مجله شفا

داروی بیزاکودیل چیست

بیزاکودیل
بیزاکودیل (Bisacodyl) یک داروی ملین به شکل قرص و شیاف 10 برای تحریک حرکات روده میباشد و برای درمان یبوست، تخلیه روده قبل از عمل، کولونوسکپی تجویز می شود.

بیزاکودیل (Bisacodyl) یک داروی ملین است و در اشکال قرص و شیاف در دسترس می باشد. از بیزاکودیل برای درمان یبوست، تخلیه روده، کولونوسکوپی و اقدامات پزشکی تجویز می شود. مدت زمان اثر قرص بیزاکودیل 6 تا 12 ساعت است. مدت زمان اثر شیاف بیزاکودیل 15 تا 60 دقیقه بعد از مصرف است.بیزاکودیل در دوران بارداری در گروه C بارداری قرار دارد.در ادامه با اطلاعاتی درباره بیزاکودیل و نحوه صرف آن اشنا می شوید.

  1. بیزاکودیل چیست
  2. قبل از مصرف بیزاکودیل
  3. نحوه مصرف بیزاکودیل
  4. مقدار مصرف بیزاکودیل
  5. عوارض جانبی بیزاکودیل

بیزاکودیل چیست

بیزاکودیل یک داروی ملین است که باعث تحریک حرکات روده می شود و برای درمان یبوست، تخلیه روده قبل از عمل، کولونوسکوپی، اشعه ایکس و اقدامات پزشکی تجویز می شود. بیزاکودیل به اشکال قرص و شیاف در دسترس می باشد که بعد از مصرف توسط روده یا باکتری های هیدرولیز می شود و روی عضلات روده تاثیر می گذارد و باعث دفع مدفوع می شود.

بیزاکودیل در انواع مختلف آن جذب اندکی دارد و شروع اثر آن حدود 6 تا 8 ساعت بعد از مصرف دارو می باشد و در کبد متابولیزه می شود و از طریق ادرار دفع می شود. بیزاکودیل در گروه C بارداری قرار دارد و در دوران شیردهی نباید بدون تجویز پزشک مصرف شود.

شیاف بیزاکودیل یک ملین تحریک کننده تماسی می باشد که به صورت شیاف بر روی مخاط روده بزرگ اثر می گذارد و حرکات طبیعی در سراسر روده بزرگ ایجاد می کند. البته این دارو جذب ضعیفی دارد و در تماس با مخاط یا انشعابات تحت مخاطی روده بزرگ، انتهای عصبی حسی را تحریک کرده و ایجاد رفلکس های پاراسمپاتیک می نماید.

قبل از مصرف بیزاکودیل

قبل از مصرف بیزاکودیل باید به برخی نکات توجه کنید تا دارو برای شما بی خطر باشد، یکی از نکات مهم مصرف بیزاکودیل، اگر شرایط پزشکی دارید با پزشک خود مشورت کنید.تغییر ناگهانی در عادات روده 2 هفته یا بیشتر و بواسیر یا شکاف مقعد دارید با پزشک خود حتما مشورت کنید.

افرادی که مشکل بولیمی یا بی اتهایی دارید نباید از بیزاکودیل استفاده کنید و قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.همچنین بیمارانی که مشکل کولید زخمی یا التهاب روده ای دارند نباید از این دارو استفاده کنند.

نحوه مصرف بیزاکودیل

نحوه مصرف بیزاکودیل بر اساس قرص و شیاف متفاوت است و شیاف حدود 15 تا 60 دقیقه بعد از استفاده و قرص بیزاکودیل 6 تا 12 ساعت بعد از مصرف عمل می کنند. از ملین ها بش از حد استفاده نکنید زیرا باعث عدم کارایی روده می شود و شما را به ملین ها وابسته می کند.

  • قرص بیزاکودیل را همراه با یک لیوان پر آب بخورید
  • به هیچ وجه قرص را خرد نکنید و آن را نجوید.
  • زمان مصرف بیزاکودیل 2 ساعت قبل و 2 ساعت بعد از مصرف بیزاکودیل از هیچ دارویی استفاده نکنید.
  • شیاف بیزاکودیل را بیش از یک بار در روز نباید استفاده کنید.
  • قبل از مصرف شیاف بیزاکودیل بهتر است مثانه خالی باشد.

مقدار مصرف بیزاکودیل

مقدار مصرف قرص بیزاکودیل برای بزرگسالان 1 قرص یکبار در روز قبل از خواب می باشد و مقدار مصرف شیاف بیزاکودیل در بزرگسالان 1 شیاف 10 میلی گرمی میباشد.

عوارض جانبی بیزاکودیل

بیزاکودیل در برخی از افراد ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد که این عوارض می تواند خفیف و یا شدید باشد که در صورت شدت عوارض مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک تماس بگیرید.عوارض جانبی شایع ممکن است درد معده، احساس سبکی و سوزش مقعدمی باشد.

اگر در زمان مصرف بیزاکودیل دچار واکنش های آلرژیک مانند کهیر، تنفس دشوار، تورم صورت، لب، زبان یا گلو شدید مصرف دارو را قطع کرده و سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

برخی از عوارض ها ممکن است شدید باشد که در صورت بروز این عوارض مصرف بیزاکودیل را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید، این عوارض می تواند خونریزی روده یا توقف حرکت روده می باشد.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.