مجله شفا

کاهش درد زایمان با تکنولوژی واقعیت مجازی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
کاهش درد زایمان با تکنولوژی واقعیت مجازی
تکنولوژی واقعیت مجازی در صنعت بازی های کامپیوتری رایج تر می باشد، اما در بیمارستان ولز توانستند اولین بار این تکنولوژی را در زایمان طبیعی استفاده کنند.

تکنولوژی واقعیت مجازی (VR) در حال حاضر بیشتر در خدمت بازی های کامپیوتری قرار گرفته است. اما در بیمارستان دانشگاه ولز توانستند برای اولین بار این تکنولوژی را در زایمان های طبیعی استفاده کنند.

این بیمارستان توانست یکی از اولین بیمارستان هایی باشد که آزمایش واقعیت مجازی را برای زنان در دوران زایمان انجام دهد و با نتایج امیدوار کننده ای همراه باشد. در این ازمایش یک مادر اهل نیویورک توانست از واقعیت مجازی برای کمک به مدیریت درد خود در طول زایمان استفاده کند.

واقعیت مجازی (VR) یک هدست ویژه ای است که کاربر آن را به چشم خود زده و ترکیبی از تصاویر سه بعدی به همراه صدا می بیند. در این ازمایش با استفاده از تصاویر و صداها و کلمات آرامش بخش توانستند به بیمار برای کنترل درد و اضطراب هنگام تولد نوزاد کمک کنند.

در این مطالعه نشان داد که حتی زنانی که تقاضای داروی ضد درد می کردند ، با استفاده از این تکنولوژی میزان استفاده از داروهای مورد نیاز برای کنترل درد خود را کاهش دهند.

این تکنولوژی در حال حاضر به طور آزمایشی در کاردیف در حال اجراست. متخصصان می گویند اگر این آزمایش ها موفقیت آمیز باشند، می توانند در سایر بخش های کشور ولز نیز از آن استفاده کنند. «هنا للی» مادری است که کمتر از یک ماه گذشته با استفاده از این فناوری زایمان خود را پشت سر گذاشت. او به بی بی سی می گوید از این فناوری تمجید می کند و آن را یک شبیه ساز خوب می داند.

این مادر در این رابطه افزود: «این یک تجربه کاملا ۳۶۰ درجه بود. هنگام اجرا من نمایی داشتم که پشت و اطراف من را دربرمی گرفت.واقعیت مجازی کمک کرد تا به سطحی از آرامش دست پیدا کنم. این انتخاب خوبی برای مادرانی است که قصد فارغ شدن دارند.»

متخصصان می گویند واقعیت مجازی یک جایگزین خلاقانه برای مدیریت درد به شمار می رود. این روندی نوآورانه است که تاکنون جای دیگری استفاده نشده بود. این تکنولوژی همچنین می تواند به تسکین سایر دردها نیز کمک کند.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.