شفا مگ

2 راه درمان سریع بیماری یبوست

امروزه یبوست به یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی در سراسر جهان تبدیل شده است و بسیاری از مردم جهان را آزار می دهد. با این حال، یبوست برای همه افراد معنای یکسانی ندارد. درواقع، یبوست برای بعضی از افراد یعنی اجابت مزاج کمتر از ۳ بار در هفته و برای بعضی از افراد هم یعنی به تاخیر افتادن اجابت مزاج حتی برای یک روز. مهم ترین کارهایی که باید در درازمدت برای مقابله با یبوست انجام بدهید، عبارت اند از افزایش فیبر دریافتی، نوشیدن مایعات به مقدار زیاد و مصرف پروبیوتیک ها، اما ترفندهای زیر می توانند در مواقع اضطراری به کمک شما بیایند.

2 راه درمان سریع بیماری یبوست

استفاده از یک نوشیدنی داغ

نوشیدنی های داغ می توانند دستگاه گوارش را به فعالیت بیشتر تحریک کنند. درواقع با مصرف نوشیدنی داغ، حرکت خاصی به نام پریستالسیس به جریان می افتد که ماهیچه های روده را فشرده می کند و مدفوع را برای خروج به سمت مجراهای خروجی هُل می دهد. پس هر نوع نوشیدنی داغی از جمله آب جوش، انقباض های خاصی را در روده تحریک می کند که موثر است، اما اگر می خواهید که بیشترین تاثیر را دریافت کنید، بهتر است که یک فنجان قهوه بنوشید. محققان می گویند که قهوه کافئین دار به شکل گیری انقباض هایی در روده منجر می شود که در نهایت ۶۰ درصد قوی تر از آب جوش است و ۲۳ درصد شدیدتر از قهوه بدون کافئین.

ویژگی دیگر ترکیبات درون قهوه این است که ترشح هورمون های خاصی را در بدن تحریک می کنند که در به جریان انداختن فرآیند دفع مدفوع اثرگذار هستند. این نکته را هم باید مدنظر داشت که نوشیدن قهوه می تواند دارای فواید مختلفی هم برای ذهن و روان باشد. یکی از مطالعات در همین زمینه نشان می دهد که حدود یک سوم از مصرف کنندگان قهوه در فاصله ۲۰ دقیقه پس از صرف این نوشیدنی، تمایل به دفع مدفوع را احساس می کنند.

به گفته محققان، برای اثرگذاری قهوه در راستای به جریان انداختن فرآیند دفع باید حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید، اما این زمان بندی در بعضی از افراد طولانی تر می شود. در ضمن اگر نوشیدن قهوه را با یک صبحانه سرشار از فیبر مانند غلات صبحانه همراه کنید، نتیجه بهتری می گیرید. در حالی که نوشیدنی داغ به گوارش مطلوب شما کمک می کند، فیبر نیز می تواند حجم مدفوع را افزایش بدهد و در نتیجه اجابت مزاج را راحت تر و سریع تر سازد.

زودتر از خواب بیدار شوید

محققان می گویند که ساعات اولیه صبح واقعا زمان بهتری برای اجابت مزاج هستند، چون کولون در ساعات صبح با یک شوک از رخوت ناشی از خواب برمی خیزد. درواقع، اگر صبح زود بیدار شوید، کولون نیز بلافاصله منقبض خواهد شد و سیگنال دفع مدفوع را سریع تر ارسال می کند. بنابراین، اگر روزی بیشتر از روزهای معمولی دیگر بخوابید یا تغییری از نظر ساعت خواب در برنامه شما به وجود بیاید، شانس ارسال نشدن این سیگنال و فعال نشدن کولون بیشتر می شود.

درواقع، بدن تمامی حالت های خودش را براساس یک جدول زمانی خاص تنظیم می کند و اگر اختلالی در این جدول به وجود بیاید، بعضی از عملکردهای بدن نیز دچار اختلال خواهند شد. با توجه به این توضیحات، افرادی که صبح ها باید زودتر از خانه بیرون بروند و با مشکل یبوست مواجه هستند، بهتر است صبح را زودتر شروع کنند تا زمان کافی برای اجابت مزاج داشته باشند

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.