مجله شفا

کشف داروی کرونا ویروس توسط دانشمند آرژانتینی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
کشف داروی کرونا ویروس توسط دانشمند آرژانتینی
شرکت بیوتکنولوژی آراژانتینی در حال ساخت سرم ضد کرونا ویروس است که از پلاسمای خون اسب ساخته می شود و باعث جلوگیری از ورود ویروس جدید کرونا به سلول می شود.

به گزارش مجله شفا نقل از یورونیوز، شرکت بیوتکنولوژی «ایمونوا» در آرژانتین در حال ساخت سرم ضد کووید ۱۹ است. در این روش، پلاسمای خون اسب به روش پلاسمافرزیس به دست آمده و از آن سرمی برای جلوگیری از ورود ویروس جدید کرونای به سلول ها می شود. طبق گفته محققان آرژانتینی، این دارو تنها در مراحل اولیه ابتلا به بیماری کووید ۱۹ موثر خواهد بود.

«لینوس اسپاتز» سرپرست گروه پژوهشی این شرکت در این باره می گوید: «واکسن زدن در درازمدت همیشه بهترین روش است. اما این دارو در صورتی که در مراحل اولیه شروع بیماری کووید ۱۹ به بیماران داده شود از ورود ویروس به سلول ها جلوگیری می کند.»

به گفته او خون اسب مانند یک «کارخانه بیولوژیکی» عمل می کند: «اسب ها مثل کارخانه زیستی هستند، هیچ اتفاقی برایشان نمی افتد. این کار مثل واکسن زدن آنها علیه چیزی است. آنها پادتن تولید می کنند و شما می توانید مقدار زیادی از این پادتن ها را بدست بیاورید، چرا که می توانید از طریق پلاسمافرزیس مقدار زیادی سرم تولید کنید. در این روش، خونی که از اسب ها گرفته شده دوباره به بدنشان منتقل می شود.»

به گفته سرپرست این تیم پژوهشی، سرمی که بدین ترتیب به دست می آید ۲۰ الی ۱۰۰ برابر بیشتر از سرم مبتلایان به کووید-۱۹ در حال نقاهت قدرت خنثی کردن ویروس جدید کرونا را دارد.

این شرکت بنا دارد داروی جدید را ظرف ۱۵ الی ۲۰ روز آینده در ۱۵ بیمارستان و کلینیک خصوصی در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، بر روی حدود ۲۵۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ آزمایش کند. به گفته سرپرست تیم پژوهشی پیش بینی شده آزمایش این دارو دو ماه به طول انجامد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.