مجله شفا

واکسن کرونا مدرنا وارد فاز سوم آزمایش می شود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
واکسن کرونا مدرنا وارد فاز سوم آزمایش می شود
واکسن کرونا ساخت شرکت مدرنا یکی از واکسن پر امید برای مبارزه با ویروس کرونا یا همان کووید 19 می باشد که در حال حاضر وارد فاز مرحله سوم آزمایش خود رسیده است.

واکسن کرونا ساخت شرکت مدرنا یکی از واکسن پر امید برای مبارزه با ویروس کرونا یا همان کووید 19 می باشد که در حال حاضر وارد فاز مرحله سوم آزمایش خود رسیده است. شرکت مدرنا در اواخر اردیبهشت اعلام کرد که تمام کسانی که در فاز اول آزمایش واکسن کرونا شرکت کردند پس از دریافت دوزهای مختلف واکسن، مقداری آنتی بادی در بدن خود تولید کرده اند.

تعداد شرکت کننده ها در مراحل  مختلف آزمایش واکسن کرونا:

  • فاز اول 45 نفر
  • فاز دوم 600 نفر
  • فاز سوم 30 هزار نفر

در فاز سوم این آزمایش ۳۰ هزار شرکت کننده با سن بالای ۱۸ سال حضور خواهند داشت. روند آزمایش به صورت تصادفی و با اعمال کنترل پلاسیبو صورت خواهد گرفت و طی آن به هر نفر ۱۰۰ میکرو گرم واکسن تزریق می شود

مقداری که بر اساس مطالعات قبلی به عنوان میزان بهینه انتخاب شده. در صورتی که کارایی واکسن این شرکت با عنوان «mRNA-1273» ثابت شود، سالیانه ۵۰۰ میلیون دوز از آن تولید خواهد شد و امکان افزایش ظرفیت تولید به یک میلیارد دوز نیز وجود دارد.

دکتر تالزاک از مدیران ارشد شرکت در این باره می گوید:

«مدرنا برای اثبات کارایی واکسن در کاهش خطرات بیماری کووید-۱۹ به توسعه mRNA-1273 با حداکثر ایمنی و سرعت ممکن متعد است»

این مرحله از آزمایش اهمیت بسیار زیادی برای دولت آمریکا دارد چرا که سرمایه گذاری ۴٨٣ میلیون دلاری روی این پروژه صورت داده است. دولت ترامپ علاوه بر مدرنا روی ۴ واکسن دیگر هم حساب باز کرده و امیدوار است با استفاده از آنها دیگر نیازی به تعطیلی کسب و کارها نداشته باشد.

واکسن کووید 19 چه کاری انجام می دهد

زمانی که بدن با ویرس ها یا باکتری ها تماس برقرار می کند، سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با آنها آنتی بادی ایجاد می کند.واکسن سیستم ایمنی بدن را وادار می کند تا آنتی بادی ها را علی بیماری خاص معمولا با یک میکروب یا ضعف از میکروب ها می سازد.

از آن پس سیستم ایمنی می داند که در زمان درگیر شدن با ویروس چه کاری انجام دهد. واکسن به شما ایمنی می دهد و این امکان را می دهد که بیمار نشوید و یا بیماری بسیار خفیف تر از آنچه در قبل واکسن زده اید خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان جهانی بیش از 100 واکسن در مراحل مختلف تولید در سراسر جهان می باشد. برخی در مراحل کارآزمایی بالینی انسان ها می باشند و برخی از موارد در مرحله آغاز تست می باشند. اما نمی توان برای تولید عجله کرد زیرا می بایست اول مشخص شود که سیستم ایمنی در برابر این واکسن ها چه پاسخی می دهد یا چه عوارض جانبی دارد.

مراحل ساخت واکسن

قبل از استفاده از هر گونه واکسن باید آزمایش و تست های مختلفی انجام شود تا اطمینان حاصل شود که در برابر ویروس یا باکتری موثر است و باعث ایجاد مشکلات دیگر نمی شود

به طور کلی مراحل توسعه واکسن در سه مرحله انجام می شود:

مرحله اکتشافی که مراحل تحقیق بر روی بیماری و یافتن مواردی که می تواند بیماری را درمان کند که این مورد اغلب 2 تا 4 سال طول می کشد.

مرحله پیش بالینی که این مرحله تست هایی بر روی حیوانات مانند موش یا میمون انجام می گیرد تا مشخص شود این واکسن کار می کند یا خیر که این مرحله 1 تا 2 سال طول می کشد.

مرحله پیشرفت بالینی یک فرایند سه فاز ازمایش در انسان است که در فاز اول بر روی کمتر از 100 نفر تست می شود و حدود 1 سال طول می کشد و فاز دوم که شامل چند صد نفر می باشد حداقل 2 سال طول می کشد و در مرحله سوم 3 یا 4 سال به طول می انجاد که شامل بیش از 1000 نفر می باشد. بعدز فاز سوم به مرحله تصویب نهایی خواهد رسید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.