مجله شفا

اطلاعات دارویی دولوکستین

دولوکستین

دولوکستین به شکل کپسول ۳۰ و ۶۰ داروی درمان افسردگی و اضطراب است که موارد مصرف آن جهت درمان افسردگی، اختلالات اضطرابی، ام اس و تسکین درد عصب می باشد.

دولوکستین (DULOXETINE) به شکل کپسول، یک داروی ضد درد، اختلالات ژنرالیزه اضطرابی و همچنین برای درمان افسردگی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.موارد مصرف دولوکستین می توان به ام اس، افسردگی، ضد درد اشاره کرد.دولوکستین در گروه C بارداری قرار دارد.البته ممکن است این دارو به بعضی از دارو ها تداخل داشته باشد.

البته برخی از افراد که مشکلات و بیماری های خاص دارند نباید از این دارو استفاده کنند. این دارو برای زنان باردار و شیرده منع مصرف دارند و ممکن است به نوزاد خود آسیب برسانند. در ادامه مطلب با اطلاعاتی درباره موارد مصرف، عوارض جانبی، نحوه مصرف دولوکستین آشنا می شوید.

  1. دولوکستین چیست
  2. موارد مصرف
  3. نکات قبل از مصرف
  4. عوارض جانبی
  5. تداخلات دارویی
  6. مصرف در بارداری
  7. مصرف در دوران شیردهی

دولوکستین چیست

دولوکستین (Cymbalta) نام دیگر داروی دولوکستین میباشد و داروی ضد درد ، اختلالات ژنرالیزه اضطرابی و درمان افسردگی مورد استفاده قرار میگیرد.دولوکستین داروی مهار کننده انتخابی باز جذب سروتونین و نوراپی نفری میباشد.این دارو در درمان اختلالات افسردگی شدید در بزرگسالان و کنترل نوروپاتی دیابتی بکار میرود.

موارد مصرف دولوکستین

موارد مصرف دولوکستین برای درمان درد و افسردگی می باشد و برای درمان اختلالات ژنرالیزه اضطرابی، درمان افسردگی و همچنین به عنوان داروی ضد درد نیز تجویز می شود.

نکات مهم قبل از مصرف دارو

اگر سابقه بیماری های اختلال در لخته شدن خون ، فشار خون بالا ، گلوکم ، اختلال دو قطبی ، بیماری کلیوی و کبدی داشته اید قبل از تجویز این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی دولوکستین

اگر در زمان مصرف این دارو هر یک از عوارض های ذکر شده دچار شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.دولوکستین ممکن است در برخی از افراد عوارضی همچون تهوع، درد شدید معده، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع، یرقان ایجاد کند که در صورت مشاهده با پزشک می بایست تماس گرفته شود.

اضطراب، توهم، لرزش، تعریق گیجی، مشکل در تمرکز، سوزش در چشم، رفلاکس معده از عوارض های شایع دولوکستین می باشد که ممکن است در طی چند ساعت از بین برود و در صورت شدت این عوارض مصرف دارو را قطع و با پزشک تماس بگیرید.

همچنین دولوکستین می تواند در برخی از افراد عوارض جانبی آلرژیک داشته باشد که علائم آن واکنش های شدید پوستی، تب، تورم در صورت، زبان و گلو می باشد که در صورت مشاهده می بایست مصرف دارو را قطع و به اورژانس مراجعه کرد.

تداخلات دارویی دولوکستین

بسیاری از داروها می توانند با دولوکستین تداخل ایجاد کنند،البته موارد ذکر شده لیست کاملی از داروها در تداخل نمیباشند.قبل از مصرف این دارو ،تمام داروهایی که مصرف میکنید را به پزشک خود بگویید.از آن جایی که متابولیسم این دارو عمدتا کبدی است با سایر داروهایی که متابولیسم کبدی دارند تداخل دارد.همچنین با داروهای مهارکننده منوآمینواکسیدانت تداخل دارد.

رقیق کننده خون مانند وارفارین، کومادین؛ بوسپیرون. سایمتیدین. ادرار آور؛ فنتانیل. لیتیوم.ترامادول. تریپتوفان ،سیپروفلوکساسین.، سوماتریپتان، ناراتریپتان، ریزاتریپتان، هر گونه داروهای ضد افسردگی دیگر مانند، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین

مصرف دولوکستین در بارداری

دولوکستین برای زنان باردار منع مصرف دارد و در گروه C بارداری قرار دارد، اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید می بایست قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید.اگر در زمان مصرف دولوکستین حامله شدید می بایست سریعا با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است دولوکستین باعث عوارض جدی برای جنین شود.

مصرف دولوکستین در دوران شیردهی

دولوکستین به شیر مادر منتقل میشود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند.نباید در دوران شیردهی از این دارو استفاده کنید.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.