شفا مگ

رتینوئید برای جوش صورت

رتینوئید دارویی از مشتقات ویتامین A می باشد که برای درمان جوش صورت، چین و چروک پوست، پسوریازیس، زگیل مورد استفاده قرار می گیرد. رتینوئید با پخش شدنش روی پوست میتواند منافع پوست را مسدود کند.رتینوئید برای هر بیماری پوستی مناسب نمی باشد اما چندین نتیجه برای درمان بیماری های پوستی مورد تائید قرار گرفته است.

رتینوئید برای جوش صورت
  1. موارد مصرف رتینوئید
  2. عوارض رتینوئید
  3. کرم رتینوئید استفاده کنیم یا ژل
  4. نازک شدن پوست با رتینوئید
  5. سن مناسب برای استفاده از رتینوئید
  6. حساسیت پوست به خورشید

موارد مصرف رتینوئید

رتینوئید یا رتینول از مشتقات ویتامین A میباشد.رتینوئید در سال 1971 برای درمان آکنه تایید شد. این دارو توسط بسیاری به عنوان درمانی برای همه مشکلات پوستی مورد استقبال قرار گرفته است. اگر چه رتینوئید ها ممکن است پاسخی برای هر بیماری پوستی نباشد . اما چندین نتیجه با نتایج اثبات وجود دارد

رتینوئید برای آکنه

اکنه های متوسط تا شدید اگر با دیگر درمانها بهتر نشود ممکن است با رتینوئیدها درمان شوند. هنگامی که روی پوست پخش شود رتینوئیدها میتوانند منافذ پوست را مسدود کنند. انها همچنین با جلوگیری از انسداد منافذ سلولهای مرده شیوع آکنه را کاهش میدهد. با کاهش کمتر شدن آکنه ممکن است جای جوش نیز کاهش یابد.

رتینوئید برای چین و چروک

رتینوئید نیز برای درمان چین و چروک مفید میباشد. رتینوئید ها باعث تحریک رگ های خونی جدرد در پوست میشود و باعث کاهش لکه و چین های پوستی میشود.

رتینوئید ها میتوانند پوست آسیب دیده توسط آفتاب را بهبود ببخشند. استفاده از آنها به همراه محصلاتی که اسیدهای آلفا هیدروکسی دارند ممکن است اثرات نرم کننده پوست را نیز به همراه داشته باشد.

نحوه مصرف: حداقل هفته ای دوبار روی صورت ، گردن ، قفسه سینه ، دست ها و ساعد خود بمالید. 3 تا 6 ماه تول میکشد تا اثرات چین و چروک بهتر شوند.

رتینوئید برای پسوریازیس

رتینوئید ها میتوانند رشد سلولهای پوستی در بیماران مبتلا به پسوریازیس را کند کنند.

رتینوئید برای زگیل

پزشکان ممکن است رتینوئید ها را برای درمان زگیل تجویز کنند بخصوص در مواردی که سایر درمانها با شکست مواجه شده اند.

نحوه مصرف: دستورالعمل پزشک خود را در مورد استفاده از رتینوئیدها بر روی زگیل ها دنبال کنید. ممکن است از کرم ها برای چند ماه قبل از از بین رفتن زگیل استفاده شود.رتینوئید ها ممکن است بهترین درمان برای زگیلهای صاف در پشت دست باشد.

عوارض رتینوئید

اگر چه رتینوئید ها برای بسیاری از مشکلات رایج پوستی مفید هستند اما بدون خطر نیز نمیباشد. خطرات شامل موارد زیر است:

  • خشکی و سوزش
  • رنگ پوست تغییر میکند
  • حساسیت به نور خورشید
  • قرمزی ، تورم ، پوسته پوسته شدن یا تاول

نحوه به حداقل رساندن خطرات

از افتاب دور بمانید. اگر حتما در بیرون از منزل هستید ، از کرم ضد افتاب استفاده کنید. و لباسی بپوشید که افتاب به پوستتان نرسد.
زنان باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند نباید از رتینوئید ها استفاده کنند.

کرم رتینوئید استفاده کنیم یا ژل؟

فرم های کرم برای افرادی که نیاز به ابرسانی بیشتری دارند ایده ال است. از طرف دیگر ژلها برای انواع پوست های چرب ترجیح داده میشود و از انجا که نسبت به کرم نازک تر هستند سریعتر نفوذ می کنند و باعث میشوند این ماده موثرتر و قوی تر شود.

نازک شدن پوست با رتینوئید

یکی از عوارض استفاده از رتینوئید لایه برداری پوست است. بسیاری تصور میکنند که پوستشان نازک شده است. اما کاملا برعس است. از انجا که رتینوئید ها ولید کلاژن را تحریک می کنند ، در واقع به ضخیم شدن پوست کمک میکند.

سن مناسب برای استفاده از رتینوئید

هدف اصلی ارتینوئیدها در واقع برای درمان آکنه استفاده میشود و برای بسیاری از جوانان نیز تجویز میشود.محدودیت سنی برای استفاده از رتینوئیدها وجود ندارد.

اگر شما علاقه مند به درمان یا انجام اقدامات پیشگیرانه برای چین و چروک ، خطوط ریز ، رنگدانه ، جای زخم هستید ، بین سنین 20 تا 30 سال بسیار زمان خوبی برای شروع با یک رتینول میباشید.

حساسیت پوست به خورشید

بسیاری از مردم نگران این هستند که استفاده ار رتینوئیدها باعث میشود پوست انها را در افتاب حساس تر شوند. اما این مورد واقعیت ندارد. رتینوئیدها در نور افتاب تجزیه میشوند و باعث میشوند اپایدار و کم اثرتر شوند.

به همین دلیل است که انها در لوله های فلزی یا ضروف مات بسته بندی میشوند و توصیه میشود شب ها از ان استفاده شود.

سلب مسئولیت مطالب و مقالات مجله شفا جنبه اطلاع رسانی و آموزش دارد. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شود و نباید مطالب را جایگزین مراجعه به پزشک کرد و برای استفاده از آنها لازم است با پزشک مربوطه مشورت کنید.