مجله شفا

نوشیدنی های انرژی زا و تاثیر آنها روی قلب

نوشیدنی های انرژی زا و تاثیر آنها روی قلب
بررسی‌های محققان وجود ارتباط میان استفاده از نوشیدنی‌های انرژی‌زا و تغییر در فاصله کیوتی در داوطلبانی که از این نوشیدنی‌ها استفاده کرده بودند را نشان داد که نمی‌تواند به کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها نسبت داده شود.

حققان دانشکده داروسازی و علوم بهداشت توماس جی لانگ در کالیفرنیا برای اثبات این فرضیه، ۳۴ داوطلب سالم در رده سنی بین ۱۸ تا ۴۰ سال را انتخاب کرده و به طور رندوم از آنها خواستند تا در سه روز جداگانه دو قوطی ۵۰۰ میلی لیتری از یکی از دو برند نوشیدنی های انرژی زای کافئین دار موجود در بازار را مصرف کنند. داوطلبان این قوطی ها را در بازه ای ۶۰ دقیقه ای می نوشیدند، هر ۳۰ دقیقه یک قوطی.

هر قوطی از دو برند آزمایش شده حاوی ۱۵۲ تا ۱۶۰ میلی گرم کافئین بودند؛ مقادیری که انتظار نمی رود تغییری در ریتم قلب ایجاد کند. دیگر مواد تشکیل دهنده رایج در این نوشیدنی ها شامل آمینواسید تائورین، ترکیب شیمیایی گلوکورونولاکتون و ویتامین های گروه بی بود.

پژوهشگران در ادامه در چهار ساعت پس از نوشیدن این نوشیدنی ها هر سی دقیقه یک بار با استفاده از یک دستگاه الکتروکاردیوگرام که ضربان قلب را ثبت می کند، فعالیت الکتریکی این عضله را در داوطلبان کنترل کردند. تغییرات به وجود آمده در فاصله کیوتی (QT Interval) بیش از هرچیز توجه این محققان را به خود جلب کرد. فاصله کیوتی مدت زمانی است که آماده سازی بطن ها برای تپیدن طول می کشد. اگر این فاصله خیلی طولانی یا خیلی کوتاه شود، می تواند به بروز آریتمی قلبی بینجامد که جان فرد را به خطر می اندازد.

بررسی های محققان وجود ارتباط میان استفاده از نوشیدنی های انرژی زا و تغییر در فاصله کیوتی در داوطلبانی که از این نوشیدنی ها استفاده کرده بودند را نشان داد که نمی تواند به کافئین موجود در این نوشیدنی ها نسبت داده شود.

به این ترتیب مصرف کنندگان به ویژه آن دسته از افراد مبتلا به سندروم کیوتی و فشار خون بالا باید میزان مصرف نوشیدنی های انرژی زای خود را محدود کرده و با احتیاط از آنها استفاده کنند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.