مجله شفا

مراقبت در منزل در دستور کار بیمه سلامت

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
بیمه سلامت
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: نتایج اجرای آزمایشی طرح پرستاری و مراقبت در منزل در چهار استان بررسی شده و با توجه به هزینه اثربخشی این اقدام، پیشنهاد پوشش بیمه‌ای طرح با نظر وزیر بهداشت در دستور کار شورای عالی بیمه سلامت قرار می‌گیرد.

به گزارش مجله شفا به نقل از گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم،؛ طاهر موهبتی درباره طرح پرستاری و مراقبت در منزل اظهار کرد: طرح پرستاری و مراقبت در منزل از سال گذشته در دستور کار سازمان بیمه سلامت قرار گرفت و با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت، گام های اساسی در این زمینه برداشته شد. برای اجرای این طرح، کارگروهی شامل معاونت بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت، معاونت پرستاری وزارت بهداشت، دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، انجمن و اتحادیه مراکز مراقبت در منزل تشکیل شد؛ همچنین زیرساخت های لازم شامل دستورالعمل های مشترک، فرم های قرارداد با مراکز مراقبت در منزل، برنامه اجرایی، بسته های خدمتی برای 5 بیماری سکته مغزی، سکته قلبی، سرطان ها، بیماران بستری در آی سی یو با شرایط ثابت و زردی نوزادان به همراه محاسبات اقتصادی انجام شد.

وی افزود: همچنین دو بسته خدمتی بیماران بستری در آی سی یو و بیماران دارای نارسایی مزمن قلبی پیشرفته و اجرای طرح آزمایشی پوشش بیمه ای مراقبت در منزل برای این دو بیماری مزمن در استان های کرمان، همدان، اردبیل و یزد انجام شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: نتایج اجرای آزمایشی پوشش بیمه ای این طرح نشان می دهد که میانگین روزهای بستری این بیماران در بیمارستان 37 روز و در منزل 18 روز بوده و در صورت تعیین و ابلاغ استاندارد و سقف اقامت بیمار در بیمارستان و پوشش بیمه ای این خدمات، مدت بستری بیمار در بیمارستان ها و هزینه ها کاهش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه پوشش بیمه ای برای خدمات مراقبت بیماران بستری در آی سی یو حداکثر 30 روز تعیین می شود تصریح کرد: بیماران می توانند به مدت 5 روز در آی سی یو و 30 روز در منزل، خدمات مراقبتی دریافت کنند. البته در صورت افزایش مدت اقامت در بیمارستان و اگر بیشتر از 5 روز شود، به طور متناسب از سقف ارائه خدمات در منزل که 30 روز است، کم می شود.

موهبتی اضافه کرد: پیشنهاد شد کمیته مشترکی شامل معاونت درمان و معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر، با مسئولیت دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت تشکیل و استانداردها و تعرفه سایر بسته های خدمتی برای حداقل سه بیماری دیگر تدوین و ابلاغ  و به شورای عالی بیمه سلامت جهت تصویب ارائه شود.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.