شفا مگ

پاپریکا چیست و چه خواصی برای بدن دارد

پاپریکا به شکل پودر به عنوان ادویه غذایی استفاده می شود که خواص زیادی برای بدن دارد و طبع آن گرم و خشک است، همچنین سرشار از ویتامین و مواد معدنی است.

پاپریکا چیست

پاپریکا دارای مقدار زیادی بتاکاروتن است که دلیل رنگ قرمز فلفل ها نیز می باشد و همچنین حاوی کاروتئوئید های دیگری مانند زاکزانتین و لوتئین نیز می باشد.

بتاکاروتن یک ویتامین برای تبدیل به ویتامین A می باشد و به این معنی است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.این ویتامین برای سلامتی سلولی و چشم بسیار مفید است. لوتئین و زگزانتین برای جلوگیری از تخریب ماکولا وابسته به سن مورد نیاز می باشد و می تواند به کاهش خطر آب مروارید نیز کمک کند. پاپریکا به حد زیادی دارای این ویتامین غنی شده است که یک وعده می تواند یک چهارم نیاز روزانه شما را نسبت به این ویتامین تامین کند.

پاپریکا دارای مقدار قابل توجهی ویتامین E می باشد که می توان با استفاده از این ادویه در وعده غذایی از این ویتامین بهرمند شوید. پاپریکا همچنین حاوی مقدار زیادی ویتامین B6 است که به آن پیریدوکسین نیز گفته می شود.

پودر پاپریکا علاوه بر ویتامین دارای منبع بسیار خوبی از مواد معدنی است که یکی از آن مواد معدنی آهن است.البته این نوع آهن موجود در پاپریکا به سرعت بدن آن را جذب نمی کند اما می توان از آن بهره مند شوید. پاپریکا همچنین سرشار از پتاسیم و کلسیم می باشد.

بدن برای تولید گلبول های قرمز خون به آهن احتیاج دارد و همچنین پتاسیم نیز برای کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی بسیار مفید است.
پاپریکا منبع بسیار خوبی از فیبر غذایی است و می تواند به کند شدن هضم غذا کمک کند و از بروز قند خون جلوگیری کند. فیبر برای کاهش سطح کلسترول و بهبود حرکات روده بسیار مفید است.

  1. پاپریکا چیست
  2. ارزش غذایی پاپریکا
  3. خواص پاپریکا

پاپریکا چیست

پاپریکا ادویه ای پر خاصیت که با خشک کردن فلفل قرمز شیرین و آسیاب کردن آن تهیه می شود و علاوه بر طعم و عطرش دارای خواص دارویی و درمانی زیادی میباشد.البته طعم این ادویه پر خاصیت در هر کشوری متفاوت است و برخی پاپریکا را با مخلوط فلفل تند تهیه می کنند.

پاپریکا علاوه بر آنتی اکسیدان، سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی زیادی می باشد. همچنین پاپریکا دارای کلروفیل و بیوفلاونوئید است که برای جذب ویتامین C بسیار لازم است و همچنین دارای ویتامین K است که این ویتامین یکی از بهترین داروهای انعقاد خون است.

ارزش غذایی پاپریکا

پاپریکا سرشار از ریز مغذی ها و ترکیبات مفید میباشد. در یک قاشق غذا خوری پاپریکا حاوی 19 کالری است و پروتئین و چربی آن کمتر از 1 گرم میباشد.پاپریکا سرشار از ویتامین A است که یک قاشق غذاخوری پاپریکا می تواند 19% از ارزش روزانه بدن را تامین کند.

همچنین پاپریکا سرشار از ویتامین B6 ، ویتامین E و آهن است و در صورت مصرف یک قاشق غذا خوری پاپریکا می توانید حدود 8% آهن و 13 درصد ویتامین E را دریافت کنید.پاپریکا سرشار از انواع آنتی اکسیدان میباشد که می تواند با بیماری های مزمن قلبی و سرطان ها مبارزه کند.

خواص پاپریکا

پاپریکا دارای خواص دارویی و درمانی زیادی میباشد و می تواند برای سلامت بدن بسیار موثر باشد. به دلیل ریز مغذی های مفید در پاپریکا می تواند برای سلامت بدن بسیار مفید باشد و باعث جلوگیری از بیماری شود.

1- پاپریکا برای تقویت بینایی

بتاکاروتن، لوتئین و ویتامین E موجود در پاپریکا می تواند به تقویت و سلامت چشم کمک زیادی کند.اگر در مواد غذایی خود از پاپریکا استفاده می کنید، قطعا باعث کاهش خطرابتلا به آب مروارید می شوید.لوتئین و زاکسانتین که در پاپریکا وجود دارد می تواند از آسیب های چشم جلوگیری کند.

2- پاپریکا کاهش دهنده التهاب

پاپریکا از تند باشد حاوی کپساسین است و علاوه بر درمان درد آرتروز و آرتریت می تواند ورم های ناشی از آرتروز و آرتریت را نیز کاهش دهد.

پاپریکا خاصیتآنتی اکسیدانی دارد که سلول های بدن را از اسیب رادیکال آزاد محافظت می کند و همچنین خاصیت ضد باکتریایی نیز دارد.

3- پاپریکا سطح کلسترول را بهبود میبخشد

پاپریکا برای سطح کلسترول بدن بسیار مفید است. کاروتنوئید موجود در این ادویه میتواند سطح کلسترول HDL (کلسترول خوب ) را افزایش دهد که میتواند باعث پایین اوردن خطر بیماری های قلبی و مغزی شود. و همچنین باعث کاهش سطح کلسترول بد LDL میشود که این کلسترول بد باعث خطر افزایش بیماری های قلبی میشود.

4- پاپریکا اثر ضد سرطانی دارد

ترکیباتی که در پاپریکا وجود دارد میتواند بدن را در برابر سرطان محافظت کند. بتاکاروتن ، لوتئین و زاگزانتین موجود در پاپریکا با استرس اکسیداتیو مبارزه میکنند. علاوه بر این کپسایسین در پاپریکا با تاثیرگذاری بر چند ژن ، رشد و بقای سلول های سرطانی را مهار میکند.

5- پاپریکا به کنترل قند خون کمک میکند

کپسایسین موجود در پاپریکا ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند. دلیل آن این است که کپسایسین روی ژنهای دخیل در کنترل قند خون تاثیر می گذارد و آنزیم هایی را که قند بدن شما را تجزیه میکنند مهار کند. همچنین ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد.

6- پاپریکا به سلامت خون کمک میکند

پاپریکا سرشار از آهن و ویتامین E است که دو ریز مغذی برای خون سالم حیاتی میباشند. آهن بخش مهمی از هموگلوبین است ، پروتئین موجود در گلبول قرمز است که به حمل اکسیژن در بدن کمک میکند، در حالی که ویتامین E برای ایجاد غشای سالم برای این سلول ها لازم است.پاپریکا از نظر آهن و ویتامین E سرشار است که هر دو به ایجاد گلبول قرمز کمک میکنند و به رفع کم خونی کمک میکنند

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.