مجله شفا

ساخت یک لنز برای انتقال دارو به شبکیه چشم

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
لنز تزریق دارو
به دلیل سخت و شدت تمرکز برای تزریق دارو به چشم باعث شد دانشمندان به فکر ساخت لنزی باشند که بتواند دارو را به مرور زمان به چشم انتقال دهد.

به گزارش مجله شفا : بیشتر بیماری های شبکیه و قرنیه چشم نیازمند تزریق های بیرونی است که این تزریق ها اغلب خطرناک و پر ریسک است، پس از تزریق هم عواقب و عوارض جانبی خود را دارد. البته تزریق های چشمی در 25 درصد موارد موفقیت آمیز نیست و افراد بهبود پیدا نمی کنند و این عدم موفقیت به دلیل اثرات همین تزریق هاست.

این موضوع دانشمندان را به این فکر فرو برده است که راهی برای کاهش عواقب اثرات تزریق چشمی پیدا کنند. به همین منظور اقدام به ساخت نوعی لنز کرده اند که می تواند کار تزریق چشمی را به مرور انجام دهد. این لنز ها در مراحل ابتدایی با داروی دگزامتازون روی چشم خرگوش ها امتحان شده است.

این لنز دارو را ظرف مدت یک هفته به چشم منتقل می کند و این اتفاق با غلظتی بیش از 200 برابر قطره چشمی اتفاق میفتد. عوارض این روش هم مانند تزریقهای چشمی نیست. با نتایج به دست آمده از عملکرد این لنز ها فرآیند کارآزمایی های بالینی آن در بیماران انسانی آغاز خواهد شد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.