مجله شفا

اطلاعات دارویی اس امپرازول

اس امپرازول
اس امپرازول با نام های دیگر ازونیوم و ازوفلاکس در اشکال کپسول 20 و 40 برای درمان زخم دوازدهه، التهاب مری، بازگشت محتویات معده به مری، رفلکس تجویز می شود.

اس امپرازول یا ازونیوم یک داروی کاهش دهنده اسید معده می باشد و برای درمان علائم بازگشت اسید معده به مری و بیماری های ناشی از ترشح زیاد اسید معده استفاده می شود.اس امپرازول در درمان زخم دوازدهه، التهاب مری، بازگشت محتویات معده به مری مورد استفاده قرار می گیرد.

اس امپرازول در اشکال کپسول اس امپرازول 20 میلی گرم و کپسول اس امپرازول 40 میلی گرم در داروخانه ها موجود می باشد که شکل آن بر اساس تجویز پزشک مصرف می شود.

بهترین زمان مصرف اس امپرازول صبح ناشتا و یک ساعت قبل از مصرف غذا می باشد و حتما این دارو را به همراه یک لیوان کامل اب مصرف شود.

عوارض مصرف طولانی مدت امپرازول می تواند به تشنج، سرگیجه، ضعف عضلانی،مور مور شدن دست و پا، گرفتگی یا درد عضلانی، کمبود ویتامین B12 و خونریزی سنگین قاعدگی می باشد.

 1. اس امپرازول چیست
 2. موارد مصرف
 3. نحوه مصرف
 4. مقدار مصرف
 5. عوارض جانبی
 6. تداخل دارویی
 7. مصرف در دوران بارداری
 8. مصرف در شیردهی

اس امپرازول چیست

اس امپرازول یا ازونیوم یکی از داروهای مهار کننده پمپ پروتون می باشد و برای درمان علائم بازگشت اسید معده به مری و بیماری های ناشی از ترشح بیش از حد اسید معده مورد استفاده قرار می گیرد.

اس امپرازول با مسدود کردن پمپ پروتون در سلول های معده کار می کند.هنگامی که پمپ پروتون مسدود شود، معده شما اسید کمتری تولید می کند.اس امپرازول متابولیسم کبدی دارد و از طریق ادرار دفع می شود و نیمه عمر آن 1 ساعت می باشد.

موارد مصرف کپسول اس امپرازول

اس امپرازول برای درمان رفلاکس معده و بیماری های ناشی از ترشح بیش از حد اسید معده می باشد استفاده می شود. اس امپرازول با ترکیب درمانی می تواند در موارد زخم اثنی عشر، معده مرتبط با هلیکوباکترپیلوری به کار می رود و کاهش احتمال وقوع زخم معده با مصرف ضد التهاب های غیر استروئیدی مصرف می شود.

نحوه مصرف کپسول اس امپرازول

 • این دارو نباید بیش از حد تجویز شده مصرف شود.
 • در صورت فراموشی یک نوبت به محض یادآوری دارو آن را مصرف کنید.
 • اس امپرازول را حداقل 1 ساعت قبل از غذا مصرف کنید.
 • بهترین زمان مصرف اس امپرازول ناشتا می باشد.
 • دارو را همراه با یک لیوان پر از آب مصرف کنید.

مقدار مصرف کپسول اس امپرازول

مقدار دوز مصرف کپسول اس امپرازول بر اساس شرایط بیماری، شرایط بیمار، سن بیمار و تشخیص پزشک تجویز می شود.

مقدار مصرف کپسول اس امپرازول برای درمان رفلاکس اسید معده به مری تا 40 میلی گرم یک بار در روز به مدت 4 تا 8 هفته مصرف می شود.

در کودکان 12 تا 17 سال مقدار 20 میلی گرم تا 40 میلی گرم، یک بار در روز به مدت 8 هفته استفاده می شود.

عوارض جانبی کپسول اس امپرازول

اس امپرازول مانند بیشتر داروها ممکن است عوارضی ناخواسته را به همراه داشته باشد که در صورت بروز هر یک از عوارض با پزشک خود مشورت کنید.

از علائم شایع اس امپرازول سرفه، مشکلات بلع، درد مفاصل یا ماهیچه، قرمز شدن یا التهاب چشم و یبوست می باشد.

ممکن است این دارو در برخی از افراد ایجاد حساسیت کند که عوارض جانبی آن کهیر، خارش، تاول، پوست پوست شدن بدن می باشد که در صورت مشاهده مصرف دارو را قطع کرده و به اورژانس مراجعه کنید.

استفاده از این دارو به مدت طولانی می تواند باعث بروز عوارض جانبی شود که شامل موارد زیر است:

 • تشنج
 • سرگیجه
 • ضربان قلب غیر طبیعی یا سریع
 • ضعف عضلانی
 • گرفتگی یا درد عضلانی
 • اسپاسم در دست و پا

همچنین از این دارو هر روز به مدت طولانی می تواند باعث کاهش جذب ویتامین B12 می باشد و فرد دچار کمبود ویتامین B12 می شود و علائم آن شامل :

 • عصبی بودن
 • درد عصب
 • مور مور دست و پا
 • خونریزی سنگین قاعدگی

تداخل دارویی کپسول اس امپرازول

اس امپرازول ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد و مصرف همزمان با برخی از داروها عوارض جانبی را به همراه دارد یا اثر داروها را افزایش یا کاهش می دهند.

داروهایی که کپسول اس امپرازول ممکن است با آنها تداخل داشته باشد شامل:

مصرف اس امپرازول در دوران بارداری

کپسول اس امپرازول در گروه C بارداری قرار دارد و در دوران بارداری منع مصرف دارد و نباید در این دوران از اس امپرازول استفاده کنید.اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف اس امپرازول در شیردهی

اس امپرازول به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند. مصرف این دارو در دوران شیردهی منع مصرف دارد و اگر در حال شیردهی هستید قبل از تجویز اس امپرازول با پزشک خود مشورت کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.