مجله شفا

اطلاعات دارویی کلومیپرامین

قرص کلومیپرامین

قرص کلومیپرامین در فرم 10، 25، 50 و 70 داروی ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد که در موارد درمان وسواس، افسردگی، اختلال پیش قاعدگی و زود انزالی مصرف می شود.

کلومیپرامین یک داروی ضد افسردگی می باشد که برای درمان وسواس، افسردگی، سندرم خستگی، اختلال پیش قاعدگی و زود انزالی مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص کلومیپرامین باعث می شود افکار وسواس را در افرادی که دچار وسواس اجباری مانند شستشوی دست، چک کردن و موارد از این قبیل را در زندگی اختلال ایجاد می کند کاهش دهد.

قرص کلومیپرامین در برخی موارد برای درمان زود انزالی در مردان نیز تجویز می شود.قرص کلومیپرامین در فرم های 10، 25، 50، 70 در داروخانه ها در دسترس می باشد.

  1. کلومیپرامین چیست
  2. موارد مصرف
  3. هشدارهای مهم مصرف
  4. نحوه مصرف
  5. عوارض جانبی
  6. تداخل دارویی
  7. مصرف در دوران بارداری
  8. مصرف در شیردهی

کلومیپرامین چیست

کلومیپرامین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای است و جهت درمان بیماران با اختلال وسواس تجویز می شود. البته از این دارو برای درمان های افسردگی، سندرم خستگی، اختلال پیش قاعدگی و زودانزالی در مردان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کلومیپرامین دارویی است که به خوبی از طریق گوارش جذب شده و فرایند متابولیسم آن کبدی می باشد و نیمه عمر آن حدود 30 ساعت می باشد.

موارد مصرف کلومیپرامین

کلومیپرامین برای درمان افسردگی و اختلال وسواس اجباری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آن برای درمان سندرم خستگی، اختلالات خلقی و روحی پیش از قاعدگی ، زود انزالی نیز استفاده می شود.

هشدارهای مهم مصرف کلومیپرامین

برای اینکه کلومیپرامین برای شما بی خطر باشد و بهترین نتیجه را از آن بگیرید می بایست به نکات مهم و هشدارهای مصرف این دارو توجه کنید.

قبل از مصرف کلومیپرامین در صورت داشتن سابقه کبدی، بارداری ، شیردهی، حملات قلبی، بیماری دیابت، گلوکوم حتما با پزشک خود مشورت کنید.

کلومیپرامین برای افراد دیابتی و بیماران قلبی عروقی و همچنین افراد مسن منع مصرف دارد.

نحوه مصرف کلومیپرامین

نحوه مصرف کلومیپرامین به شرایط بیمار ، شرایط بیماری، سن بیمار و تشخیص پزشک مرتبط می باشد که بر اساس این موارد مقدار آن تجویز می شود.

مقدار معمول کلومیپرامین برای بزرگسالان 25 میلی گرم یک بار در روز در هنگام خواب می باشد.

عوارض جانبی کلومیپرامین

کلومیپرامین ممکن است در برخی افراد ایجاد عوارض جانبی خفیف یا شدید کند که در صورت مشاهده علائم می بایست با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض شایع کلومیپرامین شامل خشکی دهان، خواب آلودگی، یبوست ، تهوع، مشکل در ادرار، افزایش اشتها می باشد.عوارض دیگر کلومیپرامین تاری دید، واکنش های آلرژیک، اختلالات رفتاری، اختلال در حرکت، تداخل در فعالیت جنسی در مردان، تغییرات قند خون، عوارض اندوکرین، هیپوناترمی می باشد. در صورت مشاهده هریک از این علائم با پزشک خود تماس بگیرید.

این عوارض لیست کاملی از عوارض های این دارو نمی باشد، اگر هر گونه عوارضی را مشاهده کردید می بایست با پزشک خود تماس بگیرید.

تداخل دارویی کلومیپرامین

کلومیپرامین ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد و مصرف همزمان آنها باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شود و یا اثر داروها کاهش یا افزایش یابد. اگر دارویی مصرف می کنید می بایست قبل از تجویز این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از داروهایی که با کلومیپرامین تداخل دارند شامل موارد زیر می باشد:

مصرف کلومیپرامین در دوران بارداری

کلومیپرامین در گروه C بارداری قرار دارد و در این دوران منع مصرف دارد، زیرا ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف کلومیپرامین در شیردهی

کلومیپرامین در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب جدی وارد کند. قبل از تجویز این دارو پزشک را از شیردهی به نوزاد مطلع سازید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.