که نانواسفنج ها چه در سلول های ریه و چه در سلول های ایمنی می توانند ویروس "SARS-CoV-۲" را وادار کنند تا عفونت ویروسی خود را تا ۹۰ درصد از دست بدهد.

بنا بر گزارش ایسنا، محققان می گویند نانوذرات پنهان شده در غشای سلول های ریه و غشای سلول های ایمنی بدن انسان می توانند ویروس "SARS-CoV-۲" را در ظرف کشت سلولی جذب و خنثی کنند و باعث می شوند که این ویروس توانایی خود را برای ربودن سلول های میزبان و تولید مثل از دست بدهد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.